Analýzy rámcových dostihů Velké pardubické
Průběžně vám přinášíme analýzy dnešních dostihů v Pardubicích, kde se kromě Velké pardubické odběhne dalších devět dostihů.
Tříletým proutěnkářům kraluje Roncal
Žádné drama nepřinesl závěr Zlaté spony tříletých - cena holdingu BICZ (PP, I.kat., 3200 m), když se ve vrcholu sezóny pro tříleté proutěnkáře s přehledem prosadil největší favorit.
RONCAL (2:1) se sice v Pardubicích představil poprvé, ale už na rovinách ukázal slušnou třídu, když v červnovém trojkovém handicapu zvítězil před Bob Heartem. Především ale ukázal překážkový talent v italském Meranu, kde debutoval lehkým vítězstvím a poté skončil těsně druhý v Gd-3. Dnes svěřenec Pavla Tůmy zahájil dostih ve středu pole. Vedení převzal už na konci protilehlé roviny a bez výraznějších pobídek si docválal pro zadržené vítězství.
„Na startu byl nejzkušenější, když měl i zkušenosti z Merana. V dostihu jsme neměli žádný problém. Už na protilehlé rovině jsem se dostal do čela, protože čelo se trochu zavlnilo a ztratilo tempo, takže jsem tam proletěl,“ sdělil po dostihu žokej Jan Faltejsek.
Dark Sun (3,7:1) rovněž splnil papírové předpoklady. Po startu byl aktivnější, ale poté se usadil na konci pole. Po nástupu Roncala se ho vydal stíhat, ovšem ohrozit ho nedokázal.
Čáryjape (25:1) je polobratrem výborného Čáriraye, který zvítězil v Křišťálovém poháru i Stříbrné trofeji. Čáryjape tak zahájil kariéru rovnou nad překážkami a po dvou pátých místech ukázal zlepšení.
Jacqueline (12:1) byla stájovou kolegyní Roncala, ale před tímto startem změnila realizační tým. Také ona zahájila kariéru rovnu nad překážkami, přestože její dvouletá polosestra Jean Blue včera debutovala vítězstvím v Mostě.
Show Me The Money (9:1) si dle svého zvyku počínala aktivně. Klid jí ale na špici nedopřál Giorgione. Po chybě na předposledním skoku navíc její jezdec na chvíli ztratil třmen, takže do cíle se dostala jako poslední z dokončivších koní.
Stájový souboj s překvapením, Aztek porazil Cheminée
Také ve druhém dnešním dostihu se dle očekávání prosadila stáj Dr. Charvát, přesto má Křišťálový pohár města Pardubic (PP, NL, 3400 m) překvapivého vítěze. Favorizovanou Cheminée totiž porazil stájový druh Aztek.
AZTEK (10:1) patří mezi hvězdy už od roku 2014, kdy ovládl pět rovinových dostihů včetně Velké ceny českého turfu a Ceny prezidenta republiky. Na překážky přešel v roce 2016 a v následujícím roce zvítězil především v Křišťálovém poháru. O rok později zvítězil v i meranské Gd-1. Právě tehdy měl zřejmě životní formu, ale i když už je devítiletý, stále patří ke špičce. Vždyť loni skončil v Křišťálovém poháru druhý a letos ovládl předzkoušku Zlatého poháru.
Dnes se do sedla svěřence Tomáše Váni poprvé vyhoup Marek Stromský, který ho většinu dostihu vedl před středem jedenáctičlenného pole. S blížícím se závěrem ho posouval vpřed, poslední skok už překovával na druhém místě a za ním se dostal i před favorizovanou Cheminée. V součtu s rovinami tak odchovanec Františka Vocáska zaznamenal osmé jedničkové vítězství.
