Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýza: Turdus zakončil pardubickou sezónu

Analýza: Turdus zakončil pardubickou sezónu
Vítěz Závěrečné cross country Turdus s Lukášem Matuským - foto: Jana Syručková

Dostihovou sezónu na pardubickém závodišti zakončila tradiční Závěrečná cross country města Pardubic.

Na účasti v tomto dostihu se podepisuje blízký termín po pardubickém vrcholu sezóny. Krátká pauza dvou týdnů není pro koně ideální a to platí i pro účastníky v ostatních dostizích. Termín se nebude měnit ani příští rok, přitom posunutí mítinku o týden by nahrálo ještě větší atraktivitě dostihu i možnému většímu naplnění ostatních dostihů, především té "trojky".

Na startu Závěrečná cross country města Pardubic na 4200 metrů se tak opět sešli především ti, co před dvěma týdny své dostihy nedokončili a měli tak pošetřené síly.

TURDUS tady před rokem vyhrál trojku na 4000 metrů. Letos šel ještě nahoru, když k jeho největším úspěchům patřilo třetí místo z Velké mostecké a druhé z předzkoušky Ceny Vltavy, kde ho porazil jen Hegnus. V Ceně Vltavy však skončily jeho šance na Irské lavici.

Turdus je rychlý kůň a rád si dělá tempo sám, což platilo i nyní. Sice na něj v pasáži před nájezdem na travnatý ovál nastoupili soupeři, Lukáš Matuský s ním ale neměl problém na předposlední překážce jít opět do čela a tuto pozici uhájit až do cíle, přestože to nakonec nebylo úplně jednoduché.

Hana Kabelková má v polobratrovi Trezora koně, který by měl i v další sezóně patřit mezi špičku na tratích do 4500 metrů.

Dulcar De Sivola byl před letošní sezónou importován z Francie. U nás si nevedl hned od začátku špatně. V Ceně Peruána byl čtvrtý za pozdějším vítězem Ceny Labe Mahonym. V Ceně Jana Kašpara skončil na jedné z překážek, když špatně odhadl odskok. Tady ukázal hezký závěr a ohrozil i favorita. V budoucnu by jeho parketou mohly být delší dostihy.

Ter Mill vyhrál tento dostih před třemi lety. Přestože i on je rychlejším koněm a vítězil na tratích do 4500 metrů, přeci jenom má již svůj věk a v posledních letech se zaměřoval na start ve Velké pardubické, kde letos skončil již na Taxisově příkopu. Tady bylo vidět, že by mu pár metrů navíc prospělo, když se na třetí příčku dostal až v rovině.

Caline De Juilley běhal ve Francii menší krosy. Při pardubické premiéře v Ceně Jana Kašpara uklouzl hned za "Malou vodou". Tady s ním nastoupil Marcel Novák za Velkým anglickým skokem, nedotáhl to však do konce a v rovině prohrál souboj i o třetí místo.

Vernois je také importem z Francie. V Ceně Vltavy Laighton Aspell neustál, když na Irské lavici přeskakovali spadlého žokeje. V Ceně Peruána s ním ale dokázal pozlobit víc kilo nesoucího Zarifa, když si s ním počkal na koncovku. Tady nastoupil již před Havlovým skokem, v závěru mu ale docházel dech. V jeho pěti letech se ale stále jedná o perspektivního koně.

Cote Mer ve Francii vlastnil slušný rating 60 kg. Cross Country mu ale zatím vůbec nejsou po chuti, když i v druhém zdejším startu nebyl v dostihu a skončil daleko za polem.

Valtz absolvoval poslední dva starty v trojkových handicapech. Ten v září v Pardubicích vyhrál, v tom při Velké pardubické skončil čtvrtý. Tady se držel vzadu, jeho šance ale skončily především po velké chybě na Velkém anglickém skoku, kde nabral ztrátu a pak byl zadržen.

Dulcar De Sivola a Turdus bojují o prvenství v Závěrečné cross country - foto: Jana Syručková

VIDEO - z přímého přenosu od 3:04

Ondřej Blahník