Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Analýzy rámcových dostihů Velké pardubické

Analýzy rámcových dostihů Velké pardubické
Aeneas s Josefem Bartošem v Ceně Labe - foto Jana Syručková

Analýzy víkendových dostihů v Pardubicích, kde se kromě Velké pardubické odběhlo dalších osm jedničkových dostihů.

 

Tříletým kralují svěřenci Heleny Vocáskové

Vrcholem sezóny pro tříleté proutěnkáře je tradičně Zlatá spona tříletých BICZ holding 2021 (PP, I. kat., 3200 m), v níž se zrodil double trenérky Heleny Vocáskové a stáje Statek Blata Český ráj.

GIANNINA (3:1) ukázala už jako dvouletá vysokou rovinovou třídu, když zvítězila v Ceně Masise a druhá skončila v Ceně zimní královny. V původu má přitom spoustu vytrvalosti. Letos potvrdila příslušnost ke špičce dámské části klasického ročníku bronzem v Deylově memoriálu, ala poté skončila až šestá v Jarní ceně klisen a následovala čtyřměsíční zdravotní pauza. Proutěnky si poprvé vyzkoušela před třemi týdny ve Slušovicích, kde dle očekávání nenašla soupeře. Včera zpočátku cválala za soupeři a její skokanský projev nebyl stoprocentní. Za třetí překážkou před cílem ovšem akcelerovala, tu předposlední už překovávala na čele a jistě zvítězila.

„Je trošku hektická, ale má velkou rovinovou třídu. Snažil jsem se jí tedy co nejdéle nechat v klidu a čekat na její táhlý konec,“ sdělil po dostihu žokej Jan Kratochvíl. Němčickou tréninkovou centrálu zastupoval asistent trenérky Ladislav Vocásek: „Giannina je třídový kůň, ale nestála v boxech, tak jsme jí zaskákali. V létě navíc utrpěla zranění, tak jsme nevěděli, jestli ještě bude běhat, ale dostala se z toho. Oba jsou to ale dobří koně, a když budou zdraví, mohli by ještě zkusit dostih pro tříleté v Itálii.“

Kmotr (10:1) rovněž ukázal vysokou rovinovou třídu, když se do Českého derby, v němž skončil třináctý, kvalifikoval třetí příčkou ve Velké červnové ceně. Před měsícem tak platil při překážkové premiéře za desetinového favorita, ale vítězná Ironika mu nadělila 12 délek. Tentokrát jí ovšem porážku vrátil.

Ironika (4,85:1) se tedy musela spokojit se třetím místem. Favorizovaná Nathalea Great (2,85:1) v závěru zeslábla a s odstupem skončila čtvrtá. Vůbec se do cíle nedostala dvojice svěřenců Josefa Váni. Dramaticky vyhlížející kolize Quartiuse (4,5:1), který vyštycoval poslední skok, se naštěstí obešla bez vážnějšího zranění koně i žokeje Ondřeje Velka.

 

Křišťálový pohár znovu přinesl double stáje Dr. Charvát

Stejně jako loni obsadili v Křišťálovém poháru města Pardubic (PP, I. kat., 3400 m) první dvě místa reprezentanti stáje Dr. Charvát, a zatímco před rokem bylo jejich interní pořadí překvapením, tentokrát potvrdilo papírové předpoklady.

RONCAL (1,45:1) totiž splnil roli desetinového favorita. Svěřenec Pavla Tůmy je teprve čtyřletý, ale talent ukazoval už loni, když suverénně vyhrál Zlatou sponu tříletých. Poté pravidelně mířil do Itálie, kde od listopadu do června v konkurenci svých vrstevníků ovládl čtyři dostihy kategorie Gr.2. Také ve druhém ze sobotních vrcholů se rozhodující nástup odehrál mezi třetím a druhým skokem před cílem, kde se Roncal posunul ze zadní části pole do první vlny. Na poslední překážce sice chyboval, přesto se pod vedením Jana Faltejska dokázal dostat před obhájce Azteka. Jeho vítězná série už tak čítá už šest dostihů.