„Myslel jsem si, že to na něho bude rychlé, protože už má roky a nastupoval proti mladým bombarďákům. Trenér mi ale řekl, ať ho nechám půl kola rozejít a počkám si za poslední proutěnku. Bylo to super svezení. Nepotřebuje do toho moc kecat a všechno si řeší sám,“ prozradil žokej Marek Stromský. Jeho slova doplnila asistentka trenéra Iveta Váňová: „Upravili jsme mu trénink. Už tolik necválá, chodí do terénu, do vody. Každopádně v neděli šel dobrou práci. Skalp Cheminée je úžasný, v závěru ukázal, že je bojovník.“
Cheminée (1,6:1) nastupovala po bezmála roční pauze a byla dost chtivá. Krátce po prvním proběhnut cílem se posunula k vedoucímu Silver Seamovi, čímž se postarala o výrazné zrychlení. Průběh dostihu jí každopádně stál hodně sil, kvůli čemuž v závěru nedokázala odolat útoku Azteka.
„Je strašně rychlá na skocích, takže mezi skoky se mi jí podařilo usadit, ale poté se proskákala dopředu a jeli jsme až moc,“ sdělil po dostihu Jan Faltejsek.
Saul (7,77:1) je podobně jako Aztek jedničkovým vítězem na rovině. Po lehkých úspěších v nižších kategoriích utkal se špičkou, a i když si nevedl špatně, duo nejlepších neohrozil.
Godfrey (18:1) se finišem z konce pole dostal na čtvrté místo. Polobratr Caspera je teprve čtyřletý a sedět by mu měly delší dostihy.
Silver Seam (20:1) je rovněž čtyřletý. Dostih odvodil, ale po chybě na předposledním skoku začal na Cheminée ztrácet a nakonec se propadl na pátou příčku.
Aztek s Markem Stromským poráží Cheminée (vpravo) v Křišťálovém poháru - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)
Nečekaný úspěch „karlovarské specialistky“ Engele
Hned tři z osmi klisen, které zúčastnily právě klisnám vyhrazené Ceny společnosti STRABAG a.s. - Cena Laty Brandisové (Stcc, I.kat., 4200 m), skončily už za třetí překážkou kurzu. Při točení za Malým vodním příkopem totiž Sertash Ferhanov v sedle favorizované Dalliny (2,25:1) neobjel točný bod a vzal sebou další dva koně včetně vítězky Alegorie (4:1).
ENGELE (18:1) využila chyby soupeřů nejlépe. Dosud se jí přitom v krosech nedařilo, když byla považována za specialistku na dostihy po trávě. Dařilo se jí především v Karlových Varech, kde v květnu zvítězila a před třemi týdny tam finišovala čtvrtá ve dvojce, v níž nestačila pouze na kvalitní trio Skins Rock – Aztek – Dusigrosz. Ani dnes to sice nevypadalo, že by se jí pardubická specifika příliš zamlouvala, ale po příchodu na trávu ožila a za posledním skokem přišla se silným závěrem.
„Byla to hodně těžká práce. Neskákala podle mých představ. Dělala chyby hlavně na specifických skocích, ještě se musí učit. Domů mašírovat umí, ale musí se to z ní dostat,“ sdělil po dostihu jezdec Ondřej Velek. Jeho slova doplnila trenérka Petra Jirátová: „Je to trochu překvapení, ale jezdec udělal všechno tak, jak měl. Dobře se rozběhla před třemi týdny ve druhé kategorii v Karlových Varech.“
Rozina (22:1) dostih odvodila, což je u svěřenců Štěpánky Myškové obvyklá taktika. Po posledním nepovedeném startu sice nastupovala v roli outsidera, ale dříve už dokázala, že patří k nejlepším klisnám. Před dvěma lety tu totiž skončila čtvrtá a v červencovém dostihu pro klisny obsadila třetí příčku.
Saint Shine (20:1) je teprve čtyřletá. V Pardubicích ale absolvovala už čtvrtý kros a podává tam spolehlivé výkony.
Libuška (20:1) naopak absolvovala krosovou premiéru a také premiéru ve vyšší než čtvrté kategorii, i když v červnové klasice porazila několik kvalitních soupeřů.
