Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Dangerous Gleam zpět ve formě

Analýza: Dangerous Gleam zpět ve formě
Dangerous Gleam s Lukášem Matuským (vpravo) porazili vítěze Poplarova memoriálu Tiaru Mana (vlevo) ve Slušovocích, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

Sezóna se uzavřela v neděli ve Slušovicích, kde se odběhla dvojice jedniček včetně premiérové Ceny Sergeanta Thundera (VÝLEDEK).

Ta je klasickou steeplechase na 3400 metrů, takže začnu krátkým ohlédnutím za letošním programem pro klasické steeplery, který byl bohužel chudší než v předchozí sezóně. Z kalendáře totiž zmizela trojice jedničkových klasik, jejichž celková dotace loni činila 1.400.000 korun. Na této sumě měla největší podíl miliónová Velká národní steeplechase o pohár Josefa Váni, která loni přilákala na start i ve Francii úspěšného Capferreta, ale její čtvrtý ročník už se nekonal. Před sezónou byla avizovaná i miliónová steeplechase v sobotu před Velkou pardubickou, ovšem dotace Stříbrné trofeje nakonec zůstala na 300.000 korun.

Cena Sergeanta Thundera tak byla teprve pátou jedničkovou klasikou letošní sezóny a její kratší distance byla příjemným oživením. S výjimkou 3900 metrů dlouhého trialu na Zlatý pohár se u nás totiž všechny velké klasiky konají na distancích kolem 4500 metrů. Přitom například v Anglii jsou krátké steeplechase populární, když vrcholem středečního programu Cheltenhamského Festivalu je dvoumílová Queen Mother Champion Chase. Ve Slušovicích jsme tak byli svědky poctivého dostihu, což u nás zvlášť v delších dostizích po trávě nebývá pravidlem.

Vítězství vybojoval DANGEROUS GLEAM (5:1). Svěřenec Stanislava Popelky kvůli zdravotním problémům vstoupil do sezóny teprve v září a dosud se mu nedařilo. Výsledek z chuchelského Zlatého poháru EŽ Praha omlouvá průběh dostihu, protože nadiktoval příliš pomalé tempo, a protože je tempařem, v závěru nedokázal zareagovat na zrychlení soupeřů. Ve Stříbrné trofeji se do jeho sedla premiérově vyhoupl Lukáš Matuský, který tempo trefil. Dangerous Gleam ještě třetí překážku před cílem překonával mezi nejlepšími, ale poté mu rychle došly síly a byl zadržen.

Tentokrát ovšem byla distance o kilometr kratší. Navíc třídou své soupeře převyšoval. Vždyť loni ovládl Zlatý pohár a ve Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni nestačil pouze na výborného Capferreta. Že by jeho forma mohla jít nahoru, pak nenapovídal pouze pozdní vstup do sezóny, ale také forma svěřenců Stanislava Popelky, kteří za poslední měsíc posbírali osmičku vítězství.

Do dostihu lépe odskočil Tiara Man, s nímž se chvíli přetahoval o vedení, ale krátce po prvním proběhnutí cílem převzal taktovku dostihu. Diktoval selektivní tempo, které kilometr před cílem akceptoval už pouze zmíněný Tiara Man. Za předposledním skokem pak začalo být zřejmé, že se pořadí na prvních dvou místech měnit nebude. Dangerous Gleam  nakonec procválal cílem s bezpečným náskokem bezmála 3 délek.  

Tiara Man (1,65:1) tak nesplnil roli favorita, nicméně o zklamání mluvit nelze. Před třemi lety sice ovládl steeplechase v Auteuil, nicméně letos se začal specializovat na krátké pardubické krosy, což je trochu jiná disciplína.

Rocknrobin (13:1) zahájil kariéru v Anglii, kde se ve steeplechase dostal maximálně na známku 101 liber. Po stěhování k Františku Holčákovi zaběhl nejlépe hned při své středoevropské premiéře, když skončil blízko třetí v Jarní ceně Petržalky. Poté se mu příliš nedařilo, ale letos se chytil v menších dostizích a progres ukázal už před měsícem v Brně. Nutno ovšem dodat, že tentokrát za ním mnoho kvality nezůstalo.

Médium (30:1) loni vyběhl nejlepší formu na sklonku sezóny ve Slušovicích a letos to zopakoval. Předchozích pět letošních startů sice absolvoval v nižších kategoriích, přesto byl právě v neděli vítězi nejblíže.  

Starbuck (4,7:1) dlouho cválal blízko čela, ale už na protilehlé rovině začal ztrácet a skončil až pátý. Přeci jen tohle není jeho disciplína. Podobně jako Tiara Man totiž míří hlavně do krátkých pardubických krosů. Slušně běhá i na trávě ve Wroclawi, ovšem i tam jsou kurzy zamotanější – tedy nekopírují rovinový ovál jako ve Slušovicích.

Fangoria (30:1) měla přes léto více jak čtyřměsíční pauzu, po níž se jí nedaří. Ideální nebyl ani už třetí start v průběhu měsíce.

Beslan (17:1) měl dostih dobře rozjetý, když cválal mezi vedoucí čtveřicí, která se v předposledním kole oddělila od zbytku pole. Ve chvíli, kdy se posouval před třetího Starbucka, ho ale na čtvrtém skoku před cílem potkal pád.

La Milla (17:1) ztratila jezdce právě při kolizi s Beslanem, ovšem tak dobře dostih rozjetý neměla, když za ní cválala pouze Fangoria.

Ze slušovického programu stojí za zmínku také překážkový debut INTISARIho (1,4:1). Svěřenec Radka Holčáka totiž ukázal velkou rovinovou třídu, když loni zvítězil ve Velké ceně Slovenska a status black-type získal za třetí místo v St Legeru Italiano. Do něj měl namířeno i letos, ale protože pořadatel dostihů v Miláně změnil termín přihlášek, aniž by o tom kohokoliv na české straně informoval, Slušovice byly zvoleny jako náhradní program. V proutěných překážkách IV. kategorie na 3600 metrů (VÝSLEDEK) se brzy chopil vedení a v podstatě bylo jasné, že o vítězství ho může připravit jen skokanské zaváhání. Toho se ale nedopustil, takže triumfoval zadrženě o 15 délek. I když ho tedy neprověřili nejsilnější soupeři, jeho suverenita napovídá, že i v nové disciplíně může patřit ke špičce.

(Jaroslav Fabris)

Intisari při překážkovém debutu ve Slušovicích, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

Vítězství Intisariho 16:35, Cena Sergeant Thundera 2:19:50