Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Adam Wedge vyhrál „Velšskou národní“ s ujetým sedlem

Adam Wedge vyhrál „Velšskou národní“ s ujetým sedlem
Dráha v Chepstow

Adam Wedge má za sebou dramatický den, na který asi nezapomene. Nejen proto, že si připsal další britskou „Národní“.

Včera se v Chepstow odběhla Coral Welsh Grand National na 6100 metrů, která byla díky rozmáčené dráze přesunuta z tradičního termínu 27. prosince a 9. ledna.

Welsh Grand National tvoří spolu Grand National v Aintree a Scottish Grand National trojici velkých národních handicapů na supervytrvaleckých tratích. Na rozdíl od obou, které se běhají na jaře na rovných drahách, pro Welsh Grand National je typická zvlněná  dráha v Chepstow. Kvůli lepšímu startu se loni její distance prodloužila o 100 metrů.

Velkým favoritem byl SECRET DEPRIEVE, který udělal dojem ve zdejší předzkoušce. Za to dostal od handicapera přídavek 12 lb, ale díky tomu, že váhy pro Welsh Grand National byly vypsány již před ní, dostal jen 4 lb za vítězství. I díky tomu byl na trhu populární a svoji roli beze zbytku splnil. Nebylo to však tak jednoduché, jak to podle výsledku vypadá.

Adam Wedge ve svých 31 letech už několik velkých dostihů vyhrál. Byla mezi nimi Scottish Grand National s Joe Farellem i menší Midland Grand National. Na posledním Cheltenham Festivalu vyhrál Stayers‘ Hurdle s Lisnagar Oscarem a poslední triumf na nejvyšší scéně získal o Vánocích, kdy se Silver Streakem překvapivě porazil Epatante v Christmas Hurdle.

Včerejší den pro něj nezačal vůbec dobře. Ve druhém dostihu měl ošklivý pád na poslední steeplové překážce s Esprit Du Large, v dalším dostihu neustál Clyne doskok na proutěnce. Až dostih před hlavním vrcholem prohrál souboj jen o ½ délky.

Secret Deprieve v posledních dvou startech nejezdil. Naposled s ním byl druhý před rokem v Haydocku. Tady ho zpočátku vedl v poli, v závěrečném oblouku ho posunul mezi první koně a na třetí překážce před cílem už bylo jasné, že vyhraje. Přesto to bylo malé drama. Uvolnil se mu totiž obřišník a díky tomu z jedné strany i „poprsák“ a začalo mu sjíždět sedlo. Adam Wedge to však zvládl a se Secret Deprieve vyhrál o 3 délky. Po doběhu řekl, že vlastně ani neví, co se přesně se sedlem stalo.

Trenérem vítěze je Velšan Evan Williams, kterému se splnil sen vyhrát Welsh Grand National. Po dostihu hned padly úvahy o účasti Secret Deprieve v Grand National v Aintree. Přiznal, že jí chtěl vždycky vyhrát a teď by mohl mít šanci. Secret Deprieve je pro ni nyní nabízen 26:1. Tady ale startoval s nejnižší váhou a nenesl ani svůj aktuální handicap 142 lb. Uvidíme, jak mu ho teď upraví handicaper, ale s touto známkou by měl co dělat, aby se do Grand Nationa vůbec dostal.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)