Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Anaking poprvé ve Zlatém poháru

Anaking poprvé ve Zlatém poháru
Anaking s Janem Faltejskem vítězí v Křišťálovém poháru - foto: Jana Syručková

Jeden z nejlepších překážkářů posledních let Anaking u nás nenašel přemožitele, vítězství ve Zlatém poháru mu ale chybí.

Největší klasická steeplechase sezóny Zlatý pohár - cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na 4400 metrů se letos díky škrtům dotací jedničkových dostihů v Pardubicích poběží jen o 200.000 korun.

Na jeho startu se sejde šestice účastníků, kteří patří v této kategorii mezi špičku nejen u nás, ale i v zahraničí. Hlavní hvězdou je ale u nás neporažený Anaking, kterému vítězství ve Zlatém poháru zatím chybí.

ANAKING na úvod své kariéry ve Francii byl čtvrtý v Gr.1 steeplechase pro čtyřleté v Auteuil. U nás se uvedl porážkou výborného Fafintadenienta ve Velké národní o pohár Josefa Váni v Chuchli a do konce sezóny ovládl také Stříbrnou trofej a Gran Corsa Siepi di Milano. Na našem území neokusil hořkost porážky, jeho kariéru ale brzdily zdravotní problémy. Po vážném zranění v roce 2017 přešel od Štěpánky Myškové do tréninkového centra svého majitele Jiřího Charváta k Pavlu Tůmovi.

Loňskou sezónu zahájil až v říjnu, kdy lehce ovládl Stříbrnou trofej a suverénní byl také v menších francouzských haies. Letos se představil v únorových Gran Corsa Siepi Nazionale (Gr.1), v nichž ho o půl délky porazil rozběhaný Beau Saonois, o jehož třídě svědčí francouzský handicap 65 kg. jeho stálým jezdeckým partnerem je Jan Faltejsek.

 

Anaking lehce vyhrává loňskou Stříbrnou trofej před Dangerous Gleamem

AZTEK běhá ve stejných barvách jako Anaking, ale jeho přípravu vede Tomáš Váňa, do jehož tréninku přešel ve třech letech a na rovinách patřil k předním vytrvalcům. Před třemi lety přešel na skoky a své kvality potvrzuje i na nich. Vyhrál Křišťálový pohár, v roce 2018 měl výbornou sezónu v Itálii, kde vyhrál proutěnkářský vrchol sezóny Gran Corsa Siepi Di Merano. Loni měl slabší sezónu, umístění mezi špičkou v Itálii a druhé místo v Křišťálovém poháru ale nebyly tak špatné.

Při vstupu do té letošní ukázal, že do starého železa ještě rozhodně nepatří. Předzkoušku Zlatého poháru totiž před třemi týdny ovládl zadrženě o 7 délek. Ve Zlatém poháru startoval před dvěma roky a byl čtvrtý.

 

Aztek opanoval předzkoušku Zlatého poháru, čtvrtá byla Slivka, pátý Dangerous Gleam, Skins Rock byl zadržen

DANGEROUS GLEAM byl v nejlepší formě v roce 2017, kdy vyhrál Zlatý pohár  a byl druhý ve Velké národní o Pohár Josefa Váni v Chuchli za Capferretem. Další sezónu ovlivnilo zranění. Loni byl druhý v předzkoušce Zlatého poháru, v němž skončil čtvrtý. Pak se zaměřil na starty v Itálii, kde byl čtvrtý v Gran Corsa Siepi D’Italia. Sezónu zakončil druhým místem ve Stříbrné trofeji, kde na suverénního Anakinga neměl nárok.

Svěřenec Stanislava Popelky je znám ofenzivní taktikou a své soupeře udolává nasazeným tempem. V předzkoušce ale ztratil vedoucí pozici už na protilehlé straně a v rovině jen dokončil.

SLIVKA vyhrála ve třech letech dva jedničkové dostihy pro klisny v Bratislavě. Od začátku byla úspěšná i na překážkách, kdy loni vyhrála první čtyři starty včetně pardubické dvojky. Ve Zlatém poháru EŽ v Chuchli nestačila jen na výbornou Famous Valley.

Letos začala v Itálii, kde byla čtvrtá v jedničkové společnosti na 3300 metrů, v dalším startu v Meranu ji jezdec kvůli nedorozumění zdržel brzy po startu. To jí dávalo šanci v předzkoušce, ale porazila jen slábnoucího Dangerous Gleama.

GREEN ROCKS na konci sezóny 2016 vyhrál ve Wroclawi vrchol pro čtyřleté steeplery a tím zahájil sérii pěti vítězství v řadě. Jeho kariéru ale brzdilo zdraví. V roce 2017 vyhrál ve svém jediném startu v sezóně v Německu. V dalším roce vyhrál dvě steeplechase ve Wroclawi a loni tam zahájil vítězně sezónu. Pak se s ním Grzegorz Wroblewski zaměřil na starty ve Francii, kde absolvoval menší steeply. Byl druhý v Nancy a dvakrát vyhrál ve Fontainebleau, za což si vysloužil rating 59 kg. Při letošní premiéře v Clairefontaine ale neuspěl.

SKINS ROCK ve čtyřech letech vyhrál dvakrát v Auteuil, loni se ale zaměřil na francouzské provincie, kde si také připsal dvě prvenství. Nejvyšší rating měl 58 kg. Letos přešel do tréninku Zdenka Seménky, ale moc se mu nedařilo. V Itálii na jedničkovou společnost nestačil, když na Slivku ztrácel 10 délek. V předzkoušce Zlatého poháru ho Jan Faltejsek zadržel při nájezdu do posledního kola.

