Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

A Plus Tard favoritem Gold Cupu

A Plus Tard favoritem Gold Cupu
Rachael Blackmore po vítězství v Grand National, foto: Aintree Racecourse

A Plus Tard s Rachael Blackmore nadchl vítězstvím v Betfair Chase, což ho pasovalo na pozici předběžného favorita Cheltenham Gold Cupu.

Analýzy Ondřeje Blahníka

 

A Plus Tard nadchl v Haydocku

Betfair Chase (Haydock, Gd.1, 5100 m, 250.000 £)

V prvním díle britské překážkové Triple Crown se měl Bristol De Mai pokusit o čtvrté vítězství v tomto dostihu a vyrovnat tak rekord Kauto Stara. Byl to ale on, kdo v tomto dostihu nejvíc zklamal. Royal Pagaille mu nenechal na špici dostatek klidu a při vbíhání do posledního okruhu od něj dokonce převzal taktovku. Ještě před začátkem posledního oblouku udělal chybu, po níž se s ním Daryl Jacob snažil opět atakovat přední příčku, ale bylo to dost pod tlakem, čímž si vystřílel síly již z kraje roviny. Tam přestal stíhat a byl zadržen. Fámy o jeho možném konci kariéry se však rozplynuly, když Nigel Twiston-Davies oznámil, že jeho dalším startem může být Cotswold Chase, kde byl v minulých ltech dvakrát druhý.

A PLUS TARD vyhrál sezónní debut naposledy před čtyřmi lety, kdy začínal ve třech letech překážkovou kariéru ve Francii. Po přechodu do Irska k Henry de Bromheadovi vždy napoprvé prohrál, ale bylo to na kratších tratích, jímž se dřív věnoval. Kůň, který dokázal před dvěma lety o Vánocích porazil Chacun Pour Soie na 2 mílích, ale paradoxně nejlíp ukazuje na dlouhých distancích. Začalo to výhrou v Savills Chase v Leopardstownu a pokračovalo druhým místem v Cheltenham Gold Cupu za stájovým druhem Minella Indo. Rachael Blackmore tehdy volila špatně, ale A Plus Tard jí to nyní vynahradil.

V Betfair Chase s ním nijak nespěchala a držela si pozici za první trojicí. Před závěrečným obloukem se A Plus Tard bez problémů přiblížil vedoucím koním, v rovině je bez větších potíží minul a bez jediné pobídky se od nich vzdálil na konečných 22 délek. Tím se stal prvním irským vítězem tohoto dostihu. Jeho styl vítězství byl velmi působivý a není divu, že se po doběhu stal předběžným favoritem Cheltenham Gold Cupu. Většina kanceláří ho pro vrchol roku drží 4,5:1.

Přestože výhra A Plus Tarda byla hodně působivá a již loni se ukázal v Cheltenham Gold Cupu velmi dobře, přibrzděme trochu nadšení. Bristol De Mai prostě vybouchl a jediný, komu ze soupeřů pasovala takhle dlouhá trať byl druhý Royal Pagaille. Ten byl loni v Cheltenham Gold Cupu s odstupem šestý, ale prý se v dostihu zranil. Před tím ale vyhrál tři dostihy na rovných tratích a mezi ně patřil právě Haydock. Za 16 délkovou demolici soupeřů v Peter Marsh Handicap Chase na 5100 metrů získal vysoký rating 166 lb. Bylo to ale na hluboké dráze, která mu víc vyhovuje. Tady sice šel výborně, ale rychlejší půda mu asi tolik nevyhovovala. Venetia Williams už se s ním těší na King George VI Chase, v Kemptonu totiž loni také lehce vyhrál.

Chatham Street Lad byl dalším irským koněm na startu. Do povědomí vstoupil před rokem v Cheltenhamu, kde opanoval Caspian Caviar Gold Cup Handicap. Svoji třídu potvrdil i čtvrtým místem v Marsch Novices‘ Chase na Cheltenham Festivalu. Doma sice vyhrál i 3 míle, ale jeho doménou dosud byly tratě na 4000 metrů. V rovině chvíli vypadal nadějně, ale v závěru již slábl.

Jediný, kdo ještě dokončil byl Clandow Castle, jemuž zřejmě schází trocha třídy. Imperial Aura musí ještě potvrdit svoje vytrvalecké ambice. Dosud běhal na 4000 metrů, spadl sice v dobré pozici, ale bylo to ještě asi 1400 metrů do cíle. Waiting Patiently také není žádný vytrvalec, přestože byl loni druhý v King George VI Chase. Začal ztrácet jako první, a přestože jeho nový trenér Christian Williams byl optimistický, zadržen byl jako první.

VÝSLEDEK

 

Lostintranslation už není ztracený

Chanelle Pharma 1965 Chase (Ascot, Gd.2, 4200 m, 69.000 £)

LOSTINTRANSLATION vyhrál Betfair Chase před dvěma lety, kdy sezónu zakončil třetím místem v Cheltenham Gold Cupu. To byla jeho nejlepší sezóna, ta loňská byla dost katastrofa. Koním Colina Tizzarda se však nedařilo celkově, přestože byly nějaké výjimky jako Native River. Smutné bylo i to, že zemřela jeho dcera, která byla jednou z hlavních postav jeho stáje. Vše se ale obrací k lepšímu, což je vidět na výsledcích jeho koní a Lostintransaltion to jen potvrzuje. Přestože distance dostihu na něj byla krátká, předvedl výkon, jaký jsme od něj byli zvyklí vídat dřív. Trochu mu k tomu pomohl i Master Tommytucker, který diktoval svižné tempo.

