Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Henrytheaeroplane chytil Mr Righta

Analýza: Henrytheaeroplane chytil Mr Righta
Henrytheaeroplane dotahuje Mr Righta ve Svatováclavské ceně, foto: Monika Vodičková

V sobotu hostil mostecký hipodrom 97. Vršanská Uhelná Svatováclavskou cenu (VÝSLEDEK), která je tradičním sprinterským vrcholem.

Svatováclavská cena se z Chuchle do Mostu přestěhovala už v loňském roce, když hlavním důvodem bylo navýšení její dotace na 550.000 Kč. Letos tak spíše než místo konání vyvolával diskuse její termín. Jak už její název napovídá, většinou se Svatováclavská cena konala kolem svátku svatého Václava, do něhož v sobotu zbýval více než měsíc. K tomu bych nejprve podotknul, že tyto diskuse z velké části vyvolává právě název Svatováclavská cena, protože najdeme i další významné dostihy s nestálým termínem. Příkladem může být St Leger, který se v posledních letech konal v srpnu i v říjnu.

Za důležitější než stálý termín každopádně považuji, aby si významné dostihy termínově nepřekážely, zvlášť když náš dostihový kalendář mnoho dostihů s dotací přes půl miliónu nenabízí. Pokud se tedy koná 22. září ve Velké Chuchli European Jockey’s Cup, jehož vrcholem je 1400 metrů dlouhý EJC Million s dotací 2,6 miliónu, tak by tradiční termín Svatováclavské ceny připravil nejlepší sprintery o jeden bohatě dotovaný dostih. Termín na konci srpna byl vhodný také proto, že od derby dne se v Česku žádný jedničkový sprint nekonal, protože při stěhování Oaks z Mostu do Karlových Varů zmizela z kalendáře Severočeská cena. Značná část sprinterské elity se představila ještě o slovenském derby dnu, ale i od něho uplynulo už šest týdnů.

Koneckonců na start se postavilo 11 koní, mezi nimiž nechyběl žádný z nejlepších českých sprinterů, pokud tedy budeme kalkulovat s těmi, kteří startují především ve středoevropském regionu. Loni se ve Svatováclavské ceně představilo dokonce 13 koní, zatímco v posledních třech letech před navýšením její dotace jich bylo 7 až 9.   

Vítězství vybojoval HENRYTHEAEROPLANE (8,9:1). Ten sice čekal na plný zásah bezmála dva roky, ale pravidelně potvrzoval příslušnost ke sprinterské špičce. Navíc už dokázal, že mu mostecká dráha sedí, když loni skončil ve Svatováclavské ceně třetí. Tehdy ho připravoval trenér Zdeno Koplíka, od něhož se po sezóně stěhoval ke Štěpánce Myškové, pod jejímž vedením šel ještě nahoru. Ve sprintu na bratislavském Turf Gala dokonce skončil druhý před Mr Rightem, takže byl jediným koněm na startu Svatováclavské ceny, který jejího favorita dokázal letos porazit. Mr Right ho sice poté dvakrát nechal za sebou, ale výsledek z chuchelského derby dne nelze brát vážně, protože Martin Laube po kolizi krátce po startu absolvoval dostih bez třmenů, a posledně v Bratislavě byla kilometrová distance pro Henrytheaeroplana příliš krátká.

Tentokrát i díky startu z boxu číslo 2 cválal většinu dostihu na ideální pozici blízko čela na bariéře a po vytočení oblouku začal stahovat náskok Mr Righta. Většinu cílové roviny to vypadalo, že favorit dokáže jeho závěru odolat, ale v posledních cvalových skocích přeci jen získal Henrytheaeroplane převahu krku.

Mr Right (1,8:1) předvedeným výkonem nezklamal, když ostatní soupeře nechal minimálně 5 délek zpět. Neměl ale tak klidný průběh jako Henrytheaeroplane. V úvodu byl totiž chtivější, a když se před ním v oblouku otevřel volný prostor, posunul se vnější stopou do čela. V závěru mu proto docházely síly.

Berouyine (4:1) byla nejrychleji na nohách a dostih tak překvapivě odvodila. Loni byla v péči trenéra Koplíka, ale během zimní pauzy převzal její přípravu Luboš Urbánek. Pod jeho vedením ukázala progres, když potřetí v řadě brala mezi sprinterskou špičkou medailové umístění, zatímco loňskou sezónu končila se slovenským handicapem 67 kg (pro české starty nebyla registrována). Nicméně ve francouzském tréninku dosáhla na handicap 38 kg, takže třídu ukázala už dříve.

Hello Hobby (40:1) sice útočil zezadu, přesto se mu otevřel volný prostor u bariéry a obhájil loňské čtvrté místo. Stájový druh Berouyine tak potvrdil svou spolehlivost. Předchozí dva starty sice vypadají trochu slabší, ale neměl ideální průběhy.

Benidiction (10:1) uzavřela tabuli, když se jí letos více daří na distanci 1400 metrů, což dokazují její vítězství z Maškova memoriálu a Ceny Jezdectví.

Mayda (16:1) mírně zaváhala na startu, takže útočila z chvostu pole, což v Mostě nebývá úspěšná taktika. V závěru na oblíbené dráze chytla aspoň šestou příčku.

Anitschka (40:1) naopak nejlepší výkony podává na domácí dráze ve Velké Chuchli. Příčku za Maydou skončila také v loňské Svatováclavské ceně.

Efily (18:1) loňskými stříbry ve Svatováclavské ceně i Českomoravské ceně dokázala, že jí mostecká dráha sedí, ovšem do formy z předchozích let jí něco schází.

Ultimate Fight (8,9:1) naběhal hodně metrů v oblouku a nemusela mu sednout kratší pauza, když o šest dní dříve startoval v Deauville. Formu výrazně pod svým maximem každopádně vyběhl už potřetí v řadě. Poslední dobrý výkon podal koncem června, kdy byl blízko šestý v Quinté handicapu.

Easyrider (60:1) to proti špičce zkusil už o derby dnu a stejně jako tehdy skončil mezi poraženými, když zvítězit zatím nedokázal ani ve trojkách.

Epoch (40:1) je specialistou na rovný kilometr a i jemu trocha třídy schází. Tentokrát se navíc z vnějšího boxu nedostal na oblíbenou pozici na špici.

(Jaroslav Fabris)