Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýzy rámcových dostihů Velké pardubické

Analýzy rámcových dostihů Velké pardubické
Evžen s Jaroslavem Myškou vítězi Ceny Vltavy - foto: Jana Syručková

Průběžně vám budeme přinášet analýzy dnešních dostihů v Pardubicích, kde se kromě Velké pardubické odběhne dalších pět dostihů nejvyšších kategorií.

Na úvod uveďme, že v Pardubicích je slunečno a odpoledně by se měli teploty vyšplhat přes 20 stupňů. Stav dráhy byl stejně jako včera naměřen 3,5 – dobrá.

Ve startovních listinách nastala pětice škrtů. V Ceně Laty Brandisové, která je 2. dostihem, nebude startovat kůň číslo 8 Playmonka. Z následující Ceny ČASCH byli škrtnuti Garnet (č. 5) a Poetik (č. 11). V Ceně Labe, která se odběhne jako 6. dostih, bude chybět Marcus Aurelius (č. 1). Samotné Velké pardubické se nezúčastní největší outsider Tiep de l’Est (č. 16).

Kvůli včerejšímu zranění žokeje Jana Odložila dochází také k dvojici jezdeckých změn. V úvodním Memoriálu Jana Kašpara povede Čmeláka (č. 2) Adam Čmiel a v Poplerově memoriálu, který přijde na řadu jako poslední z rámcových dostihů, bude v sedle Libertina (č. 5) Lukáš Matuský.

 

Mr Spex ukázal svůj talent

Pětiletým krosařů je vyhrazena Cena pivovarů Staropramen - Memoriál Jana Kašpara (II. kat., 4400 m). Na jejím startu byla osmička koní a všichni se dostali do cíle.

Vítězství získal MR SPEX (5,5:1 - uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport). Svěřenec Luboše Urbánka je už druhou sezónu počítán mezi talentované krosaře, když před rokem byl spolufavoritem Ceny ČASCH, v níž finišoval třetí. Letos v Pardubicích zvítězil koncem června ve čtyřkovém handicapu, ale směrem k dnešnímu startu byl asi ještě zajímavější jeho následný start. V něm totiž obsadil čtvrté místo před trojicí koní, na které narazil i tentokrát.  

Dnes byl většinu schovaný v poli, ale už při točení na trávu bylo patrné, že má dostih dobře rozjetý. Předposlední skok už překonával na úrovni tempaře Emagoula, od něhož poté převzal vedení. To v cílové rovině uhájil, když se k němu nejlepší ze soupeřů dostal na 2 a ½ délky. Andrew Glassonbury sice nosil 1 kg přes váhu, přesto mohl slevit premiérové vítězství v pardubickém krosu.

East River (2,05:1) odskakoval v roli favorita. Většinu dostihu cválal ve středu pole. Výraznějších pobídek od Jana Kratochvíla se mu ale dostalo už za třetí překážkou před cílem a výrazněji reagovat nedokázal. Svůj finiš rozbalil až za posledním skokem, ale vítěze odhrozit nedokázal.

Leo Fantastico (12:1) cválal blízko čela a podal lepší výkon než při své pardubické premiéře před pěti týdny, i když tehdy narazil na ještě silnější soupeře.

Emagoul (5,5:1) sice absolvoval pardubickou premiéru, přesto jak bývá u svěřenců manželů Myškových zvykem, dostih odvodil a se skoky neměl výraznější problém.

Kornelia (15:1) šla zezadu a v závěru se posunula na páté místo. Od svých přemožitelů ale byla hodně daleko, když na lepší umístění ztrácela přes 20 délek.

 

Silk prospěla změna taktiky a stínidla

Po škrtu Playmonky se na start Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Cena Laty Brandisové (NL, 4200 m) se postavila devítka klisen, z nichž dvě, konkrétně Rideri Cross (8,5:1) a Carry The Glory (45:1), ztratily jezdce už na prvním skoku. Tato kolize ovlivnila i následný průběh dostihu, protože od Rideri Cross se očekávalo, že dostih odvodí.

S neočekávaným průběhem se nejlépe vyrovnala SILK (5,5:1). Svěřenkyně Josefa Váni patří ke spolehlivým koním, když málokdy odchází bez dotace. Do dneška ale platilo, že naposled zvítězila v červnu 2017, přestože od té doby absolvovala patnáct startů. Často útočila z konce a nejlepší nechytla, což platilo i při třetím místě v srpnové Ceně Registany. Do dalšího startu ve Velké mostecké steeplechase ovšem nastoupila se stínidly, s nimiž si počínala aktivněji a v závěru jí předstihl pouze favorizovaný Peintre Elusif.

