Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Aintree s trialem na Gold Cup i Grand National

Aintree s trialem na Gold Cup i Grand National
Native River po vítězství v Gold Cupu

Native River, Santini a Frodon velkými jmény Many Clouds Chase, účastníky Becher Chase čekají překážky Grand National.

 

15.40 Aintree

William Hill Many Clouds Chase (Gr.2, 5000 m)

Tohle bude asi jízda. Na startu jsou tři velké hvězdy a dá se čekat, že dostih se odehraje v rychlém tempu.

Native River je obhájcem loňského prvenství, kdy na jeho ofenzivní taktiku zbylí soupeři rezignovali a náskok v cíli činil 33 délek. Pomohlo mi i použití blinkrů, které doplnili jeho charakteristický nánosák. Ve svých 10 letech má za sebou velmi úspěšnou kariéru. V roce 2016 získal double Hennessy Gold Cup a Welsh Grand National, v roce 2018 vyhrál Cheltenham Gold Cup. V něm startoval celkem třikrát a nejhorším umístěním bylo čtvrté místo v roce 2019. Loni ho ale vynechal. Získal hattrick v Denman Chase v Newbury, ale na pevnější dráze se lehce zranil. Colin Tizzard si ho ale teď v práci pochvaluje a Richard Johnson už se na něj těší.

Santini vyhrál v Aintree v roce 2018 Gr.1 proutěnky pro nováčky. Více mu však sedne dráha v Cheltenhamu, kde byl o rok později druhý v RSA Chase a loni tam absolvoval oba své starty. Poprvé se představil až v Cotswold Chase, kde porazil Bristol De Mai. V Cheltenham Gold Cupu pak bojoval o vítězství s Al Boum Photo a prohrál jen o krk. V sedle Hendersonovy hvězdy bude Jeremiah McGrath. Nico De Boinville totiž bude v Sandownu, kde měl jezdit Altiora.

Frodon vstoupil do sezóny vítězstvím v handicapu v Cheltenhamu, kde nosil nejvyšší váhu, ale od začátku si k němu nikdo ani „nečichl“. Zvládl 5000 metrů v rychlém tempu, ale na rychlejší dráze. Už před tím zvládl vyhrát takhle dlouhý dostih, když v roce 2018 na „good to soft“ uspěl v Cotswold Chase také v Cheltenahmu. Měkká dráha by ale měla víc prověřit jeho vytrvalost. V Aintree loni vstoupil do sezóny v Monet's Garden Old Roan Chase, která ale byla ovlivněna tím, že kvůli sluníčku svítícímu do očí jezdcům a koním byly překážky v cílové rovině vypuštěny, což mu moc nehrálo do karet a prohrál se dvěma míň zatíženými soupeři. V sedle bude mít Bryony Frost, která tvoří nerozlučnou dvojici se svěřencem Paula Nichollse.

Tipařův verdikt: Santini ukázal v Chletenham Gold Cupu své vysoké kvality. Tamní dráha mu ale jako velkému silovému koni víc vyhovuje. NATIVE RIVER loni ukázal, že to v Aintre dokáže rozjet na plné obrátky a pokud se popasuje s taktéž ofenzivním Frodonem, mohl by ukázat, že ještě nepatří do starého železa. Zbylí dva účastníci by neměli mít šanci.

Tip: Native River – Santini – Frodon

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 2 Santini, 3,3 Native River, 3,5 Frodon, 20 Lake View Lad, 50 Keeper Hill

Fortuna: 2,35 Santini, 3 Native River, 3,5 Frodon, 20 Lake View Lad, 50 Keeper Hill

 

14.30 Aintree

William Hill Becher Handicap Chase (Gr.3, 5200 m)

Becher Chase se běhá na stejném kurzu jako Grand National, tedy s jejími specifickými překážkami. Na hlubší analýzu není čas, proto představím jen některé účastníky.

Walk On The Mill vyhrál oba dva předešlé ročníky a to na takhle speciální dráze něco znamená. Sice jeho rating vyšplhal na 149 lb, ale v posledním ročníku Grand National, kde byl čtvrtý, měl jen o 5 lb míň, tak to nemusí být taková překážka. První start v sezóně sice za moc nestál, ale to ani minulý rok.

Le Breiull byl mým tipem 1-6 v minulém roce, protože na mě udělal vítězstvím v National Hunt Challenge Cup Amateur Riders' Novices' Chase na 6400 metrů na Cheltenham Festivalu. Přestože se po své obvyklé defenzivní jízdě dopracoval na slušnou pozici, v závěru začal slábnout a propadl se o jednu pozici, než jsem potřeboval. Ani v dalších startech nic velkého nepředvedl, přesto je aktuálně favoritem dostihu. Oproti loňskému roku ale nastoupí s o 9 lb menším ratingem a může si vzpomenout na starší výkony.

Kimberlite Candy skončil loni druhý a v dalším startu přesvědčivě vyhrál Classic Handicap ve Warwicku. Dostal za to sice výrazný přívažek, ale vypadá na koně, který ještě neřekl vše.

Yala Enki sice nastoupí s nejvyšší váhou, ale sní si poradil i v posledním startu, kdy v Cheltenhamu prohrál jen těsně s Ramses De Teillee. V Aintree sice nastoupí poprvé, ale běhá spolehlivě a čím měkčí dráha bude, tím pro něj líp.

Cool Star Sivola má také rád měkko. Na dráhu se vrátil po vynechané sezóně v Bangoru, kde mu v závěru došel dech. Start v nohách mu může pomoci, specializoval se ale na kopcovité dráhy a už před pauzou šel s formou dolů. Za to mu ale klesnul handicap.

Calett Mad se specializoval na extra dlouhé distance a byl druhý v Classic Hnadicapu ve Warwicku. Nastoupí však poprvé po skoro dvouleté pauze.

Smooth Steper může lákat vysokým kurzem. Na hluboké dráze v únoru vyhrál trial na Grand Nstional v Haydocku a jeho stup do sezóny mezi veterány v Sandownu nebyl tak špatný.

Vieux Lion Rouge vyhrál Becher Chase v roce 2016 a v roce 2018 skončil druhý. Loni byl devátý a v jeho 11 letech už vypadá trochu za zenitem.

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 5 Le Breuil, 6 Walk In The Mill, 7 Kimberlite Candy, 8 Coo Star Sivola, Ramses De Teillee, 10 Calett Mad, Yala Enki, 15 Minellacelebration, Vieux Lion Rouge, 17 Jett, 20 Aso, 25 Joe Farrell, Smooth Stepper, 30 Calipso Collonges

Fortuna: 5 Le Breuil, 5,5 Walk In The Mill, 7 Kimberlite Candy, 8 Ramses De Teillee, 9 Coo Star Sivola, 10 Yala Enki, 12 Calett Mad, 13 Vieux Lion Rouge, 15 Minellacelebration, 17 Aso, 20 Jett, Smooth Stepper, 25 Calipso Collonges, Joe Farrell

(Ondřej Blahník)