Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Adeptky Jarní ceny klisen se uvedou v „Deyláku“

Adeptky Jarní ceny klisen se uvedou v „Deyláku“
Achird a Eternity doběhly na druhém a třetím místě v EJC Gerschově momoriálu - foto: Zenon Kisza

Hlavním dostihem úvodních dostihů na mosteckém hipodromu je předzkouška Jarní ceny klisen Memoriál Rudolfa Deyla.

„Zimmní královna“ Fraga sice bude chybět, ale na startu se schází klisny, které loni patřily ke špičce dvouletého ročníku.

Především v prvních větších testech dvouletých uchvacovala svými výkony Barthesa. Klisna z lotu Heleny Vocáskové reprezentující Statek Blata Český ráj doslova smázla konkurenci v Simsonově ceně, která se konala v půlce července ve Velké Chuchli. Také její vítězství v Ceně Masise v Karlových Varech bylo podobně suverénní. Přemožitele našla až na mílových tratích. V ceně zimní královny ji porazila Fraga, později druhá v Ceně zimního favorita, v Ceně zimnej kráľovnej v Bratislavě zas prohrála souboj s domácí Queen Operou. V jejím sedle bude Tomáš Lukášek, který ji vedl ve většině jejích loňských startů.

 

Barthesa dominuje v Simsonově ceně před Miluškou, Rabbit Breath, Achird a sedmou Anielou

Achird v Ceně Masise ztrácela na Barthesu z druhého místa necelé čtyři délky. Ethernity vyhrála Cenu BBAG v Bratislavě. Obě se spolu střetly v EJC Gerschově memoriálu, kde obsadily místa hned za suverénním Ratem, který se stal lídrem ročníku. V sedle Achird se poprvé představí Jiří Palík, Ethernity pojede loňský šampión Adam Florian, stájová jednička Lokotransu, který s ní loni vyhrál v Bratislavě.

 

Archid a Ethernity obsadily druhé a třetí místo v Gerschově memoriálu za Ratem

Nadějný výkon podala i polosestra loňské vítězky Astorie Kathy Ames, která ve svém třetím životním startu bez námahy porazila Rabbith Breath, když od ostatních se v karlovarské trojce výrazně vzdálily. Svěřenkyni Pavla Tůmy povede opět Jan Verner.

 

Kathy Ames bez námahy poráží Rabbith Breath v karlovarské trojce.

 

Řekli nám:

Ladislav Vocásek, asistent trenérky Barthesy: „Klisna přezimovala dobře, dobře žere a je ve formě. Byla to taková ranější kobyla, tak uvidíme, jestli šla ještě o něco nahoru. Mostecká dráha by jí neměla vadit. Je to tvrdá kobyla, která loni neměla problém. Také distance by jí měla sednout. Její otec běhal na krátkých tratích.“

Luboš Urbánek, trenér Ethernity: „Dráha v Mostě by jí měla sednout. Je dost rychlá a trať 1400 metrů by měla být její doména. Na mostecké dráze s kratší rovinou by ale mohla zvládnout i míli.“

Jan Rája, asistent trenéra Achird: „Posunutí sezóny pro ni bylo dobře, protože špatně přelínala. Teď už se zpravila a vypadá dobře. Jako dvouletá si mosteckou dráhu úspěšně vyzkoušela, takže by s ní neměla mít problém. Loni patřila k nejlepším v ročníku a měla by na to navázat. V Mostě se nedá moc čekat, Jirka Palík s ní musí být na pozici.“

 

18:30 - 6.dostih

45. Memoriál Rudolfa Deyla

R - cena I.kat. - 3 klisny - 1400 m - 150 000 Kč

 1 MILUŠKA, 3 tr. Karel Germič, ž. Vendula Korečková 57,5 (26:1 Fortuna)

Po červnovém vítězství ve Fitmin Cupu se měřila se špičkou. V Ceně Masise i v Ceně zimní královny ztrácela na vítězství cca 9 délek, přičemž shodně skončila šestá. Chodí zezadu, což na mostecké dráze není ideální.

 2 ETERNITY(GER), 3 tr. Luboš Urbánek, ž. Adam Florian 59,0 (4,85:1 Tipsport)

Jí by naopak Most měl sedět, protože při loňských startech si počínala aktivně. Navíc zvlášť při bratislavském vítězství bylo patrné, že byla ještě dost zelená. Následně třetím místem v Gerschově memoriálu potvrdila příslušnost ke špičce ročníku. Polosestra Emerita jako čtyřletá vyhrála Listed právě na této distanci, za což získala německý handicap 89 kg. To je další indicie, že může jít nahoru. Nevýhodou je penalita 1,5 kg.

 3 ACHIRD(IRE), 3 tr. Miroslav Nieslanik, ž. Jiří Palík 57,5 (4,6:1 Tipsport)

V Gerschově memoriálu Eternity dokonce porazila, když nad její síly byl pouze výborný Rate. Oba její rodiče podávali nejlepší výkony jako čtyřletí, takže by ještě měla jít nahoru, ale parketu asi najde na delších distancích. Problémem pro ni může být mostecká dráha. Loni tam sice zvítězila, ovšem zkraje sezóny v poli čtyř koní. Po startu každopádně bývá pomalejší a parametry severočeského hipodromu nahrávají spíše tempařům.