„Běhal po tříměsíční pauze, protože jsme přes léto měli ve stáji virózu a s koňmi jsme nestartovali,“ sdělil po dostihu trenér Pavel Tůma. Slova trenéra doplnil žokej Jan Faltejsek: „Chyb tam bylo víc, ale ustál je a v závěru ukázal, že je dobrý.“

Aztek (4:1) je vítězem Křišťálového poháru z let 2017 a 2020, a že v deseti letech může útočit na hattrick, napovídal jeho měsíc starý úspěch z Wielké Partynické, tedy z polského překážkového vrcholu. Nakonec sice odešel poražen, nicméně proti minimálně o čtyři roky mladším soupeřům podal další hodnotný výkon.

Nel (11:1) letos nad překážkami začíná a ukázal zlepšení, když na duo nejlepších výrazně neztrácel. Zbylé soupeře s odstupem více jak 20 délek dovedl do cíle outsider Beau Fixe (55:1), jehož žokej Jordan Duchene mu v průběhu dostihu vytáhl ucpávky uší, což je v rozporu s pravidly.

Roncal s Janem Faltejskem vítězi Křišťálového poháru - foto Zenon Kisza 

 

Dominique spadl na poslední skoku, zvítězil Foudre d‘Allier

Úvodním nedělním dostihem byla Stříbrná trofej – Cena pivovarů Staropramen (Stch, I. kat., 4400 m), tedy jeden z vrcholů sezóny pro specialisty na klasické steeplechase. Na její start se postavila šestice koní, mezi nimiž byl jednoznačným favoritem Dominique.

Dominique (1,62:1) totiž v dubnu vyhrál v Itálii dostih kategorie Gr.1. Na start šel sice po delší pauze, ale před posledním skokem to přesto vypadalo, že směřuje za vítězstvím. Na něm ho ovšem potkal pád, po němž naštěstí on i žokej Jan Faltejsek zůstali v pořádku.

FOUDRE D’ALLIER (8,5:1) se do Česka stěhoval před sezónou 2020, nicméně se mu nedařilo a před tou letošní se znovu vrátil do francouzského tréninku. Ani to ale zlepšení nepřineslo. V létě tedy následovalo další stěhování k trenéru Luboši Urbánkovi. Koncem srpna skončil třetí ve Velké mostecké steeplechase, kde se ovšem sešla slabší konkurence. Zlepšení každopádně ukázal následně v Karlových Varech, kde prohrál jen s kvalitním Arkalonem, a jeho progres dnes pokračoval. Na začátku závěrečného kola převzal vedení. O to sice přišel po chybě na předposledním skoku a na tom posledním mu pod nohy spadl Dominique, přesto pod vedením Jana Kratochvíla zmobilizoval síly a předstihl Arlingtona.  

 „Měl jsem super dostih až do předposledního skoku, kde udělal chybu, a přešli nás dva koně. Pořád jsem ale cítil, že má dost sil. Poslední skok nám sice vyšel, ale spadl přede mnou Dominique. Naštěstí to ustál a ještě se rozešel,“ sdělil po dostihu žokej Jan Kratochvíl. Spokojen byl také trenér Luboš Urbánek: „Docela jsme se s ním trápili. Má nějaký zdravotní problém, ale podařilo se nám na něj přijít a odstranit ho. Myslím, že mu neseděl tvrdý francouzský trénink. Naplánovali jsme mu proto dostihy po třech týdnech, aby mu na sebe navazovaly. Bavil se tedy dostihy a v tréninku jsme ho nemuseli tolik honit. Když bude zdravý, může to být za rok nebo za dva dobrý kůň i do krosů.“

Arlington (10:1) loňskou sezónu vynechal, ale v té aktuální je znovu ve formě, když ve čtyřech startech neskončil hůře než druhý. Před mítinkem Velké pardubické zamířil do Wroclawi, kde jako jediný dokázal držet krok s Aztekem.

Dusigrosz (4,5:1) obhajoval vítězství a na jaře ovládl Zlatý pohár, nicméně posledně zklamal v Karlových Varech a už na protilehlé rovině bylo znát, že nemá svůj den. Nakonec skončil třetí. Výrazně ztráceli outsider Polidar (100:1), který zpočátku dostih vodil, a Portorikos (12:1).