Dnes na podobně kvalitního soupeře nenarazila. Vodit sice v plánu evidentně neměla, ale protože se nikomu dopředu nechtělo, většinu dostihu nakonec cválala na špici. Na té setrvala až do cíle, kde měla náskok bezmála 4 délky.

Dajuka (8,5:1) absolvovala pardubickou premiéru teprve před pěti týdny, kdy si počínala hodně pasivně. Dnes se už před závěrečnou fází dostihu posunula blízko špice. Nevyhnula se ale chybám na skocích, když tu nejvýraznější udělala už na pátém skoku a chybovala i na tom předposledním. I proto vítězku výrazněji neohrozila.

Alegoria (7,5:1) před sezónou změnila trenéra a na rozdíl od předchozích let se začala specializovat na pardubické krosy, v nichž je na ní spoleh.

Caline de Juilley (7:1) na chvíli vystřídala Silk na špici. V závěru trochu slábla a i pohled na její kariéru napovídá, že by jí více sedla kratší distance.

Stealing a Win (17:1) podává vyrovnané výkony, když v jedenácti překážkových startech, z nichž většinu absolvovala v Pardubicích, neskončila hůře než šestá. Na ty nejlepší jí ale trocha třídy schází.

Sinndarka (4:1) odskakovala v roli favoritky, ale nakonec se neodlepila z konce pole a skončila sedmá. Po více jak pětiměsíční pauze se tedy neukázala v ideální formě.

 

Shent senzačně zařídil druhý triumf pro Urbánka

Vrcholem sezóny pro čtyřleté krosaře byla Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH (NL, 4200 m). Stejně jako v předchozím dostihu se do cíle nedostali jezdci Pavel Složil a Thomas Boyer. Pavel Složil totiž pro zranění zadržel Sochi (30:1), za níž Motiv (40:1) zamířil na špatný kurz.

Senzační vítězství nakonec získal SHENT. Svěřenec Luboše Urbánka patřil od začátku své kariéry ke sledovaným koním, protože je z dobré překážkové rodiny a stájí Lokotrans byl loni v listopadu zakoupen za 40.000 euro. Svými výsledky ale dlouho zůstával za očekáváním. V pěti startech totiž získal jedinou dotaci za páté místo v pardubických proutěnkách pro čtyřleté. Zatímco ale předchozí starty absolvoval nad lehkými skoky, dnes se poprvé představil v krosu.

Dnes pro něj nastala kritická situace už před startem, když skončil na zemi po podklouznutí ve zkušebním cvalu. Samotný dostih zahájil za středem pole, ale postupně se posouval vpřed. Poté, co zpočátku aktivní koně skončili, se dostal do první vlny a brzy se na špici osamostatnil. Na té nakonec setrval až do cíle, přestože odskakoval s kurzem 27:1. Zatímco stáj Lokotrans a trenér Luboš Urbánek slaví druhé dnešní vítězství, jezdec Michal Kubík se vůbec poprvé prosadil v jedničkovém dostihu.

Cosmic Magic (2,85:1) výrazně zbrzdil chybující Ronaldo King na třetím skoku před cílem. V závěru se sice vítězi přibližovala, ale nakonec za ním zaostala o 1 a ¼ délky. Nebýt zmíněného incidentu, na vítězství by asi dosáhla.

Kominik (2,4:1) předvedl dle očekávání lepší výkon než před pěti týdny, kdy vstupoval do sezóny a evidentně nešel nadoraz. V polovině dostihu se podobně jako Shent dostal dopředu. Přestože byl ale sehraný do pozice favorita, musel se spokojit se třetím místem.

Forever Dry (8:1) zahájil dostih na konci pole, které se kvůli rychlému tempu Sochi dost natáhlo. Na trávu už ale točili koně v kompaktním balíku.

Nevado (14:1) finišoval po pasivním průběhu s odstupem pátý.

 

Saint Joseph využil zaváhání soupeřů

Na start jediného dnešního handicapu, kterým byla Cena společnosti PARAGAN s.r.o. (III. kat., 4600 m), se postavila pouze pětice koní, z nichž se do cíle dostali tři. Při překonávání Irské lavice z druhé strany totiž ztratil jezdce favorizovaný String (1,9:1), zatímco Pavel Složil opustil sedlo New Finche (4:1), když se na poslední chvíli snažil u točného bodu dostat na správný kurz dostihu.