Apas Rocka (3,5:1) sice byla papírovou jedničkou mezi klisnami, které se dostali do cíle. Už při točení do cílové roviny ale bylo vidět, že krvácí, a proto její závěr nepřišel.
Dusigrosz v pardubické klasice znovu vítězný
Elita klasických steeplerů se sešla na startu Stříbrné trofeje - Ceně pivovarů Staropramen (Stch, I.kat., 4400 m).
DUSIGROSZ (7:1) ukázal kvalitu už na rovině, když je vítězem polského St Legeru. Na překážkách sbíral úspěchy ve Francii i Itálii, kde zvítězil v Gd-2 a loni tak skončil třetí v jedné z předzkoušek Gran Premia Merana. Letos bylo v plánu, že se zaměří na krosy. Zamířil tak do Úvodní cross country Koroka, která se ale kvůli rozmoklé dráze přesunula na kurz klasické steeplechase. Že je tato disciplína Dusigroszovou doménou, dokázal lehkým vítězstvím. Poté si konečně vyzkoušel krosy, terénní skoky mu dělaly problémy, takže se vrátil na klasiky. S blinkersem zvítězil ve slabší Velké mostecké steeplechase a poté bez této pomůcky vybojovat třetí místo v Karlových Varech.
Dnes opět nastoupil s blinkersem a počínal si aktivně. Většinu dostihu cválal na druhém místě, ale v posledním kole se už na začátku protilehlé roviny posunul do čela a v závěru ho nedokázal ohrozit ani Skins Rock. Na toho před třemi týdny ztrácel 3 a ½ délky, zatímco tentokrát ho nechal 7 délek zpět. Oba životní starty v pardubických klasikách tak proměnil ve vítězství.
„Byli jsme domluvení, že půjdeme aktivně. Když jsem viděl, že Lukášovi Matuskému kůň puluje, tak jsem si sednul druhý. Vím, že aby se mu chtělo, nesmím s ním dlouho čekat. Už na protilehlé rovině jsem ho proto vytáhnul, na což dobře zareagoval a lehce vyhrál,“ sdělil žokej Jan Kratochvíl. Spokojený byl i trenér Josef Váňa: „Trochu jsme s ním experimentovali. V Mostě vyhrál s blinkersem, pak jsme mu ho ve Varech sundali, ale udělal chybu a skončil třetí. Ještě se domluvím s majitelem, ale příští rok s ním asi znovu zkusíme krosy, na nichž by začal od trojek. Asi i v krosech bude mít blinkers, i když to nemám vůbec rád. Taktiku si Honza Kratochvíl vymyslel v podstatě sám, takže mu patří pochvala.“
Skins Rock (6:1) se do Česka stěhoval před letošní sezónou a pravidelně dokazuje, že patří ke špičce. Koneckonců posledně se za ním ve Varech seřadili, Aztek, Dusigrosz a Engele, tedy trojice koní, která dnes zvítězila.
Dragon (4:1) zahájil dostih v zadní části pole, před závěrečnou fází dostihu se sice posunul vpřed. Podobné to bylo i před měsícem v chuchelském Zlatém poháru EŽ Praha, kde přeci jen předvedl údernější koncovku.
Anaking (1,85:1) šel netradičně zezadu a bez výraznějšího momentu obsadil vzdálené čtvrté místo. Podal tedy nejhorší výkon v českém tréninku. Přeci jen v deseti letech byl nejstarším koněm v poli.
Wotan (55:1) dostih odvodil. Na nejlepší nemá dostatek třídy a v závěru slábnul, přesto v pozici největšího outsidera uhájil pátou příčku.
Dusigrosz s Janem Kratochvílem vítězi Stříbrné trofeje - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)
Mezi čtyřletými krosaři suverénní Chelmsford
Vrcholem sezóny pro čtyřleté krosaře byla Cena Kudy z nudy - Cena ČASCH (Stcc, I.kat., 4200 m), v níž jsme bohužel viděli trojici pádů, ale favorit zvítězil bez nejmenších problémů.
