Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Prezidenta ovládli tříletí

Analýza: Prezidenta ovládli tříletí
Be Master s Janem Vernerem vítězí v Ceně prezidenta republiky, vpravo druhý Sapienti, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

V neděli se uzavřela sezóna ve Velké Chuchli, když vrcholem byla tradiční Sherlog 98. Cena prezidenta republiky (VÝSLEDEK).

Její letošní edici zcela ovládli tříletí, když ze starších koní se mezi nejlepší šestici vešel pouze čtvrtý Urbi Et Orbi. Několikrát jsem zaslechl, že důvodem je váhová výhoda pro tříleté, ale tak jednoduché to nebude. Váhové rozdíly jsou totiž určeny především Tabulkou rozdílů hmotností, přičemž před několika lety upravil Jockey Club českou Tabulku rozdílů hmotností tak, aby odpovídala té, která je používána v dostihově nejvyspělejších evropských státech. Především tu ale byla Tabulka rozdílů hmotností i v minulých letech, kdy se rozhodně žádná dominance tříletých nekonala. Od vítězství Azteka v roce 2014 se totiž v dalších třech letech nevešel žádný tříletý kůň ani mezi nejlepší dvojici. Spíše jsou tedy starší vytrvalci nedostatkovým zbožím. To ukázal už při EJC odběhnutá Velká cena českého turfu, v níž na medailových příčkách skončily pouze tříleté klisny. V Top 10 starších koní podle průběžného handicapu se sice nachází pětice vytrvalců, ale hned tři z nich minimálně od srpna nevyběhli a letos se z nich v Česku představil pouze Intisari, kterého v neděli ve Slušovicích čekají proutěnky.

Lehké vítězství získal BE MASTER (4:1). Reprezentant stáje Dr. Charvát se navzdory vítězství v Memoriálu dr. Frankenbergera nedostal do Českého derby, nicméně ani v dalších dvou startech neukázal výkony, kterými by svůj handicap vylepšil. V mosteckém dvojkovém handicapu totiž skončil s odstupem třetí a při čtvrtém místě v St Legeru ho od vítězné Blessed Kiss dělilo 12 délek. Nahoru šel až poté, když ve Slovenském St. Legeru skončil druhý. Nutno ovšem dodat, že ani na Slovensku nebyla závěrečná klasika nejsilněji obsazená. Vždyť vítězný Darkolva není typickým supervytrvalcem, ale těžil především ze své třídy. Pro Be Mastera každopádně metry navíc byly plusem. Je totiž polobratrem Hessoesse, která skončila těsně druhá v Oaks, a největším úspěchem otce Masterstroka je vítězství ve 2500 metrů dlouhé Grand Prix de Deauville. Hovořila pro něj i stájová forma, když Pavel Tůma před dvěma týdny slavil vítězství ve Velké pardubická a před týdnem v Ceně zimního favorita.

Dostih byl díky poctivému tempu a měkké dráze skutečným testem vytrvalosti. Be Master cválal na ideální třetí příčce a v rovině zaútočil na méně rozbité vnější straně dráhy. Tam finišoval také Sapienti, ale za distancí Be Master jeho nápor definitivně odrazil a zvítězil o 3 a ½ délky.

Sapienti (6:1) po sérii čtyř vítězství v nižších kategoriích pokračoval v progresu, když útočil z konce pole. Potomci vítězky Ceny Hřebčína Napajedly Sapory sice dosud spíše zůstávali za očekáváním, ovšem bába Sapina patřila k nejlepším napajedelským matkám. Dala totiž šestici koní, kteří se v jedničkách umístili na prvním nebo druhém místě a tři z nich dokonce získali medailová umístění v klasických dostizích.

Barabash (2,5:1) sice v St Legeru porazil Be Mastera o 4 délky, ale tentokrát na něj naopak podobný rozdíl ztrácel. Každopádně potvrdil příslušnost k širší špičce ročníku.

Urbi Et Orbi (30:1) odskakoval jako největší outsider. Je na něj sice spoleh, ale měla mu chybět trocha třídy i vytrvalosti. O té se u něj pochybovalo už v květnu, kdy nakonec bez problémů prostál 2400 metrů. Sérii tabulových umístění tak protáhl už na 13 startů.

Mount Q (15:1) startoval po pouhém týdnu. Právě on nadiktoval tempo, přičemž pole vedl po méně rozbité dráze dále od bariéry. Aktivně si počínal i při čtvrtém místě ve Slovenském St. Legeru a také tentokrát uhájil tabuli.

Kihnu (5,5:1) nenavázala na třetí místo z EJC Long – VC českého turfu. V Bratislavě sice vyhrála na měkku, nicméně už po Oaks od členů jejího realizačního týmu zaznívalo, že preferuje pevnější podklad.  

Vědma (20:1) tato distance sedí, což ukázala nedalekým třetím místem v Karlovarské dvojnásobné míli. V té ale nosila pouhých 48 kg a pod vyrovnanými hmotnostmi neměla na třídovější soupeře.

Arlington (16:1) také patří spíše o kategorii níž. Před měsícem sice prohrál pouze s Barabashem, ale tehdy měl váhovou výhodu, zatímco tady jako starší kůň nosil více.

Always On Sunday (4:1) už je osmiletý a letos šly jeho výkony dolů. Čtvrté místo z EJC Long – VC českého turfu sice signalizovalo zlepšení, ale už v závěrečném oblouku bylo vidět, že tohle nebude jeho den.

Raviella (12:1) v Karlovarské dvojnásobné míli zvítězila, a to nosila o 10 kg více než Vědma. Sympatie k podobným distancím ukázala i čtvrtým místem v polském St. Legeru, takže poslední místo bylo zklamáním.

Z nedělního programu za zmínku stojí také Cena EŽ Praha, a. s. ve spolupráci s Českou televizí (VÝSLEDEK), která sice nese pouze status II. kategorie, přesto patří k našim největším dostihům přes proutěné překážky.

Roli favoritky v ní splnila FAMOUS VALLEY (1,5:1). Svěřenkyně Heleny Vocásková většinu dostihu cválala za středem šestičlenného pole, přičemž rozhodující moment dostihu přišel u „tisíce“. Tam jí totiž Sertash Ferhanov posunul do čela, zatímco největší soupeř Čáriray (3,7:1) zůstával pátý a vznikl mezi mini rozestup zhruba 7 délek. Ten se sice před cílem smrskl na 1 a ½ délky, ale jejich vzájemné pořadí už se neměnilo. Dostih nakonec dokončila pouze trojice koní, když na předposledním skoku spadla Tialine (9:1), což způsobilo další dva pády.

Famous Valley se Sertashem Ferhanovem poráží Čáriraye v Ceně EŽ Praha ve spolupráci s Českou televizí, foto: Zenon Kisza - fotokisza.com

Čtyřletá Famous Valley díky střídání rovin s překážkami získala už sedmé vítězství v řadě. Na její sérii má ovšem nezanedbatelnou zásluhu Tabulka rozdílů hmotností, která se na rozdíl na rozdíl od té rovinové nedrží mezinárodních standardů. V nedělním dostihu měli totiž čtyřletí výhodu 3,5 kg, ovšem pokud by se stejný dostih konal na Slovensku, měli by k dobru pouze 1,5 kg, a pokud by se konal v Anglii, základní hmotnosti by byly stejné. V Anglii totiž platí, že v proutěnkách na dvě míle přicházejí čtyřletí o váhovou výhodu už v září.

(Jaroslav Fabris)