 4 ANIELA(IRE), 3 tr. Václav Luka, ž. David Liška 57,5 (17:1 Tipsport)

Tato distance by pro ni měla být stropem, ale v Mostě by jí měla zvládnout. V Gerschově memoriálu sice neuspěla, ovšem předtím na „dvanáctce“ porazila například Albatrose nebo Torrera. Do JCK hlášená není a trenér umí připravit koně na vstup do sezóny, takže může být v lepší formě, něž klisny, pro které je dostih především přípravou.

 5 REDHEAD LADY(IRE), 3 tr. Zdeno Koplík, ž. Radek Koplík 58,5 (55:1 Tipsport)

Loni neuspěla v Bratislavě ani v Chantilly, kde ztrácela výrazně. Jejím otcem je přitom Hot Streak, který měl dost ranosti a rychlosti. Matka Stagecoach Jade sice debutovala až jako tříletá, přesto se nevyhne roli outsidera.

 6 RABBIT BREATH(GB), 3 Tr. Allan Petrlík, Michal Hrouda 57,5 (35:1 Tipsport)

V pěti loňských startech na vítězství nedosáhla, ale kromě startu na příliš dlouhé míli pravidelně sbírala medailová umístění. Jako většina koní trenéra chodí ofenzivně, takže dráha a distance by jí měly sedět. Každopádně několik soupeřek ukázalo více třídy. V září jí ve Varech lehce porazila Kathy Ames.

 7 KATHY AMES(FR), 3 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Verner 57,5 (7:1 Tipsport)

Polosestra a stájová kolegyně loňské vítězky Deylova memoriálu Astorie, oproti níž má navíc kvalitnějšího, byť také trochu delšího, otce. Její projev nicméně napovídá, že rychlosti má dost. V obou karlovarských startech totiž byla chtivější, což v Mostě může být plusem, i když start proti kopci může být zrádný. Dosud startovala sice jenom mezi nezvítězivšími, ale posledně zvítězila bez jediné výraznější pobídky.

 8 RENATA(GB), 3 b tr. Jan Demele, ž. Jakub Pavlíček 57,5 (25:1 Tipsport)

Nejlepší výkon předvedla hned při červnovém debutu, při němž skončila druhá ¾ délky za Barthesou. Její výkony mají spíše sestupnou tendenci. V Mostě se představila koncem léta, kdy byla chtivější a skončila s odstupem třetí. Následně neuspěla v Gerschově memoriálu.

 9 BARTHESA(IRE), 3 ž. tr. Helena Vocásková, Tomáš Lukášek 59,0 (1,9:1 Fortuna, Tipsport)

Zářila na distanci 1200 metrů a v obou startech na míli nesplnila roli favoritky, byť na vině byly také špatné průběhy. Tady obě její přemožitelky schází a „čtrnáctka“ v Mostě by jí jako rychlé klisně měla sedět. Navíc trenérka Vocásková mívá koně připravené už zkraje sezóny. Mínusem je, že společně s Eternity ponese nejvyšší hmotnost. Dá se také předpokládat, že loni těžila ze své ranosti a některé mnohonásobně dražší soupeřky mohou jít více nahoru, takže snadné to mít nemusí.  

Tipařův verdikt: BARTHESA loni získala působivá vítězství v Simsonově ceně i Gerschově memoriálu. V Mostě se podobně jako většina soupeřek představí poprvé, ale dráha i distance by jí měly sedět, takže se nevyhne roli favoritky. Vysokou třídu ukázaly také medailistky z Gerschova memoriálu Achird a Eternity. Ve zmíněném dostihu měla navrch Achird, která navíc ponese o 1,5 kg méně, přesto díky parametrům mostecké dráhy více věřím tempařce Eternity. Mezi špičku by se měla zařadit naposled suverénně vítězná Kathy Ames. (jf)

Tip: Barthesa – Eternity - Achird

STARTOVNÍ LISTINA

 

HISTORIE

Memoriál Rudolfa Deyla se běhá jako předzkouška Jarní ceny klisen od roku 1981. Během té doby jen pětice klisen vyhrála oba tyto dosti. Naposledy to byla v roce 2007 Hanover Lady. To ale neznamená, že vítězky Deylova memoriálu nejsou úspěšné v Jarní ceně klisen. Jen v posledních pěti ročnících skončily třikrát na druhém místě, dvě později vyhrály Oaks. Loni se dostih poprvé odběhl v Mostě, stejně jako Jarní cena klisen.

Rudolf Deyl starší (1876 - 1972) byl český herec, člen činohry Národního divadla, dramatik a divadelní pedagog. Byl velkým příznivcem dostihů.

Loňský ročník přestěhovaný na mostecký hipodrom vyhrála druhá z Ceny zimní královny Astoria. Svěřenkyni Pavla Tůmy jel Jan Verner. Astoria pak skončila druhá v Jarní ceně klisen za Gold Memory. Po neúspěchu v Ceně tříletých klisen se vrátila na kratší tratě, kde byla mezi první pěticí ve dvojkových handicapech na 1400 metrů v Chuchli i v Bratislavě. Na závěr sezóny byla pátá v Memoriálu Harryho Petrlíka. Letos již nebude reprezentovat barvy svého chovatele Jiřího Charváta. Přesídlila do Chuchle, kde bude běhat za syndikát Astoria 2020-Pejšková.

 

Astoria vítězí v Memoriálu Rudolfa Deyla před pozdější vítězkou Jarní ceny klisen Gold Memory – foto: Monika Vodičková

(Ondřej Blahník, rozbor Jaroslav Fabris)