Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Altior proti Cyrname, souboj dvou nejlepších steeplerů

Altior proti Cyrname, souboj dvou nejlepších steeplerů

V sobotu se v Ascotu uskuteční dlouho očekávaný souboj dvou nejlépe hodnocených britských steeplerů Altiora a Cyrname.

K tomu se schylovalo již na konci minulé sezóny, ale nakonec se obě britské hvězdy střetnou až teď v Christy 1965 Chase na 4200 metrů.

ALTIOR má na svém kontě 22 startů a na překážkách dosud nenašel přemožitele. Jeho dvě prohry pocházejí z bumperů na začátku kariéry. Svěřenec Nickyho Hendersona patřil hned od začátku mezi hvězdy. Hned první start na proutěnkách vyhrál o 34 délek. Do konce roku 2015 přidal další tři vítězství a sezónu zakončil triumfem v Supreme Novices‘ Hurdle, kde porazil o 7 délek velmi dobrého Mina.

Další sezónu pokračovala jeho vítězná jízda ve steeplechase. V „matchi“ neměl Black Corton šanci, ale i další starty mezi nováčky vyhrál o 6 a 18 délek. I zkušeného Fox Nortona porazil v Newbury o 13 délek a po povinné výhře v Arkle Chase za sebou v Sandownu nechal čerstvého vítěze Queen Mother Champion Chase Special Tiaru.

Další rok přišlo jeho první vítězství v Queen Mother Champion Chase. Za tento výkon na Cheltenham Festivalu obdržel od Racing Postu nejvyšší známku 183 lb a oficiální rating mu stoupl na 175 lb, na níž se drží dosud. Timeform si více cení jeho výkonu v Desert Orchid Chase, kdy loni o Vánocích nadělil soupeřům 19 délek.

Poprvé na těžkých skocích musel zabojovat na jaře při obhajobě Queen Mother Champion Chase. Na měkké půdě šel dostih ofenzivněji než jeho soupeři. Na poslední překážce se dokonce před něj dostal Sceaux Royal, ale on dokázal sebrat síly a vybojovat prvenství necelé 2 délky před Politologuem. Po důkladném odpočinku pak na konci sezóny porazil Sceaux Royal v Ascotu.

Pro Atiora bude novinkou distance 4200 metrů. Dosud se specializoval na 2 míle. Očekávaná měkká dráha mu nikdy nedělala potíže, ale přeci jen s přibývajícími metry to může být znát. Nicky Henderson se toho ale nebojí: „Když ho vidím v práci, je v něm hodně rychlosti a ideální jsou pro něj 2 míle. Pokud ale má ukázat, že je skutečně velká hvězda, musí to předvést i na jiné trati.“ V sedle bude mít podporu svého stálého jezdce Nica de Boinvilla, s nímž vyhrál 17 startů. A na jeho straně jsou i bookmakeři, kteří ho drží v kurzu 1,7:1 a podle nich na něm mají položeno jednou tolik peněz než na jeho soupeře.

 

Altior vítězí v Queen Mother Champion Chase 2018

CYRNAME za sebou tak bohatou kariéru nemá. Také je o 2 roky mladší. Začal běhat ve Francii, před třemi lety se pak přesunul do tréninku Paula Nichollse. Zpočátku nebyl nijak nápadný. První velké vítězství zaznamenal před dvěma lety o Vánocích v Kemptonu, kdy vyhrál Wayward Lad Novices‘ Chase na 2 míle a zařadil se mezi elitu steeplových nováčků.

Do nové sezóny loni na podzim nevstoupil nijak oslnivě. V Carlisle sice dostih odvodil, ale nakonec skončil třetí a v dalším startu v Ascotu také nepředvedl nic oslnivého. S novým rokem ale jako by do něj vstoupila živá voda. Možná v tom byla trochu změna taktiky. Na stejné dráze se totiž v handicapu na 4200 metrů začal svým soupeřům vzdalovat již v průběhu dostihu a nakonec vyhrál o propastných 21 délek.

Že nešlo o ojedinělý výkon potvrdil v další startu. V stejně dlouhé Ascot Chase se však měřil s takovými esy jako Waiting Patiently, který zde rok před tím porazil Cue Carda, Politologue nebo Fox Norton. Na ně si sice takový náskok nevytvořil, ale od začátku udával tempo a v rovině se všem vzdálil na 17 délek. Racing Post ohodnotil jeho výkon na 181 lb, Timeform jen 173. Oficiální rating mu ale vyrostl na 176 lb, čímž se stal nejlépe hodnoceným steeplerem v Británii. Více o 1 lb má jen irský Kemboy.

Distance dostihu mu hraje do noty mnohem lépe. Získal na ní oba své největší úspěchy. Na rozdíl od Altiora ho ale neobstupuje gloriola neporazitelnosti. Jeho poslední výkony ale braly dech. K dalšímu vítězství mu bude chtít pomoci mladý Harry Cobden, který byl v jeho sedle v obou zmíněných startech. Bookmakeři ho drží 2,2:1.

 

Cyrname utíká soupeřům v Ascot Chase 2019

Na startu bude již jen jeden další účastník. Solomon Grey se ale s ratingem 138 lb nemůže svým soupeřům rovnat.

STARTOVNÍ LISTINA

(Ondřej Blahník)