CHELMSFORD (1,57:1) zahájil kariéru teprve letos. Po dvou umístěních nad proutěnkami si v srpnu poprvé vyzkoušel pardubický kros a počínal si suverénně, když přes vypuštěný závěr nadělil nejlepšímu ze soupeřů 13 délek. Dnes byl neméně suverénní. Už před polovinou dostihu se chopil vedení a už při točení na trávu bylo zřejmé, že soupeři ho budou těžko chytat. Nakonec zvítězil zadržena o 16 délek.
Prvním dnešním dvojnásobným vítězem je jezdec Jan Kratochvíl: „Občas je to s ním složitější, ale když je takhle dobrý, tak mu to odpustíme. Má obrovský talent. Oranice mu nevadí, větší skoky skáče dobře, takže není co měnit. Hlavně aby vydržel zdravý.“ I druhým Kratochvílovým úspěchem je podepsán trenér Josef Váňa: „Potvrdil, že je asi nejlepší čtyřletý krosař u nás. Občas má nějaké vrtochy, ale to dobří koně občas mívají.“
Dundee (15:1) zpočátku cválal na špici, na níž před skoky trochu brzdil. Za koňmi skákal lépe. V předchozím startu byl sice zadržen, ale dobře si s pardubickým krosem poradil už začátkem července, kdy skončil třetí. Podobně jako Chelmsford na rovinách vůbec nestartoval.
Hamis (15:1) většinu dostihu cválal na konci pole. Chyboval už na druhém skoku a v polovině dostihu se musel vyhýbat chybujícím soupeřům, přesto získal aspoň vzdálené třetí místo.
La Coral (8:1) zahájil dostih na konci pole, ale před závěrečnou fází dostihu se na náměstí posunul dopředu. V závěru mu ale docházely síly a za posledním skokem ho navíc zbrzdil pád Salus. Přeci jen červencové vítězství získal na kratší distanci.
Nikeandnemesis (10:1) chybovala hned několikrát, když první zaváhání přišlo na Malém vodním příkopu. Navíc je subtilnější klisnou, takže jí nemusela sednout ani měkčí dráha než koncem srpna, kdy skončila v Pardubicích druhá.
Ve „sprintu“ se prosadila z konce pole útočící Dajuka
Sezóny specialistů na krátké krosy vyvrcholila Poplerůvým memoriálem – Cenou Radiožurnálu – Cenou Nadace pro rozvoj města Pardubic (Stcc, NL, 3300 m).
DAJUKA (3,85:1) ukázala kvality už na rovinách, když vyhrála předzkoušku slovenské Jarní ceny klisen. Jako čtyřletá získala za výborným stájovým kolegou Stukem druhé místo v meranských siepi kategorie Gd-3. V minulé sezóně se začala seznamovat s pardubickými skosy a obsadila druhou příčku v Ceně Laty Brandisové. Letos už míří výhradně do Pardubic a daří se jí náramně. Po lehkém vítězství v klasice nenašla soupeřku ani v krosu pro klisny. V předzkoušce Poplerova memoriálu nestačila pouze na Chrystal Crosse.
Dnes sice zahájila dostih na konci pole, což v takto krátkých dostizích nebývá preferovaná taktika. Postupně se ale posouvala vpřed. Na trávu už točila druhá a za posledním skokem odešla od nejlepšího ze soupeřů na 8 délek.