Z trojice favoritů tak zbyl v poli pouze SAINT JOSEPH (3:1). Svěřenec Pavla Tůmy byl do pardubických krosů nasměrován teprve letos a ve dvou startech v trojových handicapech obsadit čtvrté a třetí místo. Zatímco ale v prvním případě na nejlepší ztrácel výrazně, před pěti týdny už byl od vítěze jen 3 a ¼ délky, přičemž tehdy se konal dostih na stejném kurzu jako dnes.

V úvodu dostihu se nikam nehnal, ale poté, co skončil New Finch, se nikomu nechtělo dopředu a tempo se tedy výrazně zpomalilo. Saint Joseph se tak posunul na špici, kde před skoky trochu brzdil. Jan Faltejsek měl ale plné ruce, a když po vyběhnutí na trávu nechal Saint Josepha cválat, ten od svých soupeřů lehce odešel. Tým ve složení stáj Dr. Charvát, trenér Pavel Tůma a žokej Jan Faltejsek tak slaví už třetí víkendové vítězství.

Sixtyseven (15:1) před třemi lety obsadil v tomto dostihu třetí místo a dnes si o příčku polepšil. Během kariéry zaznamenal sice i sedmičku jedničkových umístění, ale v nich bodoval především díky nepočetným polím.

Bacchus Collonges (25:1) se snažil držet krok se Saint Josephem, ovšem nakonec přišel i o druhé místo.

 

Evžen po roce znovu vítězný

Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (NL, 4500 m) byla sice s jedenácti koňmi na startu nejpočetněji obsazeným dostihem programu, bohužel se jich ale kvůli několika kolizím dostalo do cíle jen šest. Nejprve Kifaaya (10:1) podklouzl za jedním ze skoků. Hned trojici koní vystavil stopku Hadí příkop, kde skončili Tamas (22:1), Kaiserwalzer (40:1) a Decorus (55:1). Na Prodlouženém Taxisu pak Turoni (18:1) vysypal Marcela Nováka.

Roli favorita splnil EVŽEN (2,2:1). Svěřenec Štěpánky Myškové loni kraloval ročníku čtyřletých krosařů, mezi nimiž nenašel přemožitele a suverénně ovládl i Cenu ČASCH. Při letošní premiéře v Úvodní cross country Koroka sice poznal první překážkovou porážku, nicméně vzhledem k silné konkurenci zkušenějších koní rozhodně nezklamal. Zvítězil totiž výborný Ange Guardian a od druhého místa ho dělilo pouze půl délky. V červnu se vrátil do vítězných kolejí, když po boji porazil Mazhilise.

Dnes dle svého zvyku od startu cválal na předních místech a za Dropem už byl dostih zcela v jeho režii. Na té setrval až do cíle, takže stejně jako v předchozích třech dostizích platilo, že kůň, který se jako první dostal na trávu, také zvítězil. Na mítinku Velké pardubické se tak prosadil už podruhé a prokázal, že patří k největším krosovým talentům.

Casper (8:1) závěrem vybojoval druhé místo. V minulosti ukázal vysokou třídu nad lehčími skoky a letos se úspěšně etabloval v pardubických krosech.

Direct Lagrange (25:1) patřil k outsiderům, přestože v Pardubících debutoval před pěti týdny na stejném kurzu a nestačil pouze na kvalitní duo Player – Hegnus. Navíc loni hned při prvním životním startu zvítězil ve steeplechase na menší francouzské dráze Pontchateau. Rozhodně je tedy jménem pro zapamatování.

Aeneas (3,2:1) měl být hlavním soupeřem pro Evžena a ještě v závěrečném oblouku se zdálo, že to tak skutečně bude.

Imphal (18:1) byl už v průběhu dostihu výrazně pobízen žokejem Jordanem Duchenem, přesto se do cíle dostal aspoň na vzdáleném pátém místě.

 

Myškovi po Vltavě ovládli i Labe

Přestože je Cena společnosti VCES a.s. – Cena Labe (L, 5200 m) s dotací 700.000 korun druhým nejbohatším dostihem mítinku, na jejím startu byla pouze pětice koní. Všichni se dostali do cíle, a tudíž dosáhli na dotaci.

Tu nejvyšší získala Stáj Jeso, kterou reprezentuje LODGIAN WHISTLE (4:1). Svěřenec Štěpánky Myškové už předloni na mítinku Velké pardubické zvítězil, ale tehdy se prosadil v proutěnkách pro čtyřleté, které byly součástí sobotního programu. V následující sezóně mířil především do Francie. Po vítězství ve steeplechase ve Wissembourgu dokonce získal tamní handicap 57 kg, což ukazuje na slušnou třídu. Letošní i krosovou premiéru ovšem absolvoval teprve v srpnové Ceně Peruána. V ní po aktivním průběhu skončil čtvrtý za dvojicí účastníků Velké pardubické a favoritem Ceny Labe Lombarginim.

