Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Startovní listina Velké pardubické se vyjasňuje

Analýza: Startovní listina Velké pardubické se vyjasňuje
Ange Guardian vyhrál letos již druhou kvalifikaci. Tentokrát s Jiřím Kouskem - foto: Jana Syručková

V sobotu se v Pardubicích odběhla poslední kvalifikace na Velkou pardubickou Cena města Pardubic - Euro Equus.

V minulých letech se poslední kvalifikace konala čtyři týdny před Velkou pardubickou. To ovlivňovalo kvalitu startujících, protože čtyř týdenní pauza před takhle náročným dostihem není úplně mnoho. Dostihu se tak zpravidla zúčastňovali koně, kteří se potřebovali kvalifikovat na poslední chvíli nebo ti, co do Velké pardubické nemířili. Její kvalita tak většinou nebyla největší. Na to letos reagovali i pořadatelé a zkrátili jí dotaci na 300.000 korun.

Termín se však posunul na pět týdnů před pardubický vrchol a na kvalitě pole to bylo znát. Na startu nechyběl Ange Gurdian, který již vyhrál kvalifikaci v červnu a v té první byl druhý. Díky parnému počasí, kdy byly dráhy tvrdé, vynechalo letní sezónu řada koní, kterým takový povrch vyloženě nesvědčí. To platilo o Vicody, který se již kvalifikoval na jaře, Tzigane Du Berlais a sezónu tím měl ovlivněnou i Buonarroti, který byl přes rok několikrát škrtán.

Tato kvalifikace, která se již odběhla na lepší půdě, tak dala šanci se těmto koním zavčas rozcvičit. Pokud by se v příštích letech vrátil termín opět jen čtyři týdny před Velkou pardubickou, nebylo by to moc ku prospěchu a kvalita poslední kvalifikace by patrně opět klesla a koně, kteří budou v létě opět nuceně absentovat budou mít na rekonvalescenci před Velkou opět kratší čas.

ANGE GUARDIAN ukázal již před dvěma lety, že Velkou pardubickou zvládne, když byl druhý za Charme Lookem. Loni neměl sezónu ideální, když začal běhat až v létě a bylo vidět, že přípravu do Velké absolvuje trochu narychlo. Navíc ta se odběhla na hodně měkké půdě, což prověřilo jeho vytrvalecké schopnosti a v závěru to již nebylo ono. Na pevnější dráze se s ním ale musí počítat naplno. Jeho letošní starty v Pardubicích ukázaly, že je ve velmi dobré formě. Na jaře skončil druhý za Talentem a těsně před No Time To Lose, červnová kvalifikace již byla jeho.

Také tady byl oprávněným favoritem a to také potvrdil. V jeho sedle byl nyní Jiří Kousek, který ho jel podobným stylem jako v minulých startech Jan Kratochvíl. Zpočátku s ním nijak moc nepospíchal, za Velkým anglickým skokem ho začal posouvat dopředu a na travnatý ovál již vbíhali na třetí pozici. Na druhé překážce před cílem již přebral vedení a vypadalo to, že si jde pro další jistý triumf. V rovině však musel odrážet útok soupeřů.

Ange Guardian je skutečně výborný kůň. Vytrvalost jakou má No Time To lose však nemá. Otázkou také je, kdo se ve Velké představí v jeho sedle. Jan Kratochvíl, který ho jel v minulých startech se v prvním dostihu zranil (zlomená pažní kost). Pokud se však stihne vrátit, pojede obhájce. Je možné, že si ho právě teď vyzkoušel pro Velkou Jiří Kousek. Ten ale jel i vítěze první kvalifikace Talenta, který se ale od té doby na dráze neukázal.

Tzigane Du Berlais patřil již v minulých sezónách k nadějným koním. To loni potvrdil vítězstvím v Ceně Peruána a pak druhým místem v Ceně Labe, kde mu porážku oplatil Vicody. Při prvním letošním startu ale nešel dobře a byl zadržen. Na vině podle jeho trenéra Pavla Tůmy byla tvrdá dráha. Díky tomu nestartoval ani v létě. Nyní se ale dostih běžel na lepší půdě a on mohl ukázat, co v něm je. V dostihu se držel v předních koních, za "Velkým angličákem", kde se začalo zrychlovat však měl trochu problém akceptovat tempo a trochu ztratil. V tu chvíli se nezdálo, že by měl promluvit do pořadí na předních příčkách. Měl také povinnost se kvalifikovat a Jan Faltejsek ho rozjel až v cílové rovině. Tam silně akceleroval a stihl těsně porazit Vicodyho.