 

Mezi klisnami se opakoval červnový souboj, znovu zvítězila Ztracenka

První krosem mítinku Velké pardubické byla klisnám vyhrazená Cena společnosti VCES a.s. - Cena Laty Brandisové (Stcc, I. kat., 4200 m), v níž nakonec diváci sledovali stejný souboj, jaký se v dostihu pro klisny odehrál už v červnu.

ZTRACENKA (6:1) uspěla i tehdy, každopádně pozornost poutala už od začátku kariéry. Je totiž dcerou Ztracené Naděje, která nejenže sama sbírala překážkové úspěchy, ale především je úspěšnou matkou. Dala totiž například jedničkové vítěze Zugora a Zulejku. První start absolvovala Ztracenka teprve loni jako čtyřletá, a i když ho nedokončila, zanechala dobrý dojem. Následní tedy byla zakoupena stájí Nýznerov a přestěhovala se k trenéru Stanislavu Popelkovi. Letos se specializuje na dostihy pro klisny. Ten červnový vyhrála, zatímco v srpnu skončila až pátá, ale tehdy byla konkurence silnější. Koneckonců žádná z jejích tehdejších přemožitelek tentokrát na startu nebyla. Dnes jí žokej Jaroslav Myška vedl blízko čela a za posledním skokem se dostala před Nikeandnemesis.

„Jezdil jsem jí už v průběhu sezóny. V červnu jsem s ní vyhrál, minule bylo znát, že to pro ni bylo trochu dlouhé, ale nechali jí odpočinout a dnes to zvládla. Nemyslím si ale, že úroveň soupeřek byla bůhvíjaká. Zezačátku to pro mě bylo pomalý, ale pak to Lukáš Matuský rozjel a měl jsem fajn dostih,“ sděloval žokej Jaroslav Myška. Dostih okomentoval také trenér Stanislav Popelka: „Měli jsme zde nahlášenou také Apas Rocku, od které jsem si sliboval trochu více, ale bohužel se minulý týden zranila. Ztracenka jí ale dokázala zastoupit.“

Nikeandnemesis (13:1) znovu se Ztracenkou prohrála. Poté, co dostih odvodila, každopádně zanechala dobrý dojem. Také ona je teprve pětiletá a na první překážkové vítězství stále čeká.

Alegoria (4,5:1) skončila stejně jako před dvěma lety třetí. Piraniya (4,5:1) absolvovala teprve druhý pardubický start, když srpnovou premiéru pro pád nedokončila. Jacqueline (3,5:1) byla sehraná do role favoritky. Je ale teprve čtyřletá a na zkušenější soupeřky v závěru nestačila.

Ztracenka s Jaroslavem Myškou v Ceně Laty Brandosové - foto: Jana Syručková

 

Mezi čtyřletými uspěl v souboji favoritů Gatsby

Vrcholem sezón pro čtyřleté krosaře byla Cena Kudy z nudy – Cena ČASCH (Stcc, I. kat., 4200 m). Na její start se postavila pětice koní, mezi nimiž se nacházela dvojice favoritů, kteří také svedli souboj o vítězství.

GATSBY (2,05:1) je prvním potomkem vítězky Ceny prezidenta republiky Greek Wedding, takže stejně jako v předchozím dostihu uspěl zástupce českého chovu. Jako tříletý absolvoval svěřenec Pavla Tůmy jediný start na proutěnkách, ve kterém zvítězil. Jedinou dosavadní porážku poznal v lednu v Pise, kde půl délky ztrácel na stájovou kolegyni Honey Sexy. Následně ovšem uspěl v Miláně i při srpnové premiéře v pardubickém krosu. Dnes od startu cválal blízko špice. Na předposledním skoku ho ale minul Giorgione a začal se mu vzdalovat. Žokej Jan Faltejsek ovšem zůstal v klidu, za poslední překážkou Gatsbyho rozhýbal a nakonec zvítězil jistě o 3 a ½ délky.

