Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Albatros našel volný prostor včas (analýza)

Albatros našel volný prostor včas (analýza)
Albatros se dotahuje na Fragu v závěru Ceny zimního favorita, foto: Monika Vodičková

Tradičním vrcholem sezóny pro dvouleté je Cena zimního favorita, jejíž 81. ročník se odběhl v neděli na mosteckém hipodromu.

Na start mílového dostihu s celkovou dotací 550.000 Kč se postavila pouhá sedmička koní, když scházela především čtveřice nejlepších z Gerschova memoriálu. Účast nebyla příliš početná ani v předchozích dvou letech, kdy se dostihu zúčastnilo 7 a 9 koní. Zřejmě neexistuje pouze jeden důvod pro tyto čísla. Jedním z nich je svažující se cílová rovina, kvůli níž některé realizační týmy nechtějí v Mostě startovat s dvouletými koňmi. Zvlášť když klasické vrcholy se konají v Chuchli. Dalším důvodem je rostoucí dotace zmíněného Gerschova memoriálu, jehož účastníci si letos rozdělili 750.000 Kč. Právě „Geršák“ je tedy nejbohatším dostihem pro dvouleté a pro řadu realizačních týmů tedy i vrcholem sezóny, po kterém je čas na zimní pauzu.

V neposlední řadě je také potřeba zmínit celkový úbytek dvouletých koní. Těžko lze proto srovnávat obsazenost „Zimáku“ s deset let starými ročníky, kdy za sezónu vyběhl bezmála dvojnásobný počet dvouletých. Při celkovém nižším počtu koní je i špička logicky užší. To je koneckonců skutečnost, která byla dobře patrná i o týden dříve v Pardubicích. Tam se o víkendu uskutečnilo vedle Velké pardubické dalších osm jedničkových dostihů, pro které za situace, kdy celkový počet překážkových koní výrazně klesá, jednoduše není dostatek jedničkových koní.

V Mostě vítězství vybojoval ALBATROS (5,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport). Svěřenec Heleny Vocáskové v předchozích čtyřech startech sice na vítězství nedosáhl, ale ukázal talent. Po pátém místě v Ceně Muscatita zamířil do Karlových Varů, kde v prvním dostihu pro dvouleté na distanci 1600 metrů finišoval třetí. Na startu tohoto dostihu se přitom už řadu let potkávají koně, kteří posléze patří k elitě ročníku. Letos tomu koneckonců nebylo jinak, když zvítězil už dvojnásobně jedničkově umístěný Joganville a těsně před Albatrosem proťala cíl třetí z Ceny zimní královny Sterli. Tabuli pak s výraznějšími odstupy uzavřeli koně, kteří hned v dalším startu lehce zvítězili.

Ještě blíže byl Albatros vítězství následně v Chuchli. Nesedla mu ale sprinterská distance 1200 metrů, takže mu na vítěznou Anielu nakonec scházelo půl délky. Se špičkou se poprvé utkal v Gerschově memoriálu. Do něho byl dohlášen, což napovídalo vysokým ambicím. Nakonec se musel spojit s šestým místem, když se kvůli startovnímu číslu 10 nedostal na bariéru a rozdával metry v oblouku.

I kvůli zmíněné absenci většiny svých přemožitelů z Gerschova memoriálu patřil při své mostecké premiéře k hlavním vyzyvatelů favoritky. Většinu dostihu cválal na blízkém třetím, čtvrtém místě. V cílové rovině se nejprve snažil projít mezerou mezi soupeři, ale volný prostor se mu postupně zavíral, takže zhruba 200 metrů před cílem musel žokej Petr Foret změnit stopu. Přesto ještě dokázal Albatrose rozhýbat a ten tak posledními cvalovými skoky získal převahu krku.

Jeho otcem je Ruler Of The World. Ten má na dráze první ročník tříletých, z něhož vyčnívá trojnásobná Gr.1 vítězka Iridessa. Ta sice boduje na distancích do dvou kilometrů, ale sám Rule Of The World byl vytrvalcem, který zazářil především vítězstvím v epsomském Derby. Nejvyšší RPR 125 liber každopádně obdržel za třetí místo ve 2000 metrů dlouhém Champion Stakes.

Na mateřské straně má za 3.500 euro vydražený Albatros přeci jen více rychlosti. Matka Stormy View sice získala nejvyšší RPR 76 liber na distanci 2000 metrů, nicméně tři ze čtyř jejích na ostrovech startujících potomků získali nejvyšší RPR na rovném kilometru. Nutno ovšem dodat, že byli po výrazně kratších plemenících. S vytrvalým Motivatorem dala Stormy View klisnu Ella Motivu. Ta sice mnoho třídy neukázala a nejvyšší RPR 60 liber získala jako dvouletá na 1400 metrů, ale ve vyšším věku startovala i na distancích kolem dvou kilometrů. I projev Albatrose napovídá, že v příštím roce by pro něj míle neměla být stropem.

ALBATROS

byl zakoupen prostřednictvím

Fraga (1,65:1) cválala na ideální pozici za lídrem, přesto se nestala první klisnou, která ovládne vedle Ceny zimní královny také Cenu zimního favorita. Navzdory porážce podala dobrý výkon a nezdálo se, že by pro ní mostecká dráha byla problémem. Zůstává tak hlavní adeptkou na úspěch v Jarní ceně klisen.

Planteur`s Whiskey (8:1) si počínal aktivněji než při sedmém místě v Gerschově memoriálu, když dostih odvodil. Že umí být rychle na nohách, dokázal už v Baden-Badenu, kde skončil třetí. Tentokrát favoritce dlouho vzdoroval, když z boje o vítězství odpadl až 100 metrů před cílem.  

Joganville (4:1) rovněž nebyl daleko. V závěru mu ale k lepšímu výsledku scházely metry, které rozdal v oblouku.

Averis (20:1) finišoval na vnější straně dráhy, ovšem čtveřici nejlepších neohrozil. Do dostihu byl dohlášený, a protože bral kromě páté dotace také majitelkou prémii, na start si vydělal. Polobratr Avere sice skončil druhý v Českém derby, ale jako valach se klasik zúčastnit nemůže. Jeho dalším polobratrem je Al Bustan, což napovídá spíše překážkové budoucnosti.

Hunter`s Rules (8:1) neměl výraznější moment. Otec Hunter's Light ale dozrál až jako čtyřletý, takže i on může jít ještě nahoru.

Elsid (35:1) zaostal už na startu a dostih absolvoval bez kontaktu se soupeři. Ještě je hodně „zelený“, ale jeho exteriér i původ napovídají, že nemusí mít špatnou budoucnost.

VÝSLEDEK

start Ceny zimního favorita v 3:35:50

(Jaroslav Fabris)