Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Agadir Gold změnil taktiku a ovládl derby trial (analýza)

Agadir Gold změnil taktiku a ovládl derby trial (analýza)
Agadir Gold s Janem Vernerem vyhrává Velkou červnovou cenu, foto: Andrea Zavadilová

V sobotu se ve Velké Chuchli představili adepti Českého Derby, když se odběhla 70. Velká červnová cena Factoringu České spořitelny.

Na distanci 2200 metrů se utkalo jedenáct tříletých koní. Velká červnová cena byla dlouho nejdůležitější předzkouškou Českého Derby, a i když stále hraje důležitou roli, přeci jen v posledních letech už není její pozice tak dominantní. Vždyť před víkendem vlastnilo handicap aspoň 70 kg jedenáct koní přihlášených do derby, ovšem do Velké červnové z nich zamířil jediný. Ze zbylé desítky se polovina představila na bratislavském Turf gala a druhá polovina nevyběhla nejméně od 15. května, tedy termínu Velké jarní ceny a Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera. Právě účastníci Frankenbergerova memoriálu hráli ve Velké červnové ceně prim, když se jich na start postavilo sedm a všichni se vešli mezi osmičku nejlepších.

AGADIR GOLD (15:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) patřil ke koním, kteří ve Frankenbergerově memoriálu nijak nezazářili. V jeho průběhu cválal blízko špice, ale v závěru se propadl na osmou příčku. Jeho předchozí straty sice byly slušné, když po vítězství ve Slušovicích získal dvě čtvrtá místa ve dvojkách, nicméně ani v nich se mezi užší špičku nezařadil. Navíc panovaly otazníky nad jeho vytrvalostí. Matka Alice Girl sice vyhrála italskou prodejku na 2250 metrů, ale jediný starší startující polosourozenec byl podprůměrný sprinter. Měl sice kratšího otce, ale ani otec Agadir Golda Havana Gold není zdrojem vytrvalosti.

V sobotu ovšem volil defenzivnější taktiku, když pod vedením Jana Vernera cválal v zadní části pole. Jejímu úspěchu nahrávala i kombinace poctivého tempa a měkčí dráhy. V cílové rovině tak měl dost sil, aby přišel s údernou koncovkou na vnější straně dráhy, díky níž zvítězil s náskokem jedné délky. Dle očekávání tak uspěl svěřenec Radka Holčáka, i když jím nebyl favorizovaný Well Prepared. Dodejme, že Agadir Gold je vůbec prvním reprezentantem stáje R+P Topičovi, pro níž byl před necelým rokem zakoupen na breeze-up dražbě společnosti Arqana za 16.000 euro.

Charmbruck (8,5:1) se v momentu startu přizvedl ve startovacích boxech, čímž ztratil několik délek, ale protože chodí zezadu, neznamenalo to větší problém. I on vrátil porážku několika soupeřům z Frankenbergrova memoriálu, v němž skončil šestý, ale jen 2 a ½ délky za vítězem, a to v cílové rovině hledal volný prostor. V sobotu mu navíc prospěla měkčí dráha, na níž dobře zaběhl už koncem dubna.

Fascing Rock (6,5:1) byl pomalejší z boxů a pozici si postupně lepšil už v průběhu dostihu. Ve druhém startu kariéry každopádně ukázal progres. Do derby hlášený není, nicméně v případě dohlášky se bezpečně vejde na jeho startovní listinu.

Secret Peet (8,5:1) stejně jako ve Frankenbergerově memoriálu udával tempo. V lahovickém oblouku svým soupeřům dokonce o pár délek odskočil a ataku trojice nejlepších podlehl až za distancí.  S největší pravděpodobností si tak zajistil místo na startovní listině Českého Derby.

Korvette (7,8:1) se trochu hnala poté, co v prvním oblouku vybočila Miram, ale když jí u kanálů Martina Havelková schovala za Secret Peeta, usadila se. V závěru šla jedním tempem. Dnes byla přehlášena do stáje Castor, což napovídá, že její tým s ní míří do Českého Derby. Pokud by do něj šla v barvách stáje MS Racing, která má stejného majitele jako stáj Lokotrans, pravděpodobně by neprošla eliminací. Pokud má totiž stejný majitel v ceně více než tři koně, nejprve se na základě handicapu vylučuje právě z těchto koní. Každopádně i po této změně vychází na hraně eliminace.

Well Prepared (2,6:1) nenavázal na vítězství z Frankenbergerova memoriálu. Sice patřil ke koním, kterým uškodilo bočení Miram a nosil o 1,5 kg více než soupeři, přesto byl jeho výkon zklamáním.

Minchir (12:1) doplatil na bočení Miram ještě výrazněji. Přistrkávat ho musel Tomáš Lukášek už v lahovickém oblouku a do podstatného dění se nezapojil. Podle původu navíc vypadá kratší.

Caucasian (20:1) jde sice od jara cestou delších dostihů, ale jeho projev pravidelně potvrzuje, že jeho optimum leží níže. I když byl po startu razantně stažen na konec pole, tak byl chtivější a s finišem přijít nedokázal.

Rabbit El Kabeir (15:1) startoval z vnějšího boxu a po startu byl vystrkán na pozici. O tu ale přišel kvůli bočící Miram a následně se znovu posouval blíže špice. Začátek dostihu ho stál tedy dost sil, které mu v závěru scházely.

Wolfi (35:1) ve výrazně poctivějším dostihu, než jaký vyhrál ve Slušovicích, neuspěl. Optimum tak možná najde níže a jedničky jsou pro něj příliš silnou kávou.

Miram (22:1) byla vystrkána na špici, ale v prvním oblouku vybočila do písku a tím pro ni dostih skončil.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)