Analýza: Hvězdné cizince porazil Troizilet

Troizilet se slavícím Jeanem-Bernardem Eyquemem vítezí v EJC Million, foto: Marek Duda

Nejkvalitnějším a s dotací 2.600.000 korun také nejbohatším dostihem středoevropského regionu byl sobotní EJC Leram Million (VÝSLEDEK).

Zmíněné přívlastky vrcholu European Jockey’s Cupu platí nejen v rámci letošní sezóny, ale i mnoho let zpátky. Z českých dostihů se kvalitou startovního pole mohla s letošním EJC Leram Million měřit snad jen Cena města Karlovy Vary 2012. V ní totiž souboj o vítězství svedlo trio trenéra Arslangireje Šavujeva Green Destiny (Gr.3 vítěz), Mikhail Glinka (Gr.2 vítěz) a Dux Scholar (v Gr.2 druhý), které ze čtvrté příčky sledoval listed vítěz My Old Husband. Zatímco ale karlovarský dostih pro zmíněné koně posloužil především jako rozcvička před zahraničními starty, do Chuchle naopak dorazila trojice zahraničních grupových vítězů pro co nejlepší výsledek.

Pozornost poutala především přítomnost Gordon Lord Byrona. Například v Česku třikrát startující Meandre ovládl o jednu Gr.1 více, ale při vší úctě takovou pojmem jako Gordon Lord Byron nikdy nebyl. Pokud bychom tedy pátrali po tom, kdy se českému publiku představila větší hvězda, asi bychom došli až do 19. století, kdy na pražské Císařské louce startovala legendární Kincsem. Pozornosti se tak European Jockey’s Cupu dostalo i v zahraničních médiích, když o účasti Gordon Lord Byrona dvěma články referoval Racing Post, v jehož databázi nalezneme také výsledek dostihu.

Vítězství ale vybojoval TROIZILET (6,5:1). Svěřenec Václava Luky obhajoval druhé místo, ale od té doby šel nahoru. O tom nejlépe vypovídá jeho francouzský handicap, když před rokem vlastnil známku 38,5 kg, zatímco letos má 43 kg. Nahoru poskočil především zásluhou vítězství v dubnovém Grand Handicapu v Longchamp, a že se nejednalo o náhodu, potvrdil druhým a čtvrtým místem v srpnových cenách kategorie B. V nich mu navíc nevyšly ideálně průběhy, když v prvním případě cválal ve vnější stopě do volného prostoru, následně dostih dokonce odvodil. O kvalitě poslední tří francouzských forem svědčí i skutečnost, že Racing Postem byly oceněny vysokými ratingy 96 až 101 liber. Tentokrát mohl být plusem i fakt, že nebyl příliš exponován. V sobotu totiž absolvoval teprve pátý letošní start.

Po losování startovních čísel se hodně hovořilo o tom, že oproti zahraničním koním, kteří startovali z vnějších boxů, může těžit ze startovního čísla šest. Přes jeho úspěch ovšem nelze tvrdit, že by právě los hrál klíčovou roli. Dostih totiž zahájil v zadní části pole a do cílové roviny točil až jako dvanáctý. Poté ho ale Jean-Bernard Eyquem nasměroval na vnější stranu dráhy, kde Troizilet akceleroval a už na distanci přešel do čela. Nakonec zvítězil jistě o 1 a ½ délky.

„Měli jsme perfektní dostih. Měl jsem s ním čekat, což nebyl problém. V dostihu relaxoval a pak ukázal finiš. Bylo to jednoduché vítězství,“ sdělil po dostihu žokej Jean-Bernard Eyquem. Ten sice předloni zvítězil ve francouzském derby s Almanzorem, přesto byl EJC Leram Million jediným ze čtveřice sobotních vrcholů, do kterého byl vybrán některým z realizačních týmů. Spokojený byl samozřejmě i trenér Václav Luka: „Věřil jsem mu. Byl to můj tajný trumf. V dostihu potřebuje odpočívat a pak má raketový závěr. To se povedlo stejně, jako když vyhrál Grand Handicap v Longchamp.“

Noble Cliffs (50:1) vylepšil dojem z rozpačité sezóny, když mu sedlo rychlejší tempo než při francouzských startech. V mílových dostizích často volí taktiku start-cíl, ale tentokrát se po strkanici u „tisíce“ propadl až do středu pole. V cílové rovině ovšem zabral a podal ještě lepší výkon než při loňském vítězství ve Velké ceně Prahy. Stejně jako před třemi týdny zanechal výborný dojem už v paddocku, ale tehdy nastupoval po více jak tříměsíční pauze a start v nohách ho evidentně zvednul.

