Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: King Archie kraluje dvouletým

Analýza: King Archie kraluje dvouletým
King Archie s žokejem Václavem Janáčkem vítězí v Ceně zimního favorita, foto: Monika Vodičková

Uplynulý víkend na českých drahách patřil především dvouletým, když mostecký hipodrom hostil 80. Cenu zimního favorita DS Pegas (VÝSLEDEK).

Ta se v Mostě odběhla potřetí, a i když se často mluví o specifikách tamní dráhy, premianti předchozích dvou ročníků potvrdili své kvality v chuchelské Velké jarní ceně. V předloňské CZF totiž zvítězil Zock a blízko třetí finišoval Sir Sun, zatímco ve VJC si pořadí prohodili. Loni pak první dvě příčky obsadili Sagar a Forrest Gump, kteří ve VJC svá umístění dokonce zopakovali.

V sobotu splnil roli favorita KING ARCHIE (1,5:1). Svěřenec Pavla Tůmy se na čelo ročníku dostal už po vítězství v Gerschově memoriálu a tuto pozici si ještě upevnil. Právě v analýze ke Gerschovu memoriálu jsem psal o jeho předešlých startech i původu, takže se netřeba dlouze opakovat. Každopádně se nabízí otázka, zda může v příštím roce zvládnout také delší distance. Jeho původ nabízí pozitivní odpověď. Otec Archipenko totiž získal své jediné Gr.1 vítězství na trati 2000 metrů, okolo níž se většinou pohybuje také optimum jeho potomků. Že by King Archie mohl prostát i derby distanci, napovídá druhá polovina jeho rodokmenu. Jeho matkou je totiž Monsunova dcera Karavel, která skončil druhá ve 2200 metrů dlouhé German Oaks. Jejím nejúspěšnějším potomkem je Kerosin, který sice obě druhá místa v dostizích kategorie Gr.2 získal na rovných dvou kilometrech, ale má výrazně kratšího otce než King Archie. Tím je totiž sprinter Tertullian.

Že King Archie není žádným rychlíkem, ukázal i průběh dostihu. Ten zahájil ve středu devítičlenného pole a už na začátku v oblouku byl Václavem Janáčkem přistrkáván. Poté ukázal táhlou koncovku, když do cílové roviny už točil jako třetí, a i když měl v cíli náskok „pouze“ ¾ délky, jednalo se o snadné vítězství. Václav Janáček totiž nemusel použít bičík a spíše, než aby reprezentanta stáje Dr. Charvát naplno vyjížděl, usměrňoval ho, aby nezavřel prostor soupeřům útočící po bariéře.

Manoamano (18:1) potvrdil, že jeho dohláška do CZF v posledním termínu byla opodstatněná. Navíc kvůli přesváze žokeje Jana Ráji nosil o kilo více než soupeři. Minule ale nosil dokonce o 1,5 kg více než Angkor Wat, s nímž prohrál o půl délky, takže jeho rostoucí kurz byl překvapením. Zvlášť když stájová forma šla v posledních měsících nahoru. Jako roček stál 3.000 euro, když je prvním potomkem klisny Mamitaime, která jediné vítězství získala jako dvouletá v Toulouse na 2000 metrů.    

Filip (6:1) má lepší papíry, když jeho matka Foundation Filly získala umístění v Listed na 2400 metrů. Jeho první dva starty sice byly trochu zklamáním, ale v prvním měl nešťastný průběh a v obou narazil na velmi silné soupeře. Postupně jde ovšem nahoru, v čemž by měl v následující sezóně pokračovat.

Angkor Wat (7:1) působil v prvních startech zeleně, zatímco tentokrát byl rychle na nohách a dostih absolvoval blízko špice. V první polovině cílové roviny se zdálo, že bude největším soupeřem Kinga Archieho, ale nakonec skončil čtvrtý. Každopádně jeho čas by měl přijít později. Připomeňme, že jako roček stál 80.000 euro a bába Lady Vettori dala pětici black-type potomků včetně výborného Lope de Vegy.

Big Ben (9:1) je druhým potomkem dvojnásobné klasické vítězky Brittany. Podobně jako minule v Chuchli se rozcházel v závěru, což v Mostě není ideální, takže stihl jen pátou příčku.

Államfö (24:1) zopakoval šesté místo z Gerschova memoriálu. Do absolutní špičky ročníku mu tak něco schází.

Lauderdale (25:1) startoval po dvouměsíční pauze a dostih odvodil. Také jeho původ napovídá, že mu lépe sednou sprinty.

Nemo (25:1) nijak nezářil ani mezi nezvítězivšími. Tentokrát šel na rozdíl od předchozího startu zezadu, kde také zůstal.

Bell Elysees (36:1) rovněž nehrál výraznější roli, když jeho projev působil „zeleně“. V následující sezóně by tedy měl jít nahoru.

(Jaroslav Fabris)