Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Eagle Top bude mít na dráze první české tříletky

Eagle Top bude mít na dráze první české tříletky
Eagle Top - foto Magda Hamříková

Od svého příchodu do Česka patří Eagle Top mezi nejvytíženější plemeníky a letošní sezóna napoví, zda se vysoké důvěře těší po právu.

EAGLE TOP bude mít na dráze první tříletky ze svého českého působení, z jejichž loňských výsledků toho zatím mnoho usuzovat nelze. Sám Eagle Top byl totiž pozdějším vytrvalcem a podobně by na tom měla být i většina jeho potomků. Konkrétně Eagle Top zahájil kariéru až jako tříletý, a i když je synem sprintera Pivotala, nikdy nešel na distanci pod 2000 metrů. Už při třetím startu kariéry zvítězil na mítinku Royal Ascot v King Edward VII Stakes (Gr.2, 2400 m), na což navázal čtvrtou příčkou v King George IV and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1, 2400 m).

Poté deset měsíců nestartoval, ale ve čtyřech letech předvedl svou vůbec nejlepší formu, když v King George IV and Queen Elizabeth Stakes skončil o pouhý nos druhý. Za tento výkon obdržel v mezinárodní klasifikaci známku 120 liber, což ho mezi koňmi z celého světa řadilo na 42. příčku. Z plemeníků v českém chovu získal vyšší hodnocení pouze Pop Rock, ovšem oproti němu má Eagle Top výrazně vyšší kvalitu na straně otce.

Nejlepší výkony Eagle Topa i jeho loňských dvouletých

Pivotal sice na začátku své kariéry plemeníka připouštěl jen za 5.000 liber, ale postupně se dostal až na 85.000 liber. Sám byl sprinterem, když obě svá Gr.1 vítězství získal na kilometrové distanci, ale Eagle Top není mezi jeho nejtřídovějšími potomky zdaleka jediný, který by preferoval delší distance. Vždyť Gr.1 dostihy na dvoukilometrové trati vyhráli Addeybb, African Story nebo Farhh. Sariska dokonce vyhrála 2400 metrů dlouhé Oaks a Irish Derby.

Hodnota Pivotala jako otce plemeníků v posledních letech výrazně stoupla zásluhou Siyouniho, jehož připouštěcí poplatek aktuálně činí 140.000 euro. Z jeho potomků stojí za vypíchnutí především letos ve čtyřech Gr.1 neporažený St Mark's Basilica a předloňský vítěz Arc Sottsass.

Vysokou kvalitu má Eagle Top i ve druhé polovině rodokmenu, kde nalezneme i důvody jeho distančního optima. Matka Gull Wing totiž získala v Listed dostizích na 2800 metrů první a druhé místo, přičemž ještě lépe si vede v chovu. Dva praví sourozenci Eagle Topa totiž rovněž získali Gr.2 vítězství a další jeden polosourozenec skončil v Gr.2 druhý. Bába Maycocks Bay pak dala výše zmíněnou Sarisku, která je tak tříčtvrteční sestrou Eagle Topa.

[banner_143]

Eagle Top zahájil chovnou kariéru ve Velké Británii, kde ovšem nedostal výraznější příležitost. Vždyť z tamního ročníku mu na rovinách vyběhla jen čtveřice potomků a další dva startovali v bumperech. Právě v bumperu se před týdnem zrodil doposud největší britský úspěch Eagle Topa, když jeho syn Bolton s přehledem zvítězil ve Wetherby. Debutoval přitom teprve o necelý měsíc dříve, tedy na sklonku tříleté sezóny. Jeho úspěch tedy potvrzuje, že potomci Eagle Topa budou potřebovat více času i metrů.

Koneckonců přestože první připouštěcí sezóny připustil 54 klisen, na českých drahách mu loni vyběhla jen čtveřice potomků. Nutno dodat, že je to způsobeno také tím, že připustil řadu klisen zahraničních chovatelů. Na českých drahách se z jeho potomků nejlépe ukázal Gasparini, který zakončil sezónu zářijovým vítězstvím ve Fitmin Cupu. Přitom ani na mateřské straně nemá mnoho ranosti. Matka Galantery sice dvouletý debut proměnila ve vítězství, ale maximem dvou starších polosourozenců Gaspariniho je shodně vítězství ve slušovické pětce na 2400 metrů. Naopak ze spojení s ranou a rychlou matkou pochází Wolfi, přesto o vítězství bojoval na míli a slušně zvládnul i 1800 metrů.

Nadějně se ukázalo i několik potomků Eagle Topa na zahraničních drahách. Modus Vivendi zvítězil v polské Wroclawi, Samurai Eagle a Silenus zase triumfovali v Maďarsku. Pozitivní je také skutečnost, že na českých, polských a maďarských drahách vyběhlo jedenáct potomků Eagle Topa a neumístila se z nich pouze Dajla, která v jediném životním startu působila dost „zeleně“, když výrazně ztrácela už od zaváhání na startu.

S prvními českými dvouletky tak sice Eagle Top nezazářil tak jako aktuálně rovněž v Hřebčínu Střelice působící Amico Fritz, ale to se koneckonců ani neočekávalo. Vzhledem k očekávanému progresu ve vyšším věku a na delších distancích jsou ovšem jejich výsledky minimálně slibné. Aktuální sezóna každopádně o kvalitách Eagle Topa prozradí více. V páté sezóně v Hřebčínu Střelice bude mít připouštěcí poplatek jako loni 26.000 korun.

EAGLE TOP - PŮVOD

(Jaroslav Fabris)