Toho dnes porážku vrátil. Dostih se znovu odehrával v jeho režii, když ho pouze za Hadím příkopem na špici na chvíli vystřídal Taras. Že je skokansky výborně připravený dokázal především při překonávání Irské lavice, kterou navzdory překonávání z opačné strany doslova přeletěl. V závěru ho nikdo nedokázal výrazněji ohrozit, takže ofenzivní taktika dnes přináší úspěchy. Manželé Štěpánka a Jaroslav Myškovi tak po Ceně Vltavy ovládli také Cenu Labe.

Lombargini (1,9:1) stejně jako v Ceně Peruána ztratil na Irské lavici. Tentokrát ovšem nelze říct, že by na ní výrazněji zaváhal, nýbrž jeho soupeři jí překonali rychleji, než je obvyklé. Navíc jeho ztráta nebyla taková, když už za Hadím příkopem cválal třetí. Už za předposledním skokem ale bylo patrné, že na vítěze mít asi nebude.

Sottovento (3,5:1) chyboval na druhém skoku i na Velkém anglickém skoku, přesto do cílové roviny točil na druhém místě.

Taras (10:1) si počínal aktivně, ale v závěru slábl a jeho ztráta byla výrazná.

Vernois (15:1) se dokonce do cíle dostal až bezmála půl minuty po vítězi. Kontakt se soupeři začal ztrácet za Velkou vodou a po chybě na Velkém anglickém skoku už bylo definitivně jasné, že jediným cílem je dokončit. Loni sice vypadal nadějně, ale letos vyběhl teprve potřetí a zdaleka tolik se mu nedařilo.

Lodgian Whistle s Jaroslavem Myškou vítězí v Ceně Labe - foto: Jana Syručková

 

Mezi „sprintery“ obhájil vítězství Tiara Man

Pouze pět koní se postavilo také na start Poplerova memoriálu skupiny Profireal Group (NL, 3300 m) a stejně jako v Ceně Labe se i tady všichni dostali do cíle.

Teprve druhým favoritem, který dnes splnil svou roli je TIARA MAN (2,4:1). Svěřenec Radima Bodláka před čtyřmi lety zvítězil dokonce ve steeplechase na největší francouzské dráze Auteuil a loni se začal specializovat na krátké pardubické krosy. Že mu tato disciplína sedí, ukázal už v předchozí edici Poplerova memoriálu, jíž ovládl s převahou 7 délek. V prvních dvou letošních startech sice nezvítězil, ale umístil se mezi nejlepšími. Před pěti týdny absolvoval hlavní předzkoušku Poplerova memoriálu a v ní už přemožitele nenašel.

Od startu si dle předpokladů počínal aktivně. Obvykle ztrácí na skocích s nižším doskokem, tedy na Dropu a Hadím příkopu, ale dnes je překonal bez výraznějšího zaváhání. Za Velkou vodou se sice na chvíli propadl na třetí místo, ale stále byl v kontaktu ze špicí, na níž se vrátil v závěrečném oblouku. V cílové rovině pak žádné větší drama nedopustil a obhájil loňský triumf.

Crystal Cross (3,6:1) část dostihu sekundoval na čele Tiara Manovi. Po zatočení na trávu se zdálo, že docválá na třetím místě, ale nakonec ještě chytil druhý dech. Letos přitom vyběhl teprve podruhé a poprvé se dostal do cíle. S podobnými dostihy má ovšem dost zkušeností.

Medic (3,6:1) razantně nastoupil za Velkou vodou, kde převzal vedení. V závěru ale slábnul, takže ani neobhájil loňské stříbro.

Libertin (22:1) bez výraznějšího momentu skončil na vzdáleném čtvrtém místě. Dříve sice zvládal podobné dostihy, ale už mu je deset let a předchozí tři letošní starty absolvoval na distancích kolem 4500 metrů.

Stigris (8:1) začal aktivně, ale podklouzl při točení za Hadím příkopem a dostih pouze dokončil. Jediné životní vítězství získal sice právě na této distanci, ovšem podobně jako Libertin v poslední době běhá výrazně delší dostihy.

 

Podrobnou analýzu 129. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou přineseme v samostatném článku.

(Jaroslav Fabris)