Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza dostihu: Sir Sun se rozešel včas

Analýza dostihu: Sir Sun se rozešel včas
Sir Sun s Jiřím Chaloupkou poráží v Memoriálu Josefa Dolejšího Cape Freedom a Montjeu Third (vlevo) - foto: Marcela Kozová

V neděli se v Karlových Varech odběhly dvě jedničky na 2000 metrů, z nichž vyšší kvalitu nabídla Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího (VÝSLEDEK, VIDEO).

Druhým z jedničkových dostihů byla Velká cena BBAG, a jak už její název napovídá, ta je vyhrazena pouze koním nabízeným na dražbách v Baden-Badenu. Především tamní dražba ročků, která se pravidelně koná kolem přelomu srpna a září, stále patří mezi pravidelné cíle českých majitelů.  Průměrná cena i medián se ale loni pohybovali kolem 44.000 euro, takže počet ročků směřujících do Česka se v posledních letech pohybuje v jednociferných číslech. Není tedy divu, že konkurence ve Velké ceně BBAG stejně jako v minulých letech nebyla kvalitativně ani kvantitativně nejsilnější, zvlášť když se ve stejný den a na stejné distanci odběhla trojková cena pro koně nabízené v Baden-Badenu. Pro příští rok se tedy nabízí, aby se dostih pod patronací BBAG uskutečnil pouze jeden, a aby byla výrazná část jeho dotace vyplacena formou bonusů. Kvalita Velké ceny BBAG totiž neodpovídá jedničkovému dostihu, přesto bude její vítěz penalizován za zisk jednotlivé ceny 80.000 Kč, což je částka, na níž si bohužel nepřijdou ani vítězové Velké květnové ceny nebo Zlatého poháru.

Zato Cena města Karlovy Vary by si vyšší dotaci zasloužila. Ve většině dostihového světa je totiž právě distance 2000 metrů tou nejvíce ceněnou, zatímco když opomenu zmiňovanou Velkou cenu BBAG, u nás se na ní konají pouze dva jedničkové dostihy o 135.000 korun. Vždyť, jak už jsem koneckonců psal loni ve Favoritovi, i v konzervativní Británii není nejbohatším dostihem otevřeným starším koním 2400 metrů dlouhé King George VI and Queen Elizabeth Stakes, nýbrž o 400 metrů kratší Champion Stakes. V Česku zůstávají dvoukilometrové dostihy trochu upozaděny i kvůli parametrům chuchelského závodiště, kde by start vycházel do oblouku. Absenci velkého dostihu pro středotraťaře tak supluje především 1800 metrů dlouhý EJC Middle, jehož účastníci si letos rozdělí 600.000 korun.

Vítězem Ceny města Karlovy Vary se stal SIR SUN (2,3:1). Svěřenec Luboše Urbánka odskakoval v roli favorita, i když o rok dříve stačil pouze na čtvrté místo. Tehdy ovšem narazil na silnější konkurenci na čele s výbornou Venillií. Letos se navíc ukazoval v dobré formě. Ve Velké dubnové sice prohrál s Aldzarbem, ale ten byl váhově zvýhodněný a především si ho nechal na rychlé dráze příliš utéct. Předposlední místo z Listed z Longchamp sice na první pohled neoslní, nicméně na vítěze ztratil méně než 9 délek a od Racing Postu obdržel za tento výkon solidní známku 88 liber. Před měsícem pak ve Varech na posledních 50 metrech předstihl tempaře Hidden Flama. Tehdy startoval na míli, ale prodloužení distance vypadalo jako plus. Napovídal tomu jeho projev i skutečnost, že prostál loňské České derby, v němž finišoval čtvrtý.

Také v neděli získal převahu až v závěrečných metrech, což bylo zapříčiněno pomalejším úvodem. O tom svědčila i pozice Sir Suna, který obvykle útočí ze zadní části pole, zatímco tentokrát cválal blízko vedoucího Montjeu Thirda.       

Cape Freedom (5:1) našel před Velkou červnovou i Českým derby dost příznivců, ale na dráze je zklamal. K tomu přispěly také nepovedené průběhy, a i když znovu naběhal metry navíc, předvedl se ve výrazně lepším světle. Možná mu pomohl návrat na kratší distanci, protože matka Lyric Piece podávala nejlepší výkony právě na distancích kolem dvou kilometrů. Otec Cape Cross se sice nejvíce proslavil díky vytrvalcům Sea The Stars, Golden Horn nebo Ouija Board, nicméně sám byl mílařem a platí za univerzálního plemeníka.

Montjeu Third (7:1) dlouho hájil první místo, ale dlouhá karlovarská cílová rovina mu nepřála tolik jako ta mostecká. Nicméně syn Pop Rocka potvrdil své kvality, když z českých odchovanců vlastní vyšší handicapy pouze Bonys a Lagaro, jejichž otcové ovšem nikdy nepůsobili v českém chovu. 

Touch Of Genius (2,8:1) se na takto krátké distanci představil poprvé od svého debutu. I vzhledem k nejvyšší nesené hmotnosti ale podal srovnatelný výkon jako v předchozích startech.

Thisisthekey (8:1) měl tentokrát klidný průběh, přesto nijak nezazářil. Více by mu sedlo rychlejší tempo, když ve Starohájském kritériu zvítězil v rekordu bratislavské dráhy, tedy v čase o více jak 6 sekund rychlejším, než jaký ve Varech vyběhl Sir Sun.

Orson (12:1) zvládl skok ze čtyřek se ctí a na delší distanci může ukázat ještě více. V St Legeru tedy nemusí být pouze do počtu. Navíc bez problémů zvládl start před tribunou, takže jeho problémy s boxy jsou snad minulostí.

Valentino Dancer (30:1) je rovněž přihlášený do St Legeru. V neděli nastoupil poprvé se stínidly, a byť doběh uzavřel, předvedl klidnější projev i lepší výkon než v předchozích startech.

(Jaroslav Fabris)