Udělal tedy velmi dobrý dojem a pro Velkou pardubickou ho lze nyní považovat za jednoho z favoritů. Zvlášť když v jeho sedle by měl být opět čtyřnásobný vítěz Velké pardubické.

Vicody k nám přišel z Francie před dvěma lety a zpočátku se spíš prosazoval v kratších dostizích. Loňskou sezónu ale zakončil dominancí v Ceně Labe a pro letošní sezónu se stal jedním z kandidátů Velké. Čtvrté místo v Úvodní cross country Koroka nebylo špatné, první kvalifikaci na pevné dráze ale jen dokončil a přes léto absentoval. Nyní se ale opět ukázal v dobrém světle. Josef Bartoš ho při vbíhání na travnatý ovál posunul do čela, na další překážce ale již přes něj šel Ange Guardian. V rovině se ale ještě dokázal rozejít a přestože nakonec skončil třetí, od první příčky ho nedělilo mnoho. Před Velkou tak ukázal dobrou formu.

Delight My Fire je dvojnásobnou vítězkou Wielke Wroclawske. Letos se jí ale v Polsku vůbec nedařilo. Nemusela jí však vyhovovat pevná dráha letních měsíců, když loni byla v rozmáčené Velké pardubické třetí. Tady šla opět dobře, když se držela v popředí a v závěru skončila čtvrtá, když na první trojici nestačila. Ukázala však, že se s ní opět musí počítat.

Buonarroti měl být jednou ze zbraní Josefa Váni do Velké. Ani on však kvůli pevným drahám neměl ideální sezónu, když byl několikrát škrtán. Vítězství si připsal v Lysé v Memoriálu Evy Palyzové. Minulou kvalifikaci však pro pád nedokončil. Tady měl ještě na poslední překážce šanci na dobré umístění, nakonec ale skončil pátý. V rovině bojoval s Delight My Fire, která na něm sice získávala převahu, přesto Marek Stromský v jeho sedle neměl přestat jezdit. I bez pobídek totiž na ní neztrácel moc. Komise však toto jednání nijak neřešila. Vypadá to, že nyní se sním do Velké pardubické moc nepočítá. Některý z kratších dostihů říjnového mítinku však pro něj může být i lepší.

Nikas patřil mezi naše nejlepší krosaře, poslední dvě sezóny ale jeho výkony za moc nestály a také vystřídal několik tréninkových centrál. Nyní sice nejlepší neohrozil, ale zase to nebyla žádná ostuda. V jeho letech mezi favority Velké pardubické určitě patřit nebude, ale podle tohoto výkonu si jí může ještě jednou důstojně projít.

Bridgeur je znám svým ofenzivním projevem a také odvodil celý dostih. V závěru na nejlepší nestačil, když na vině nebude asi nedostatek vytrvalosti, ale spíš trocha třídy. V cílové rovině již nezrychloval a Jaroslav Myška s ním již závěr vypustil. Možná ale trochu zbytečně přišel o šestou příčku a získal tak jen poslední dotaci.

Vandual se letos vrátil na dráhu po více jak roční pauze. Druhé místo v červnu z Cena Arnošta z Pardubic (dvojky na 5200 m) za Strettonem nebylo špatné, ale přeci jen tady byli ještě lepší koně. V závěru si došel jen pro kvalifikaci. V případě účasti ve Velké bude patřit k outsiderům.

Val De Guye dokončil daleko za soupeři. Sice se kvalifikoval, ale jeho třída je jinde. Mezi tuto společnost vůbec nepatří.

 

Před Velkou pardubickou se rozcvičil i Hegnus, který vyhrál předzkoušku ceny Vltavy na 4500 metrů Cenu deníku Právo. Dostih si udělal pro sebe. V závěrečné fázi sice přenechal vedení Turdusovi, ale ve finiši ho opět porazil. Bylo vidět, že na delší distance by pro něj byla lepší a do Velké půjde s plnými šancemi.

 

Favoritem Velké pardubické pro mě nadále zůstává obhájce No Time To Lose. U francouzského Urgent De Gregaine bude záležet na stavu půdy. Platí pro něj čím měkčí, tím lepší. Teď ukázalo formu několik koním, jímž by měla délka Velké pasovat. Naopak některým, úspěšným z kvalifikací, nárůst distance nepřidá.

 

Kdybych měl kurzy na Velkou vypisovat teď, udělal bych to asi takto:

3,5 No Time To Lose

5 Urgent De Gregaine

7 Tzigane Du Berlais

9 Vicody

10 Ange Guardian

10 Hegnus

12 Talent

15 Theophilos

15 Delight My Fire

15 Sztorm

18 Zarif

30 Ter Mill

35 Bridgeur

40 Nikas

40 Stretton

50 Pareto

50 Vandual

 

Ondřej Blahník