Jeho dalším plánem by měla být King George VI Chase, ale to nevypadá jako dobrý nápad. Pro koně jeho větší konstituce není Kempton zrovna ideální dráha. Víc by se hodilo ho zaměřit směrem ke Gold Cupu, kde ale nepatří mezi okruh favoritů, když jeho kurzy začínají na 21:1. Tomu se ale nedá divit, když dvojnásobný vítěz Al Boum Photo, který byl loni třetí, je nabízen od 17:1.

VÝSLEDEK

 

Nezapomínejme na Minella Indo

Ladbrokes Champion Chase (Down Royal, Gd.1, 4800 m, 116.000 €)

Vraťme se ještě na konec října do Irska. Paul Nicholls tam poslal svého FRODONa a Bryony Frost s ním předvedla jednu z dalších velkých jízd. Je to ofenzivní kůň, který to dokáže rozjet a vydržet a výhrou v loňské King George VI Chase potvrdil, že i na 3 mílích dokáže porazit ty nejlepší. To platilo i tady, byl prostě nechytatelný, když v závěru bojovně odolal náporu Galvina, který se v dostihu vezl spolu s Royal Workem. Co to ale znamená pro Cheltenham Gold Cup? Zřejmě nic. Po loňské zkušenosti, že 5300 metrů v Cheltenhamu prostě neprostojí, v sázkové nabídce chybí. A vlastně se s ním do Cheltenhamu asi nepočítá vůbec, přestože tam v roce 2019 vyhrál Ryanair Chase a před rokem tam zahájil výhrou v handicapu na 5000 metrů, kde nosil nejvyšší váhu. Paul Nicholls se s ním zaměří na obhajobu King George VI Chase, kde je druhým favoritem za stájovým kolegou a vítězem předešlých dvou ročníků Clan Des Obeauxem, a zřejmě ho nahlásí do Irish Gold Cup v Leopardstownu.

 Obhajoba Cheltenham Gold Cupu je ale samozřejmě v pánu pro Minella Indo. Ten se v dostihu snažil držet krok s Frodonem, protože jeho devízou je vytrvalost a nějaké hra na čekanou pro něj nepřipadá v úvahu, když dokáže stupňovat tempo. Tohle ale na něj bylo moc rychlé a klasické 3 míle krátké. 500 metrů navíc a náročnější profil Cheltenhamu mu sedne mnohem víc a po první prohře ho nelze odepisovat. Také je momentálně druhým favoritem. Jeho kurz je mezi 6 a 7:1. Galvin většinou 17:1.

VÝSLEDEK

 

Envoi Allen je zpět

Join Racing TV Chase (Down Royal, Gd.2, 3900 m, 47.000 €)

Při pohledu na kariéru ENVOI ALLENa o něm lze říct, že je „Ten předurčený“. Přeurčený k velkým věcem, to by mohlo být jeho dosavadní indiánské jméno. Záleží jen na něm, zda ho v další kariéře dokáže změnit a stát se skutečně „Tím velkým“. Jeho vlákno nepřetržitých výher se totiž na jaře přetrhlo. Od koně, který byl neporazitelný v bumperech a mezi nováčky na proutěnkách, neměl být problém navázat na svá první vítězství ve steeplech a vyhrát Marsh Novices' Chase a získat tím třetí vítězství na Cheltenham Festivalu. Kurz 1,44:1 tomu odpovídal, ale nestalo se tak. Čtvrtá překážka pro něj znamenala konec.

Tomu předcházel přechod k Henrymu de Bromheadovi, v sedle ale zůstal Jack Kennedy, který s ním vyhrál všechny tři dosavadní starty ve steeplechase. Pod jeho vedením neklapnul ani další start v Punchestownu, kde ho již jela Rachael Blackmore. V závěru přestal stíhat a ona ho dvě překážky před cílem zadržela. Z dostihu však nepřišel zdravý, když se zjistilo, že má naštíplý kloub.

V prvním sezónním startu se ukázalo, že potíže jsou zažehnány. V dostihu neměl konkurenci. Přestože nesl nejvyšší váhu v poli, nikdo neměl nárok. Soupeři ale nebyli takových kvalit, aby ho zcela prověřili. Coco Beach ale není špatným koněm. Tím, že se s ním snažil držet krok, se odvařil tak, že nakonec zcela odpadl.

Envoi Allen tedy může opět navázat na svoji rozjetou dráhu. Ale až další starty ukážou, zda skutečně může dosáhnout na vrchol. Pro Cheltenham Gold Cup figuruje jako čtvrtý favorit s kurzem 9:1. Ve své kariéře však šel 3 míle jen na jaře v Punchestownu, kde dostih nedokončil. Jeho bývalý trenér Gordon Elliott, který o něj přišel kvůli skandálu, kdy se fotka, jak sedí na mrtvém koni, objevila na sociálních sítích, na něj prý stále myslí každý den. Měl to být totiž právě Anvoi Allen, kterého viděl jako vítěze Cheltenham Gold Cupu. Vypadá to, že pro Rachael Blackmore bude nejtěžším úkolem, rozhodnout se, koho si vybere, aby byla první ženou, která vyhraje Cheltenham Gold Cup.

VÝSLEDEK

(ob)