Julio (7,5:1) byl papírově druhým nejlepším koněm v poli, když díky Gr.3 vítězství z Hamburgu stál jen 2 kg pod Gordon Lord Byronem. Odskočil sice dobře, ale předvším kvůli nejvyššímu číslu nakonec útočil zezadu. V cílové rovině přišel s mohutnou koncovkou, ale jeho odstup od Troizileta zůstával konstantní.

Borsakov (40:1) je sice podobně jako Noble Cliffs tempařem, ale i jeho výsledek potvrzuje, že v rychlém dostihu na měkčí dráze bylo lepší nikam nespěchat. Letos se mu tolik nedařilo, ovšem startoval v nabitých Quinté handicapech, v nichž je potřeba i trocha štěstí. Oproti pátému místu z Velké ceny Prahy mu prospělo ubrání metrů a loni měl ve Francii handicap 41,5 kg, takže podobné formy už dokázal vyběhnout.

Gordon Lord Byron (1,6:1) se z patnáctky dostal na dobrou pozici ve druhém sledu a v polovině cílové roviny to vypadalo, že může splnit roli favorita. V závěru mu ale docházely síly. Přeci jen už absolvoval čtvrtý start v dvoutýdenních intervalech a přes veškerý komfort na něm mohl stopy zanechat i dlouhý transport. Navíc o něm platí, že preferuje pevnější podklad. Koneckonců nejvyšší letošní RPR 113 liber získal před měsícem za druhé místo v Gr.3 v Yorku, kde byla dráha „good to firm“ (dobrá až pevná). V Chuchli sice nebyla dráha hluboká, ale přeci jen byla měkčí, než by mohl napovídat oficiální údaj 3,3. O problematickém měření stavu českých drah už tu párkrát řeč byla, a protože se během léta změnil v Chuchli správce dráhy, naměřené hodnoty příliš nekorespondují s jarními čísly.

Favoritův žokej Tadhg O’Shea k dostihu poznamenal: „Přes špatné číslo jsme se dostali na dobrou pozici, takže jsme neměli špatný dostih. Přišli jsme vyhrát, ale na měkké půdě v závěru nedokázal dostatečně zabrat. Předchozí večer až příliš pršelo. Jinak ale běžel skvělý dostih.“

Gordon Lord Byron před EJC Million, foto: Marek Duda

Mr Right (13:1) nedalekým šestým místem potvrdil své kvality. V průběhu dostihu byl ale znovu hodně chtivý, a proto mu lépe sedí kratší distance.

Father Frost (30:1) by naopak potřeboval pár set metrů navíc. Finišem z konce pole stihl aspoň sedmé místo, přesto si oproti předchozím dvěma ročníkům (5. a 4.) trochu pohoršil.

Lexceed (70:1) má na „čtrnáctce“ optimum a navázal na progres z Mostu, když na vítěze ztrácel zhruba jen 5 délek. Jeho vzestup na první pohled vypadá trochu překvapivě, ale před třemi lety měl ve Francii handicap 41 kg.

Sagar (30:1) se sice dostal na ideální pozici, ale k tomu mu musel žokej Jaroslav Línek trochu pomoct a v závěru šel jedním tempem. Potvrdit tak, že potřebuje aspoň míli.

Henrytheaeroplanovi (30:1) se po vytočení oblouku zavřel prostor mezi soupeři a poté už se rozejít nedokázal.

Shining Emerald (9:1) od startu neměl klidný průběh a v oblouku rozdal nejvíce metrů, takže do podstatného dění nezasáhnul.

Red Persian (40:1) z nejaktivnější trojice vydržel se silami nejdéle. Posledních 100 metrů už jeho žokej vypustil, takže mohl být trochu blíže.

Beau Massagot (30:1) nenavázal na výkony z první poloviny sezóny. Možná se na něm podepisuje, že neměl zimní pauzu a letos startoval už podeváté.

Berouyine (50:1) začala být výrazněji vyjížděna až 450 metrů před cílem, ale akcelerovat nedokázala. Její parketou jsou totiž klasické sprinty.

Rabbit Havana (50:1) byla hodně chtivá, ale v závěru vyklidila pozice. Předchozí starty absolvovala proti distanci, což se mohlo projevit.

Dashing Home (50:1) se polem propadl ještě rychleji. Je tempařem, a protože ho trápí krvácení, potřebuje mít v dostihu co nejvíce klidu. Toho si ale tentokrát na špici neužil.