 

15:25 - 5.dostih

Zlatý pohár

cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Stch - cena NL - 5+ - 4400 m - 200 000 Kč

 GREEN ROCKS(GB), 8 tr. Grzegorz Wroblewski, ž. Sertash Ferhanov 70,0

Sérii vítězství přerušil loni jen druhým místem v Nancy. Vyhrával ve Wrolawi i ve Francii, kde měl rating 59 kg. Letošní vstup do sezóny mu ale v tamním handicapu nevyšel, forma je tedy otazníkem. Jinak by se měl řadit s nejlepším.

 SKINS ROCK(FR), 6 tr. Zdeněk Seménka, ž. Jan Kratochvíl 70,0

Na francouzských provinciích si nevedl špatně, při premiéře v českém tréninku v italském Meranu však nijak nepřesvědčil. Ve zdejší předzkoušce byl před posledním okruhem zadržen.

 DANGEROUS GLEAM(GER), 11 tr. Stanislav Popelka, ž. Lukáš Matuský 70,0

Vítěz Zlatého poháru 2017 byl loni čtvrtý. Ve Stříbrné trofeji na podzim nestačil jen na suverénního Anakinga. Je znám svou ofenzivní taktikou, ta mu ale v předzkoušce vydržela jen na protilehlou stranu. Přeci už mu přibývají roky, po jednom výpadku ho ale nelze zcela odepsat.

 ANAKING(FR), 10 tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0

U nás zpravidla vyhrává rozdílem třídy. Loni startoval jen dvakrát a s přehledem vyhrál Stříbrnou trofej a dominoval v menším dostihu ve Francii. Letos v zimě sice prohrál v Itálii, ale po boji s Beau Sanoisem, který nesl o kilo méně a patří k tamní špičce.

 SLIVKA, 5 tr. Radim Bodlák, ž. Marek Stromský 68,0

Loni u nás chytla mezi špičkou proutěnkářů a slušně se ukázala i v prvním letošním startu v Itálii. Ve zdejší předzkoušce ale tolik neukázala a je možné, že distance na ni bude příliš dlouhá.

 AZTEK, 9 tr. Tomáš Váňa, ž. Martin Liška 70,0

Patřil k absolutní špičce u nás i v Itálii, kde v roce 2018 vyhrál proutěnkářský vrchol sezóny. Loni šel s formou trochu dolů, přesto se stále držel se špičkou a na podzim byl druhý v Křišťálovém poháru. Výkonem v předzkoušce si ale řekl o post hlavního vyzyvatele favorita.

Tipařův verdikt: ANAKING u nás patří k nejlepším překážkářům a své soupeře zpravidla poráží rozdílem třídy. Nemůže zde být než horký favorit. Největším soupeřem by mu mohl být ve stejných barvách běhající Aztek, který opanoval předzkoušku Zlatého poháru. Pokud naváže na svá vítězství v Polsku a ve Francii, může být i přes letošní zaváhání nebezpečný Green Rocks. Vítěz z roku 2017 Dangerous Gleam bude opět sázet na ofenzivní taktiku, ale po posledním výkonu má co napravovat. Slivka se chytla mezi špičkou proutěnkářů u nás i v Itálii, distance ale na ni může být dlouhá. (ob)

Tip: Anaking – Aztek – Green Rocks

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 1,45 Anaking, 4,5 Aztek, Green Rock, 13 Slivka, 22 Dangerous Gleam, 28 Skins Rock

Fortuna: 1,55 Anaking, 3,7 Aztek, 5,5 Green Rock, 12 Slivka, 18 Dangerous Gleam, 25 Skins Rock

 

Historie

Zlatý se pohár se poprvé běžel v roce 1994 a jeho vítězkou byla čtyřletá Starting Order s Janem Havlíčkem.

Čtyřnásobným vítězem je Royal Mougins. Svěřenec Františka Holčáka reprezentující barvy Jiřího Charváta vyhrál v nepřerušené řadě v letech 2007 až 2010. Ve své době byl skoro neporazitelný. Třikrát vyhrál Gran Corsa Siepi di Merano.

Nejúspěšnějším trenérem je František Holčák, který kromě čtyř triumfů s Royal Mouginsem vyhrál i druhý ročník se Scaterem a před dvěma lety s Mustamirem.

Trojici vítězství mezi jezdci získali Dušan Andrés a Jiří Kousek. Dušan Andrés vyhrál v roce 1995 se Scaterem, v roce 2006 s Vulkánem a v roce 2012 se Sokolem. Jiří Kousek v roce 1997 s George De Harebem a v letech 2009 a 2010 s Royal Mouginsem.

Nejvyšší dotace 1.200.000 korun byla v letech 2001 a 2002. V tom druhém roce přilákala na start vítěze Triumph Hurdle a pátého v Stayers‘ Hurdle Paddy’s Returna. Svěřenec Ferdyho Murphyho byl v té době úspěšný v cheltenhamských cross country. V Pardubicích, kde se tehdy Zlatý pohár běžel na 5000 metrů, ale nestačil na suverénního Almanzora.

Loňský ročník vyhrál svěřenec Pavla Tůmy Norherly Wind s Janem Faltejskem před vítězem předzkoušky Lamumem.

 

Northerly Wind vyhrává Zlatý pohár 2019

(Ondřej Blahník)