Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Finiši Saši nikdo neodolal

Analýza: Finiši Saši nikdo neodolal
Saša vyhrává Velkou cenu Parhy před Sagarem (vpravo), foto: Jana Syručková

Nedělní start chuchelského podzimu nabídl mílový vrchol sezóny, tedy 40. Velkou cenu Prahy CK Martin Tour (VÝSLEDEK).

Její dotace 550.000 Kč přilákala na start desítku kvalitních koní, z nichž hned šestice absolvovala poslední start mimo středoevropský region. I z tohoto důvodu nebylo pouhou frází, že se jedná o velice otevřený dostih, což výsledek koneckonců potvrdil. S tím ovšem příliš nekorespondovaly kurzy společnosti Betino. Trojice největších favoritů totiž odskakovala s kurzy 2,2:1, 3:1 a 4:1, takže i kdyby teoreticky nikdo jiný nestartoval, výhernost by byla na straně sázkovky. Pro srovnání u Tipsportu nebyl v momentě startu žádný z koní nabízen v poměru pod 5,5:1.   

Překvapivé vítězství vybojovala jediná klisna v poli SAŠA (10:1). Za zmínku stojí už její pořizovací cena. Tomáš Janda jí totiž vydražil za 5.000 guineí, přestože všichni čtyři její polosourozenci stáli ve stejném věku minimálně osmkrát více. Svěřenkyně Tomáše Váni patřila ke špičce od debutu v Simsonově ceně, ale až nyní naplno předvedla, co vlastně umí. V neděli se k tomu totiž poprvé v této sezóně sešly dva základní předpoklady. Jednak nastoupila proti soupeřům, kteří její kvality dostatečně prověřili, a jednak jí vyšel průběh. V první polovině sezóny startovala v „open dvojkách“, v nichž vítězila s rezervami. Nutno ovšem dodat, že ze zpětného pohledu dubnový triumf z Lysé nad Labem získal na hodnotě, protože druhý Dominique letos úspěšně startuje mezi polskou špičkou, když je v tamním handicapu pátým nejlépe hodnoceným starším koněm. V posledních startech jí nevyšel průběh. Na menší bratislavské dráze jí v oblouku přibrzdila couvající soupeřka, takže její koncovce o krk odolala výborná Zoriana. Posledně v Berlíně zase dostih odvodila. Z tohoto srovnání tedy nelze o kvalitě našich mílařů vyvozovat závěry.

V neděli se do jejího sedla vrátila Vendula Korečková a většinu dostihu pole uzavírala. Její koncovce přitom nahrávalo poctivé tempo i měkčí dráha. Vždyť jediné loňské vítězství získala v Bratislavě, kde byl naměřen stav dráhy dokonce 5,2. Oficiálně sice stav chuchelská dráhy vyjadřovala hodnota 3,6, ale v reálu byla měkčí než například při Velké jarní ceně, kdy bylo naměřeno 3,7. Po vytočení oblouku Vendula Korečková trochu zariskovala, když nevytáhla Sašu do volného prostoru na vnější straně dráhy, ale počkala, až se jí mezi soupeři otevře volný prostor. To se nakonec vyplatilo, protože ušetřila cenné metry a v polovině cílové roviny se protáhla mezi Lagarem a Zockem. Už zhruba 150 metrů před cílem převzala vedení, a i když v cíli měla náskok pouze půl délky, výrok „jistě“ odpovídá.

Saša s Vendulou Korečkovou vítězí ve Velké ceně Prahy, foto: Jana Syručková

Sagar (3:1) vylepšil renomé klasického ročníku. I když často volí taktiku start-cíl, podobně jako ve Velké jarní se boje o špici neúčastnil, přičemž mezi koňmi tentokrát působil vyzrálejším dojmem. Ani jeho francouzské výsledky nejsou nejlepším měřítkem pro kvalitu naší špičky, protože nevypadá jako kůň, kterému by tamní dostihy s rychlou závěrečnou čtyřstovkou seděly. 

Father Frost (2,2:1) vytočil oblouk více zeširoka, a i když mu do loňské grupové formy něco schází, stejně jako v předchozích startech potvrdil příslušnost k mílařské elitě.

Zock (8,5:1) při vítězství v Lázeňské míli poprvé nastoupil se stínidly a v neděli potvrdil, že mu tato pomůcka pomohla ke zlepšení. Před distancí se dokonce zdálo, že půjde po vítězství, na které mu chyběla pouhá délka.

Borsakov (7:1) je tempařem, který potřebuje trefit průběh. To se povedlo, ale za distancí se potvrdilo, že jeho optimum leží trochu níže.

Noble Cliffs (4:1) obhajoval vítězství, ale kvůli problémům s kopytem od května nestartoval. I když v paddocku zanechal dobrý dojem, start v nohách mu asi chyběl a za tři týdny při EJC může předvést více.

Lagarovi (10:1) byl jediným zástupcem českého chovu. Jeho italské starty byly těžko čitelné a při letošní české premiéře se musel spokojit s poslední dotací.

Master Of Gold (25:1) letos podával spolehlivé výkony, a i když ztráta 5 délek na vítěze není výrazná, přeci jen šel s formou trochu dolů. Také v minulých letech se mu více dařilo v první polovině sezóny.

Red Persian (5,5:1) si při české premiéře počínal aktivně, ale už v polovině cílové roviny byl ze hry. I když zlepšení při EJC nahrává o 200 metrů kratší distance i dostih v nohách (startoval poprvé od dubna), nedělním výkonem rozhodně nepřesvědčil.

Facts And Figures (16:1) vyklidil pozice ještě dříve. Nejlepší letošní výkon podal v Bratislavské míli. V Chuchli by zvlášť na měkčí dráze potřeboval o 200 metrů kratší distanci.

(Jaroslav Fabris)

SAŠA

byla zakoupena prostřednictvím

jandabloodstock.cz