„Když okolo mě projel Pepa Bartoš, myslel jsem, že už jsme poražení. Nechal jsem ho ale být, trochu si oddech a ukázal super závěr,“ sdělil po dostihu Jan Faltejsek. Trenér Pavel Tůma pro Českou televizi dostih tradičně komentoval lakonicky: „Majitel mi říkal, když ho nezkazíš, tak je to kůň do Velké pardubické. Bude tedy pokračovat v Pardubicích.“

Giorgione (2,4:1) s Gatsbym prohrál už v srpnu. Je chtivějším koněm, takže z počátku ho Josef Bartoš držel v zadní části pole. Pravidelně startuje se stínidly a neplatí za velkého bojovníka. Každopádně krosy mu sedí více než roviny, na nichž i vzhledem k cenovce 80.000 euro platil za velké zklamání.

Čáryjape (13:1) je dalším koněm, který letos už jeden pardubický kros vyhrál. Zhruba po třetině dostihu převzal vedení, ale v závěru na dvojici nejlepších nestačil.

Frenki (5:1) zpočátku cválal na čele, ale při své pardubické premiéře neskákal ideálně. Kontakt se soupeři ztratil už před točením na trávu. Cílem proběhl jako poslední, protože v Pardubicích rovněž debutující High In The Sky (28:1) ztratil jezdce na zahrádkách.

Getsby s Janem Faltejskem v Ceně ČASCH - foto Zenon Kisza

 

Koncovkářka Kornelia navázala na zářijové vítězství

Jediným handicapovým dostihem pardubické neděle byl Pohár BICZ holding 2021 (Stcc, III. kat., 4600 m). V něm se na pomyslné stupně vítězů sice vešla dvojice největších outsiderů, ovšem vítězství slavila favoritka.

KORNELIA (3,5:1) je sedmiletá a na první životní vítězství čekala až do letošního září. Tehdy v těsném handicapovém doběhu zvítězila s nízkou váhou 63 kg po tuhém boji o hlavu, když se prosadila zásluhou siné koncovky. Také tentokrát dlouho cválala na konci pole a pozici si začala lepšit až při točení na trávu. Před posledním skokem se před ní nacházela ještě trojice soupeřů, ale znovu předvedla drtivý závěr, a i když jí odolával především Sexy Lord, tentokrát zvítězila s hmotností 64,5 kg jistě o 2 a ½ délky.

„Věděl jsem, že je šancová. V září tu totiž vyhrála skvělým závěrem. V dostihu se vždycky fláká, tak jsem čekal na trávu. Místa tam ve vnitřních stopách moc nebylo, ale je mohutná, takže si ho udělala. Věděl jsem, že s malou váhou bude mít konec. Sil měla dost,“ prozradil po dostihu jezdec Jakub Kocman.

Sexy Lord (15:1) až do letošního léta mnoho neukazoval, ale poté skončil druhý v Lysé nad Labem a už v září nebyl od Kornelie daleko, když na ní ztrácel necelé 4 délky. Dnes potvrdil, že jde v pěti letech nahoru. Horké chvilky nastaly pro jeho příznivce po chybě na Poplerově skoku, ale naštěstí v dostihu pokračoval.

Leo Fantastico (14:1) využil nejnižší hmotnosti k zisku třetího místa, když porazil tréninkového druha z lotu Pavlíny Baštové Youka (7,77:1). Pátý skončil spolufavorit Taste Of Rock (3,5:1), který preferuje spíše kratší distance. Dlouho dobře vypadal nejvíce zatížený Stigris (7,77:1), ale rychlé zeslábnutí v závěru napovídalo zdravotnímu problému.

Kornelia s Jakubem Kocmanem - foto Jana Syručková

 

Chelmsford po nádherném souboji porazil Dajuku

Nádherným soubojem dvou koní, kteří zvítězili na loňském mítinku Velké pardubické, vyvrcholila Cena hejtmana Pardubického kraje – Cena Vltavy (Stcc, NL, 4500 m). Nakonec rozdíl půl délky rozhodl ve prospěch favorita.

CHELMSFORD (1,45:1) zahájil kariéru teprve loni jako čtyřletý. Nejprve získal dvojici umístění nad proutěnkami, ale poté byl přesměrován do krosů, v nichž dosud neprohrál. Do dneška dokonce svěřenec Josefa Váni získal všechny triumfy s výrokem „zadrženě“. Před rokem na něj totiž nejlepší ze soupeřů v Ceně ČASCH ztrácel 16 délek a stejným rozdílem porazil před měsícem výborného Playera, i když ten nosil o 4,5 kg více. Každopádně Chelmsford tehdy teprve vstupoval do sezóny, když ho na jaře přibrzdilo zranění. Dnes sice chyboval na čtvrtém skoku, ale jinak si počínal s přehledem. Žokej Josef Bartoš ho celý dostih vedl blízko vedoucí Dajuky, před níž se dostal až v závěrečných desítkách metrů.