„Bylo to jednoduché. Klisna šlapala v rukách, skákala pěkně a prokázala, že má famózní finiš. Po startu se musí trochu rozehřát. Kdyby totiž byla brzy v koních, byla by moc akční. Před posledním skokem jsem věděl, že má rezervy, tak jsem si počkal a vyšlo to,“ sdělil žokej Lukáš Matuský. Už šesté vítězství v Poplerově memoriálu slaví trenér Radek Holčák: „Letos má úžasnou fazónu. Má trochu problémy, že když chytne říji. Špatně se s ní pracuje, nechce závodit. Říji přitom dostala právě včera, tak jsem přemýšlel, jestli jí neškrtneme. Problém je u ní v takovém případě i transport. Kromě rozbitého auta se po cestě naštěstí nic nestalo. Tato distance je pro ni minimum, myslím, že delší distance budou ještě lepší.“
Lad In (25:1) zkoušel i delší distance, ale právě krátké dostihy jsou jeho parketou. Dosud bylo jeho životním výkonem druhé místo, které na tomto kurzu získal před více než třemi lety. Dobře zaběhl i koncem srpna ve Velké mostecké steeplechase, v níž mnoho neztrácel na Dusigrosze. Dnes celý dostih cválal blízko špice, ale na finiš vítězky nenašel odpověď.
Usockem (14:1) je ve dvanácti letech sice veteránem, přesto stále patří mezi nejlepší rychlíky. V průběhu sezóny získal v podobných dostizích dvě čtvrtá místa a i díky měkčí dráze tentokrát předvedl ještě více.
Crystal Cross (3:1) dobře odskočil, ale tempo bylo hodně rychlé, takže se netradičně propadl na konec pole. Závěrem chytnul aspoň čtvrtou příčku. Přeci jen od vítěze trialu a obhájce druhého místa se čekalo více.
Albe Back (6,5:1) měl na rychlém tempu největší podíl, když ho výrazněji nerozhodila ani chyby na Poplerově skoku. Při prvním startu mezi špičkou krátkých krosařů ale v závěru slábnul.
Třetí vítězství Evžena na mítinku Velké pardubické
Druhým nejdelším dostihem mítinku Velké pardubické je tradičně Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice, a.s. - Cena Labe (Stcc, L, 5200 m), v níž se prosadil desetinový favorit, ale snadné to neměl.
EVŽEN (1,85:1) už třetí sezónu platí za velký krosový talent. Jako čtyřletý svěřenec Štěpánky Myškové ve třech startech neprohrál, když Cenu ČASCH ovládl s převahou 9 délek. Loni poznal jedinou krosovou porážku. Čtvrtý totiž skončil v Úvodní cross country Koroka, v níž se ovšem poprvé utkal se staršími soupeři, přičemž pole bylo hodně nabité. Sezónu zakončil jistým triumfem v Ceně Vltavy. Při letošní premiéře znovu prohrál v Úvodní cross country Koroka, ale ta byla kvůli rozmáčené dráze přesunuta na kurz klasické steeplechase, což není Evženova parketa. Koneckonců všechny ostatní překážkové starty absolvoval právě v pardubických krosech. S nástrahami Ceny Labe si poradil už v jejím trialu, který ovládl s náskokem 10 délek.
Dnes to každopádně tak snadné neměl. Chyboval už na čtvrté překážce kurzu, za níž ho žokej Jaroslav Myška posunul do čela. Za lesíkem první pozici opustil, ale Malý Havlův skok už znovu překovával v první vlně, kde mu sekundoval Lombargini. Zbytek dostihu byl v podstatě ve znamení souboje této dvojice, přičemž Evžen nakonec získal převahu půl délky.
„Dneska bych mu dal pár facek. Je to vyloženě kůň, který potřebuje diváckou kulisu. Sekal mi tam chyby. Špatně skončil prodloužený Taxis, na irskou čuměl. Takhle se přesně chová, když sem přijedeme na práci. Kouká, kde jezdí traktory a nesoustředí se na práci. Sice to byl boj, ale cítil jsem, že si to hlídá. Dneska byl spokojený až moc. Příští rok může směřovat do Velké. Dnes to byl poctivý dostih a konečně si i zabojoval, což jsou pro něj cenné zkušenosti,“ sdělil žokej Jaroslav Myška, který získal už šesté vítězství v Ceně Labe.
