Achird vítězná poprvé od debutu (analýza)
Vrchol nedělních dostihů v Karlových Varech patřil klisnám, které se utkaly v 18. Letní ceně klisen - Ceně Karlovarského kraje.
Desetičlenné pole čekala distance 2000 metrů, a i když dostih vlastnil status II. kategorie, na startu nechyběly jedničkové klisny, protože šlo o takzvanou „open dvojku“. Když opomeneme dostihy pro tříleté, jednalo se také o první letošní dostih vyhrazený klisnám, protože kvůli koronavirové redukci sezóny se letos neodběhla chuchelská Cena Nory Jeane.
ACHIRD (7,8:1) patřila k nejtřídovějším klisnám v poli. Už loni totiž skončila třetí v Jarní ceně klisen nebo druhá Velké ceně Prahy, byť v ní se kvůli termínové kolizi s EJC sešla slabší společnost. Letos startovala proti špičce ve Velké dubnové ceně i Velké květnové ceně a především v prvním z uvedených dostihů podala kvalitní výkon. Koncem dubna totiž na vítězného Rata ztrácela jen 4 a ½ délky, a kdyby jí v polovině cílové roviny nezkřížil cestu Torque Power, zřejmě by byla ještě trochu blíže.
Trochu otazníkem bylo, jak si poradí s dvoukilometrovou distancí. V Oaks si ovšem loni nevedla zas tak špatně, když skončila pátá, a původ má delší. Vždyť její matka Alleviate získala všechna čtyři životní vítězství na distancích 2800 až 3000 metrů, a i když pro otce Archipenka byly dva kilometry stropem, jeho potomci jsou často delší.
V neděli byla svěřenkyně Miroslava Nieslanika po startu trochu chtivější, ale brzy se pod vedením Milana Zatloukala usadila za vedoucí Mo My Dream. S ní poté v cílové rovině svedla pěkný souboj, z něhož navzdory o 5 kg vyšší nesené hmotnosti vyšla o půl délky vítězně. Naplno se prosadila po více než dvou letech, když jediný dosavadní triumf získala jako debutující dvouletek. Vypadá to tedy, že právě středotraťařské distance budou její parketou. Do konce léta se v Karlových Varech a Mostě uskuteční dva jedničkové dostihy na 2000 metrů, které by tedy mohly být jejím cílem, i když při návratu mezi hřebce to bude mít těžší.
Mo My Dream (11:1) dostih odvodila, takže volila stejnou taktiku jako minule v Chuchli, kde rovněž skončila druhá za svěřencem Miroslava Nieslanika. Poté, co jí loni brzdily zdravotní problémy, se tedy vrátila do formy. Každopádně jedničkovou třídu neukázala, když těžila z váhové výhody.
Crush on Me (25:1) šla poprvé delší distanci než míli. Navíc se dlouho nemohla chytit, když dotaci nezískala v posledních šesti startech ve Francii, kde její handicap klesl na 29 kg, ani při české premiéře v Memoriálu Jaroslava Maška, jehož doběh dokonce uzavřela. Tentokrát hůře odskočila a na konci pole byla zpočátku chtivější, ale Vendula Korečková jí dokázala usadit a v cílové rovině jí našla prostor u bariéry.
Storm de Nuit (10:1) letos v Česku vyběhla podruhé. Poprvé v Mostě ztrácela na Mo My Dream 1 a ½ délky, a protože tentokrát jí poskytovala o 1,5 kg vyšší váhovou výhodu, jejich rozestup se zvýšil na 3 a ¼ délky.
Franceska Bella (1,8:1) byla do role desetinové favoritky pasována zřejmě především kvůli realizačnímu týmu. Oba letošní starty totiž absolvovala ve slabší konkurenci, když vyhrála dvě trojky, a zkrácení distance vypadalo jako mínus. Pátým místem nepotvrdila úspěšný den běloušů, kteří vyhráli pět ze sedmi karlovarských dostihů.
Imsexyandiknowit (7,5:1) podobně jako před rokem zklamala šestou příčkou, přestože v loňské Ceně města Karlovy Vary dokázala, že tam na distanci 2000 metrů zaběhnout umí. Na start šla po delší pauze, když nevyběhla od konce dubna.
Angel`S Glory LP (35:1) při třetím životním startu dle očekávání neuspěla. Získala ale handicap, což jí otevírá dveře mezi přijatelnější konkurenci.
Tularka (5,5:1) nastupovala v roli obhájkyně vítězství a karlovarské specialistky, což ale nepotvrdila. Minule pro ni byl Memoriál Jaroslava Maška evidentně krátký, přesto tentokrát vyběhla slabší formu. V závěrečném oblouku naběhala metry navíc a závěr vypustila.
Bologna (20:1) nepotvrdila dva týdny staré zlepšení i kvůli návratu na delší distanci. Dcera sprintera Pride Of Dubai nastoupila poprvé se stínidly, s nimiž byla chtivější, ale v závěru vycouvala z podstatného dění. Přesto s ní její realizační tým nevzdává cestu do Oaks, když figuruje na přihláškách chuchelského trialu.
Saigon Icon (23:1) sice minule v Polsku ukázala zlepšení, ale u nás startuje nejčastěji ve čtyřkových handicapech, v nichž se nedostala přes páté místo. Tohle pro ni tedy bylo příliš.
(Jaroslav Fabris)