„Dajuka je výborný kůň. Lukáš Matuský vzal dostih na sebe, tak jsem si ho hlídal. Zabrala skvěle, mě ale zabral líp. Je to úžasný kůň. Před dostihem se mu podařilo udržet nervy na uzdě a prodal to ve finiši. Skáče moc dobře. Dneska bylo tempo trochu pomalejší, tak z toho sem tam nějaká chyba vyplynula, ale on to vyřešil,“ sdělil po dostihu žokej Josef Batoš. Spokojený byl také trenér Josef Váňa: „Dakuja nosila o dvě kila míň a ukázala, že je suprová klisna. Už před dostihem jsme z ní měli největší strach. Letos se nám na jaře zranil, ale je to super kůň, a pokud zůstane zdravý, tak ještě udělá hodně radosti.  V práci je náročný na ježdění, ale s dobrými koňmi se to musí vydržet.“

Dajuka (4,5:1) dlouho platila za specialistku na krátké krosy, když před rokem lehce vyhrála Poplerův memoriál. V srpnu ale byla mezi klisnami suverénní i na distanci přes čtyři kilometry. Větším otazníkem než distance tak byla Irská lavice, na níž v září ztratila jezdce. Tentokrát jí proto Lukáš Matuský najel opatrněji, čímž sice Dakuja na chvíli ztratila vedení, ale především jí bez problémů překonala.

Chicname de Cotte (15:1) se na start postavil poprvé od třetího místa z předloňské Velké pardubické. Při točení na trávu na duo nejlepších ještě mnoho neztrácel, ale už potřeboval podporu Jordana Duchena, takže nakonec skončil třetí s výraznou ztrátou.

Godfrey (15:1) ztratil kontakt se soupeři před Velkým vodním příkopem, když mu pod nohy spadli Popinjay (10:1) a Tiep de l’Est (27:1), kteří uklouzli při točení. Bohužel se jedná o místo, kde jsme letos viděli už několik pádů.

Chelmsoford s Josefem Bartošem těsně vybojovali Cenu Vltavy - foto Jana Syručková

 

Aeneas umí i v Pardubicích, francouzská favoritka spadla

Na start Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Ceny Labe (Stcc, L, 5200 m) se postavila desítka koní, ale kvůli pádům se jich do cíle dostala jen polovina. Právě pád na posledním skoku také definitivně rozhodl souboj o vítězství.

Born To Be A Queen (2,85:1) sice absolvovala pardubickou premiéru, ale její francouzské výsledky jí pasovaly do role favoritky. V průběhu dostihu jí Kilian Dubourg vedl na špici. Svěřenkyně Guillaume Macaira si sice s pardubickými specifiky poradila výborně, ovšem neustála doskok za posledním skokem.

AENEAS (7,77:1) byl v té chvíli jediným koněm, který s ní dokázal držet krok. Svěřenec Josefa Váni přitom platil především za specialistu na dostihy v Lysé nad Labem, kde v červenci završil hattrick v Memoriálu Evy Palyzové. V Pardubicích do dneška vítězství nezískal. Předloni sice skončil čtvrtý v Ceně Vltavy, ale minule se mu nedařilo v srpnové kvalifikaci. Jejím cílem totiž proběhl na vzdáleném posledním místě. Tentokrát se ovšem ukázal ve výrazně lepším světle, když v průběhu dostihu cválal ve druhém sledu, a i kdyby Born To Be A Queen nepotkal pád, minimálně by jí byl velkým soupeřem. Ostatní ztráceli výrazně, takže přes vypuštěný závěr měl v cíli náskok 12 délek.