Lombargini (11:1) zopakoval loňské umístění, kdy rovněž prohrál s koněm v tréninku Štěpánky Myškové, konkrétně s Lodgian Whistlem. Dříve často chyboval, ale s Janem Faltejskem si sedí. Společně letos absolvovali také kvalifikační premiéru a koncem července nestačili pouze na výborné duo Ange Guardian – Sottovento.
Sweet Red Wine (33:1) šel dobře už v trialu, v němž dlouho držel krok s Evženem, ale výrazně ztratil při chybě na předposledním skoku. Té se tentokrát vyvaroval, a i proto předvedl životní výkon.
Imphal (13:1) dostihem hodně cestoval. Za lesíkem se posunul do čela, zatímco na trávu točil navzdory pobídkám žokeje až jako osmý. Je o něm ale známá, že se nechá dost tlačit a nakonec získal čtvrté místo.
Kaiserwalzer (20:1) není zrovna spolehlivý, když letos se v Pardubicích dvakrát nedostal do cíle. Že tam ale na podzim dokáže zaběhnout, dokázal loni, kdy koncem října zvítězil v trojkovém handicapu.
Třetí úspěch dua Váňa – Kratochvíl zařídil Buonarroti
Největším favoritem Ceny hejtmana Pardubického kraje - Ceny Vltavy (Stcc, NL, 4500 m) byl vítěz trialu Mustamir (2,85:1). Stejně jako v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové ale skončil na Irské lavici.
BUONARROTI (7:1) ukázal třídu už na rovinách. Svěřenec Josefa Váni je totiž vítězem Gerschova memoriálu a třetí skončil ve Velké jarní ceně. Na mítinku Velké pardubické skončil před čtyřmi lety druhý v Ceně Jana Kašpara pro pětileté koně. Že se jednalo o kvalitní ročník, dokládá, že se za ním seřadili Lombargini, Bridgeur a Tzigane du Berlais. Dařilo se mu i nadále. Předloni dokonce zvítězil v jedničkovém Memoriálu Evy Palyzové a pátý skončil v zářijové kvalifikaci. Samotné Velké pardubické se ale nezúčastnil, když následovala dvouletá zdravotní pauza. Letos absolvoval dva srpnové starty, které sice byly slabší, ale posledně v trialu na Cenu Labe byl dlouho v boji o druhou příčku.
Tentokrát už byl rozběhaný a hrál pro něj také návrat na kratší distanci, když právě na tratích kolem čtyř a půl kilometru sbíral největší úspěchy. Dostih zahájil za středem pole a výrazně chyboval na Francouzském skoku. Postupně se posouval vpřed, ale ještě na předposledním skoku byl pátý. V závěru ovšem ukázal svou rovinovou třídu a v Pardubicích získal čtvrté krosové vítězství.
Bylo to trošku náročnější. Je to flink na skocích, takže když mu to nevychází, nedělá si s tím moc velkou hlavu a projde to. To se mi stalo na sedmičce, kde jsem ho musel upozornit, aby skákal pořádně. Je to ale kůň, který toho hodně uměl a dnes ukázal, že toho ještě hodně umí. Měl rovinovou třídu a hrála pro něj půda. Když jsme skákali na trávu, tak jsem neměl moc místa, dvakrát jsem musel měnit stopu, ale když se mi to otevřelo na poslední skok, tak už jsem si věřil,“ sdělil dnes potřetí úspěšný žokej Jan Kratochvíl. Třetí dnešní vítězství slaví také trenér Josef Váňa: „Na jeho skákání jsem nadával celou cestu, byla hrůza se na to dívat. Při chybě na sedmičce zřejmě ztratil zadní podkovu. Je ale pravda, že v poslední době se dost zlepšil. Dva roky jsme na něj čekali. Už jsem to chtěl vzdát, ale jsem rád, že jsem se nechal přemluvit a počkali jsme na něj. Hrála pro nás měkká půda, protože je to velký kůň, který měl zdravotní problémy. Když zůstane zdravý, může to být kůň do Velké.“
Laverno (20:1) od začátku cválal blízko špice. Před točením na dráhu se dokonce posunul do čela a překvapivě byl tím, kdo Buonarrotimu nejdéle odolával. Letos přitom absolvoval pouze jeden negativní start a dosud se mu dařilo na kratších distancích.
