Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Blessed Kiss nedopustila překvapení

Analýza: Blessed Kiss nedopustila překvapení
Blessed Kiss s Václavem Janáčkem poráží Carmellu v St Legeru, foto: Jana Syručková

Druhým nedělním vrcholem byl 73. St Leger (VÝSLEDEK). Nejdelší klasický dostih na rozdíl od Velké ceny Prahy žádné překvapení nenabídl.

Zároveň bohužel nenabídl ani příliš atraktivní sestavu. Zarážející byl už počet pouhých osmi účastníků, ovšem ještě větší rozpaky budila jejich kvalita. Vždyť pro zisk vstupenky do Českého derby byl letos potřeba handicap aspoň 72,5 kg, přičemž z účastníků St Legeru vlastnili vyšší známku pouze tři. Od derby přitom uplynulo jen něco málo přes dva měsíce. Část derbystů se po derby vrátila na kratší distance, což je pochopitelné. Naopak trochu smutné mi přijde, když dvojici derbystů bychom následující víkend měli vidět na proutěných překážkách, zvlášť když King Heart i Saul jsou jedničkoví vítězové.

Při slabé kvalitě St Legeru se také více do popředí tlačí otázka, zdali ho neotevřít starším koním. Já už se pár let přikláním k odpovědi ano. Jednak k tomuto kroku přistoupila čtyři z pěti dostihově nejvýznamnějších evropských států. Konzervativní zůstává pouze Velká Británie, kde je ovšem od roku 1776 konaný St Leger nejstarší klasikou a pro starší supervytrvalce mají jiné dostihy. Jinak St Leger postupně otevřeli Francie (tamní obdobou St Legeru je Prix Royal-Oak, která je otevřena od roku 1979), Irsko (1983), Itálie (1994) i Německo (2007). Ve středoevropském regionu je St Leger otevřený v Polsku, a pokud se zrovna koná, tak i v Rakousku. Jako hlavní důvod k tomuto kroku ale vidím nedostatek dostihů pro starší vytrvalce. Zatímco program pro tříleté je dostatečně atraktivní už kvůli bohatému derby, starším vytrvalcům zbývá jediná jednička s výrazně nadstandardní dotací, a to při EJC konaná Velká cena českého turfu. Před ní se dokonce starším vytrvalcům nenabízí žádný jedničkový dostih dlouhé tři měsíce, konkrétně od Zlatého poháru. Otevření St Legeru by tedy bylo výrazným plusem pro starší vytrvalce, kteří často přechází na překážky právě z důvodu nedostatku rovinových příležitostí.

Vítězství dle předpokladů lehce získala BLESSED KISS (1,5:1). Svěřenkyně Igora Endaltseva před úspěchem v Českém derby patřila k outsiderům, ale že se nejednalo o náhodu, dokázala v jeho slovenské analogii. Navzdory zaváhání na startu a menší bratislavské dráze totiž znovu přišla se silnou koncovou, díky níž se vítěznému Mon Cherimu přiblížila na rozdíl krku. Poté znovu zamířila do Francie, ale stejně jako v jarních startech neuspěla. Byl tu ovšem jeden podstatný rozdíl. Zatímco před derby startovala ve slabších dostizích, v srpnu zamířila do kategorie Gr.3. Poslední místo se ztrátou 16 a ½ délky na vítězku tedy rozhodně nenaznačovalo pokles formy, zvlášť když plýtvala silami posunem vnější stopou v závěrečném oblouku.

V neděli se do jejího sedla vyhoupnul Václav Janáček, a protože dostih se odehrával ve volnějším tempu, posadil jí blízko čela. Už na konci závěrečného oblouku bylo zřejmé, že její jedinou soupeřkou bude Carmella. Ani ona ale s favoritkou nedokázala držet krok déle než do poloviny cílové roviny, když pouze rukama podporovaná Blessed Kiss nakonec procválala cílem s náskokem 4 délek. Stala se tak prvním držitelem double České derby – St Leger od v roce 2014 úspěšného Cheeky Chappieho.

Blessed Kiss s Václavem Janáčkem vítězí v St Legeru, foto: Jana Syručková

Carmella (6,5:1) rovněž potvrdila papírové předpoklady, když stále drží výbornou formu. Zúčastnila se přitom už čtvrté české klasiky a jejím nejhorším výsledkem je čtvrté místo z derby. 

Barabash (16:1) naopak doposud startoval v menších dostizích, v nichž ho často provázela smůla, takže nemohl ukázat své kvality. Třetí místo vybojoval finišem z konce pole, a přes kratší původ dokázal, že ho jeho realizační tým směřoval správným směrem.

Be Master (10:1) sice skončil čtvrtý, nicméně jeho manko na vítězku už bylo 12 délek a za ním mnoho kvality nezůstalo. Výraznější progres tedy nepředvedl, přestože mu metry navíc měly sedět.

Cape Freedom (7:1) naopak preferuje kratší distance, když jeho optimu leží kolem dvou kilometrů. Dokonce byl přihlášen i do Velké ceny Prahy, takže do St Legeru pravděpodobně zamířil především kvůli slabší konkurenci.

Valentino Dancer (33:1) zlobil v boxech, nicméně poslední starty absolvoval se stínidly a v průběhu dostihu se zklidnil. St Legeru s Jiřím Chaloupkou, který je známý výborným odhadem tempa, odvodil a šestá příčka je maximem možného.  

Orson (21:1) se naopak v pomalém dostihu neusadil a především v prvních stovkách metrů s ním měl David Liška hodně práce. V cílové rovině navíc trochu bočil, takže bylo znát, že mu schází zkušenosti.

Tango Glinka (15:1) šel na start s nejnižším handicapem a dostih tak jenom potvrdil, že na tuto společnost nemá.

(Jaroslav Fabris)

Další dražbou společnosti OSARUS

bude dražba překážkových koní 2. listopadu