Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

za 

Více informací...

Objednat...

Aeneas vybojoval obhajobu Memoriálu Evy Palyzové (analýza)

Aeneas vybojoval obhajobu Memoriálu Evy Palyzové (analýza)
Aeneas s Janem Kratochvílem poráží Sztorma při obhajobě Memoriálu Evy Palyzové - foto: Jana Syručková

V Lysé nad Labem se odběhl již tradiční Memoriál Evy Palyzové, kde po roce slavil loňský vítěz Aeneas.

Memoriál Evy Palyzové se v Lysé nad Labem se běhá na zdejší krosové dráze na distanci 4600 metrů. Cross Country ale není tak náročná jako v Pardubicích a využívají ji i koně, kteří se specializují spíš na steeplechase po távě.

AENEAS (3,5:1 - uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) patřil na rovinách ke špičce tříletého ročníku, když byl třetí ve Slovenském derby a druhý v našem St Legeru. Ve čtyřech letech přešel na proutěnky a startoval především v Itálii, kde v dostizích čtyřletého ročníku získal několik umístění. U nás byl třetí ve dvojkové Ceně společnosti Synthesia, na špičku v Křišťálovém poháru ale nestačil.

Loni si již vyzkoušel pardubické cross country. Ve dvojkové Ceně Irakliona spadnul na poslední překážce v nadějné pozici, v Ceně Vltavy stačil na čtvrté místo. Nejlíp se mu ale dařilo právě v Lysé nad Labem, kde přesvědčivě vyhrál z kraje sezóny při seznamování s těžkými skoky a suverénní byl i v Memoriálu Evy Palyzové, kde porazil Peintre Elusifa.

Letos se představil na prvním mítinku v Pardubicích, kde startoval v hlavním dostihu. Úvodní cross country Koroka se ale díky deštěm nezpůsobilé oranici odběhla jako steeplechase. Skončil druhý za specialistou na měkkou dráhu Dusigroszem, když porazil nadějného Evžena, který se ale dosud výhradně specializoval na krosy.

Jan Kratochvíl s ním stejně jako loni nastoupil po překonání irské lavice a připojil se k vedoucímu Sztormovi. Na druhé překážce před cílem získal mírnou převahu, ale chyboval a před vbíháním do roviny opět pozici ztratil. V rovině se ale opět na Sztorma dostáhl a po boji o ¾ délky zvítězil.

„Kdyby neudělal chybu na předposledním skoku, nemuselo by ho vítězství stát takové úsilí. Máme ho hlášeného do Velké pardubické, ale teď si bude muset po náročném dostihu odpočinout. Zkusíme třetí kvalifikaci nebo v Pardubicích něco lehčího, protože šestiletého koně asi do Velké nepustíme. Domluvím se s majitelem, ale myslím, že má ještě čas,“ řekl po doběhu České televizi Josef Váňa.

Sztorm (6,5:1) loni zaběhl výborně jednu z kvalifikací na Velkou pardubickou, jinak je specialistou na travnaté tratě, což potvrdil i tady. Marek Stromský ho vedl blízko čela a za irskou lavicí převzal vedení. Aeneasovi chyby na předposledním skoku tolik nevyužil, protože i jemu tím způsobil potíže a vyvezl ho. Sice se pak chytil a opět převzal vedení, závěrečný souboj však prohrál. Protože není hlášen do Velké pardubické, jeho cesta pravděpodobně bude na travnatých steeplechase.

Larizano (11:1) se držel celou dobu na chvostu pole. Pozici si lepšil až v závěru. Koncovku neměl špatnou, ale na nejlepší duo nestačil a skončil za ním 8 délek. V tomto dostihu se již dokázal umístit po třetí v kariéře. Pro loňského vítěze Velké slušovické a druhého z Wielke Wroclawské budou zřejmě opět cílem podobné steeplechase na trávě.

Tamas (16:1) udělal hrubou chybu již na začátku druhého kola, ale dostal se z toho. Do posledního kola vbíhal na třetí pozici, ale na skoku v oblouku měl jeho jezdec Rostislav Benš velký problém. Tím se vyřadil ze hry a dostih jen dokončil.

Silk (12:1) vybavena stínidly vodila dostih. Po absolvování irské lavice se ale zrychlilo a pozici ztratila. Před závěrečným okruhem jí Josef Bartoš zadržel pro podezření na zranění.

Mustamir (7,77:1) patří k našim nejlepším koním na klasických steeplechase, často ale laboruje se zdravím. Jeho premiéra v cross country se minule v Pardubicích nekonala, když byl dostih přesunut na travnatý ovál. Tady si nedokázal poradit s prvním výrazně krosovým skokem a skončil na irské lavici.

Nick (12:1) běhal před přechodem do polského tréninku pardubické krosy, takže zdejší menší irská lavice mu neměla dělat problémy. Pád byl spíš způsoben kolizí s chybujícím Mustamirem.

Peintre Elusif (5:1) není lehký na ježdění. Loni tu na Aenease nestačil, návrat Jana Faltejska, který ho dobře zná, to mohl změnit. V dostihu se držel v spíš vzadu, na začátku třetího kola však skončil po chybě na překážce přes nízká břevna, která ale byla poničena kolo předtím Tamasem.

VÝSLEDEK

(Ondřej Blahník)