Anaking ve Zlatém poháru nezaváhal (analýza)

Anaking s Janem Faltejskem dominuje ve Zlatém poháru - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Vrchol první části překážkové sezony si při své první účasti ve Zlatém poháru připsal horký favorit Anaking.

Největší klasická steeplechase sezóny Zlatý pohár - cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na 4400 metrů se letos běžel jen o 200.000 korun. Na jeho startu se sešla šestice účastníků, kteří ale patří v této kategorii mezi špičku nejen u nás, ale i v zahraničí. Malý počet startujících bývá častý i ve velkých dostizích v cizině, špička bývá úzká.

ANAKING (1,45:1 - uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) na úvod své kariéry ve Francii byl čtvrtý v Gr.1 steeplechase pro čtyřleté v Auteuil. U nás se uvedl porážkou výborného Fafintadenienta ve Velké národní o pohár Josefa Váni v Chuchli a do konce sezóny ovládl také Stříbrnou trofej a Gran Corsa Siepi di Milano. Na našem území neokusil hořkost porážky, jeho kariéru ale brzdily zdravotní problémy. Po vážném zranění v roce 2017 přešel od Štěpánky Myškové do tréninkového centra svého majitele Jiřího Charváta k Pavlu Tůmovi.

Loňskou sezónu zahájil až v říjnu, kdy lehce ovládl Stříbrnou trofej a suverénní byl také v menších francouzských haies. Letos se představil v únorových Gran Corsa Siepi Nazionale (Gr.1), v nichž ho o půl délky porazil rozběhaný Beau Saonois, o jehož třídě svědčí francouzský handicap 65 kg.

Tady ho zpočátku Jan Faltejsek vedl za tempo udávajícím Dangerous Gleamem, po jeho chybě ještě před koncem prvního okruhu ale převzal vedení a bez problémů ho udržel až do cíle. Potvrdil tak svoji vysokou třídu a na našem území zůstal neporažen.

Green Rocks (5,5:1) dosud vítězil v Polsku nebo ve Francii. U nás to byla jeho premiéra. Dostih absolvoval za Anakingem, na protilehlé straně ale zpočátku nereagoval na zrychlení Skins Rocka a Azteka. Až v cílové rovině opět zabral a Sertaš Ferhanov ho dotlačil na druhé místo.

Skins Rock (30:1) ve čtyřech letech vyhrál v Auteuil a loni na francouzských provinciích. První starty pod Zdeňkem Seménkou se mu ale nepovedly. Na italskou špičku nestačil a v předzkoušce Zlatého poháru byl během dostihu zadržen. Tady ho Jan Kratochvíl tři překážky před cílem posunul na druhou pozici, o kterou ho připravil až v závěru Green Rocks. Konečně tedy navázal na výkony z Francie.

Aztek (5:1) vyhrál přesvědčivě předzkoušku a byl považován za hlavního rivala pro favorita. Dostih absolvoval vzadu, v posledním kole si lepšil pozici a do roviny vbíhal na třetím místě. Nepředvedl ale žádné zrychlení a skončil čtvrtý.

Slivka (15:1) se letos uvedla slušně v prvním startu v Itálii. V předzkoušce to ale nijak slavné nebylo a tady to bylo ještě horší. Dostih absolvovala v zadní části a v závěru přestala stíhat. Dokončila tak s odstupem poslední. Možná by jí prospěl návrat na kratší distance.

Dangerous Gleam (25:1) podle svého zvyku diktoval tempo, ještě v prvním okruhu ale udělal vážnou chybu na skoku, kterou Lukáš Matuský neuseděl.