„Je sice línej, ale když rozbalí finiš, tak rychlost má. Myslím tedy, že bychom uspěli i bez pádu klisny. Já jsem na něm seděl poprvé letos na jaře v Lysé a říkal jsem si, že je to typický kůň do Pardubic. Umí totiž odpočívat a má finiš. Jsem tedy rád, že se to teď potvrdilo. Pomohli nám ale podmínky, protože je ideální půda a není těžká oranice,“ sdělil dnes podruhé vítězný žokej Josef Bartoš. Druhý úspěch dne slaví také trenér Josef Váňa: „Myslím, že ho půjde natrénovat i na sedm kilometrů. Pokud tedy bude zdravý, příští rok může startovat ve Velké.“

Zataro (18:1) je potomkem výše zmiňované Ztracené Naděje, takže v Ceně Laty Brandisové vítězná Ztracenka je jeho polosestrou. V minulosti ho trápily zdravotní problémy. Před letošní sezónou se stěhoval k trenéru Stanislavu Popelkovi.

Del Rey (7,77:1) ukázal zlepšení druhým místem v předzkoušce, v níž zvítězil Sacamiro (4:1). Tentokrát se jejich interní pořadí otočilo, když zezadu útočící Sacamiro ztrácel na třetí místo pouhou hlavu. Jako poslední procválal cílem s výraznou ztrátou Saint Joseph (9:1).

 

Chrystal Cross v závěru chytil Lad Ina

Vrcholem sezóny pro specialisty na dvoumílové krosy je Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (Stcc, NL, 3300 m). Podobně jako v Ceně ČASCH nebo Ceně Vltavy se také zde umístili na prvních dvou místech dva největší favorité.

CHRYSTAL CROSS (2,22:1) je v této disciplíně stálicí. Už před třemi lety totiž svěřenec Štěpánky Myškové ovládl Červnovou cross country Válečníka. Od té doby absolvoval dvanáct dostihů mezi „sprinterskou“ špičkou a kromě jednoho dostihu, v němž ho potkal pád, se vždy vešel na tabuli. Konkrétně v Poplerově memoriálu získal postupně třetí, druhé a čtvrté místo. Letos ukázal dobru formu už v Červnové cross country Válečníka, když až po boji prohrál s Dajukou, a v zářijové předzkoušce ho porazila pouze dvojice koní, která tentokrát na startu chyběla. Dnes si v průběhu dostihu vypracoval výrazný náskok Lad In, ale při točení do cílové roviny už byl Chrystal Cross na dostřel a po překonání závěrečného skoku se žádné drama nekonalo. V cíli totiž dvojici nejlepších dělilo 10 délek.

„Já jsem se parádně svedl. Je pravda, že Chrystal Cross už má nějaký věk a neakceptuje úplně rychlé tempo. Jak jdou koně přes něj, tak trošku zvolní a musím si ho hlídat. Kdybych ho ale začal v průběhu dostihu více honit, tak by takový konec neukázal a musel bych ho asi i zastavit. Pak je otázka, co stihle. Pavel Složil si vypracoval velký náskok, ale v závěru jsme se k němu přiblížili a pak mu nadělil délky. Zabral neskutečně,“ sdělil dnes podruhé vítězný žokej Jaroslav Myška. První dnešní úspěch zaznamenala trenérka Štěpánka Myšková: „Víme, že má silnou koncovku. Dneska jsme do toho šli s tím, že má formu a věřila jsem mu. Loni jsme zvažovali, jestli ho nepošleme na delší distance, protože se nám zdálo, že ztrácí rychlost. Letos ale ukázal, že ne, takže zůstane na této distanci.“

Lad In (2,75:1) od startu cválal na čele a výrazný náskok získal kolem Velkého vodního příkopu. Každopádně je tempařem, takže v závěru na útok Chystal Crosse nenašel odpověď. Druhý skončil i loni, kdy Chrystal Crosse stejně jako v květnu porazil, ale tehdy byla dráha měkčí.

Usockem (11:1) rovněž obhájil loňské umístění, takže i ve třinácti letech má evidentně dost rychlosti. Naopak nejmladším koněm v poli byl šestiletý Linel (4,5:1), který se v závěru z konce pole posunul na vzdálené čtvrté místo.

Chrystal Cross s Jaroslavem Myškou vítězí v Poplerově memoriálu - foto Jana Syručková

 

VÝSLEDKY - SOBOTA

VÝSLEDKY - NEDĚLE

 

(Jaroslav Fabris)