Apple’s Kamikaze (8,5:1) potvrdil zlepšení z předchozího startu, když koncem srpna vyhrál trojkový handicap. Předloni zvítězil dokonce v Ceně Jana Kašpara, ale poté dlouho nic podobného nepředvedl.
Bridgeur (13:1) většinu dostihu dle svého zvyku odvodil. Zkrácení distance se ukázalo jako správný tah, když oproti dvěma slabším kvalifikačním startům ukázal zlepšení. V minulých letech ale přeci jen ukázal více.
Mr Spex (15:1) zahájil sezónu teprve před třemi týdny v Karlových Varech, kde byl zadržen. Návrat do krosu loňskému vítězi Memoriálu Jana Kašpara rozhodně přišel vhod, ale finišem z konce pole nejlepší ohrozit nedokázal.
Buonarroti s Janem Kratochvílem vítězí v Ceně Vltavy - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)
Dey Rey letos ovládl druhý pardubický handicap
Z rámcového programu Velké pardubické byl nejpočetněji obsazený Pohár BICZ holding 2020 (Stcc, III.kat., 4600 m), který byl jediným handicapovým dostihem dne.
DEL REY (6:1) je teprve pětiletý a první pardubické vítězství získal už loni. Tehdy se ovšem jednalo o hodně kuriózní dostih, když se v krosu pro čtyřleté do cíle dostal jako jediný. Letos se rozběhal v karlovarské klasice a od té doby se soustředí na pardubické handicapy na 4600 metrů. Začátkem července lehce zvítězil ve čtvrté kategorii. Koncem srpna pak skončil třetí ve trojce, kterou lze označit za trial dnešního handicapu.
Dnes se do čela posunul už za Malým Popkovickým skokem, ovšem při točení na trávu se přes něj posunul Shent, který v té chvíli vypadal lépe. V cílové rovině byla situace trochu nepřehledná, protože koně byli roztažení po celé její šíři, ale nakonec na tom byl na vnější straně dráhy finišující Del Rey. Dodejme, že jeho jezdec Pavel Složil se nakonec představí i ve Velké pardubické, když zraněného Martina Lišku zastoupí v sedle Talenta.
„Na trávě mě přešel jeden kůň a myslel jsem, že už ho nechytím. Dokázal si ale přefouknout a znovu zabral. Je to bombardák,“ prozradil po dostihu žokej Pavel Složil. Jeho slova doplnil trenér Zdeněk Mimra: „Doufali jsme, že by se to mohlo povést. Je to ideální překážkový kůň a příští rok se snad posuneme někam výš.“
Stigris (8,5:1) nastupoval pod nejvyšší váhou 73 kg. Většinu dostihu cválal na špici, kterou opustil po chybě na Malém Popkovickém skoku. V závěru se ale dokázal vrátit aspoň na druhou příčku.
Shent (15:1) loni zazářil vítězství v Ceně ČASCH, ale předtím ani potom nic podobného nepředvedl. To nejlepší si ale i letos nechal na mítink Velké pardubické, když ještě při točení do cílové roviny vypadal jako hlavní adept na vítězství.
Valtz (15:1) rovněž podal nejlepší letošní výkon, i když ztrácel výrazněji. Každopádně čtvrtý v tomto dostihu skončil i před dvěma lety.
Personal Coach (22:1) v Anglii startoval v dostizích point-to-point, takže distance i půda mu měly sednout. Na nejlepší ale nestačil.
Analýzu 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministerstva zemědělství (Stcc, L, 6900 m) přineseme v samostatném článku.
(Jaroslav Fabris)