Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ange Guardian opět králem, Kratochvíl to schválně „pustil“? (analýza)

Ange Guardian opět králem, Kratochvíl to schválně „pustil“? (analýza)
Ange Guardian s Lukášem Matuským v třetí kvalifikaci - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

Třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou, Cenu firmy Chládek a Tintěra, vyhrál Ange Guardian a potvrdil, že je skutečným králem kvalifikací.

V týdnu před sobotním pardubickým mítinkem pršelo a dráha tedy konečně nebyla tak pevná. Stav byl naměřen 3,5 (pružná). Závěrečné dostihy se navíc odběhli za deště, kvalifikace ale byla již jako pátý dostih.

ANGE GUARDIAN (2:1) běhá stejně jako loni ve výborné formě a ve všech letošních startech nenašel přemožitele. Vyhrál jak Úvodní cross country Koroka, tak červnovou kvalifikaci. Ani tentokrát neměl problém a potvrdil, že je skutečným králem kvalifikací. Vždyť během posledních dvou sezón vyhrál čtyři.

I tady ho vedl nový jezdec. V červnu zaskočil za zraněného Jiřího Kouska Marcel Novák, nyní se v jeho sedle poprvé představil Lukáš Matuský. Oba ho vedli na konci pole, ale jestliže s ním Marcel Novák nastoupil dle svého zvyku již za Velkým anglickým skokem a na třetí překážce před cílem již převzal vedení, Lukáš Matuský čekal déle a za vedoucího Bridgera se propracoval až před poslední překážkou. V cílové rovině pak předvedl silný finiš a došel si pro lehké 5 délkové vítězství.

„Byl laxní, nechal jsem ho v klídečku, má ale super konec. Stačili dvě pobídky, automaticky zrychlil a seběhl super rovinu,“ sděloval Matuský po doběhu pro Českou televizi.

Ange Guardian šel už tři Velké pardubické, ani jednou však neuspěl, přestože v kvalifikacích je suverénní. Přeci jenom o 1100 metrů delší trať už je pro něj problém. Předloni na rozměklé dráze měl dostih dobře rozjetý, ale v konci viditelně slábnul. Ale i loni na pevnější to nedal. A to vypadalo, že před poslední překážkou bez problémů nastupuje. V rovině však nedokázal zrychlit.

V obou těchto pardubických šel v koních. Defenzivní taktika s výrazným zrychlením může nést ovoce. Ale i na poprvé šel ve Velké zezadu. Na poslední překážce se dotáhl na Charme Looka, ale ten od něj v rovině odešel. Délka Velké pardubické tak může být problém i teď.

No Time To Lose (3,6:1) s vytrvalostí problém nemá. Spíš naopak. Předloni vyhrál Velkou pardubickou na těžké půdě, když uplatnil svůj finiš. Loni na pevnější dráze s ním stačil porazit jen slábnoucího Ange Guardiana a skončil pátý. Od té doby se na dráze neobjevil, důvodem bylo patrně nějaké zranění. Teď vstupoval do sezóny proti rozběhaným soupeřům a čekala ho těžká obhajoba loňského prvenství, kdy v závěru porazil Theophilose.

V dostihu se zpočátku držel víc vpředu, když se to začalo rozjíždět pozici ztratil. Na travnatý ovál vbíhal na čtvrtém místě a na podobné pozici byl i po absolvování poslední překážky. V závěrečných metrech ale razantně zrychlil a dotáhl se na druhou pozici.

Jan Kratochvíl po doběhu vysvětloval počáteční aktivní taktiku tím, že chtěl, aby No Time To Lose dostih po delší době bavil. Jeho počínání se zdálo v pořádku, i když za nadměrné použití bičíku „vyfasoval“ od komise pokutu 2200 korun. O to překvapivější bylo, když divákům České televize sděloval: „Nechal jsem vyhrát Ange“ …. „Cítil jsem, že kdybych to chtěl stihnout, tak to stihnu.“ Tím sám sebe usvědčoval z porušení dostihového řádu, kdy podle § 361: Každý jezdec dostihového koně v jakémkoli dostihu má povinnost snažit se dosáhnout se svým koněm regulérním způsobem vítězství nebo co nejlepšího umístění.

Mnohé by tedy jistě zajímalo vysvětlení, zda jenom „machroval“ před televizními kamerami nebo skutečně záměrně porušil dostihová pravidla. Není moc dobré pro dostihový sport, když diváci slyší, že s koněm, jehož kurz sázející na závodišti srazili na 2,4:1, jeho jezdec schválně nevyhrál.

Bridgeur (20:1) má pověst koně, který rád chodí ofenzivně, v závěru ale zhasne. Odvodil poslední dva ročníky Velké pardubické, nakonec skončil pátý a loni sedmý. Tady nastupoval po pěti měsíční přestávce, když zkraje jara startoval dvakrát ve Francii. Od začátku byl opět plný elánu a soupeři mu nechali na špici někdy až moc klidu. Vždyť v některých fází vedl i o 10 délek. S blížícím koncem se k němu sice soupeři přiblížili, při vbíhání na travnatý ovál jim ale opět odskočil. Na útok Ange Guardina sice neměl nárok, No Time To Lose ho ale předstihl až těsně před cílem.

Ve Velké pardubické asi tolik klidu mít nebude. Jaroslav Myška s ním ale piluje tuto taktiku, protože ví, že šanci má, když s ním dokáže zůstat co nejdéle na čele.

Stretton (7,77:1) se na rozdíl od první kvalifikace opět držel blízko předních koní. Jan Faltejsek se s ním v závěrečné fázi snažil šlapat na paty Bridgeurovi, ale ten mu stále unikal. Čtvrtým místem ale potvrdil své kvality a jako výchozí bod do Velké to není špatné.

Chicname De Cotte (30:1) byl loni v zimě čtvrtý v Grand Cross de Pau, letos před importováním do Čech stačil jen na osmé místo. Uvedl se u nás pátým místem v první kvalifikaci, kdy absolvoval celý dostih zezadu. Podobně tomu bylo i tentokrát, kdy zopakoval stejné umístění.

Mahony (12:1) se jako loňský vítěz Ceny Labe uvedl slušně druhým místem se Strettonem v Úvodní cross country Koroka. V červnové kvalifikaci hůř zareagoval na nástup soupeřů na travnatém oválu. Tady udělal velkou chybu na Velkém anglickém skoku a ze čtvrté pozice se propadl. V závěru se dostal jen na šesté místo.

Ribelino (30:1) šel tentokrát víc takticky než v první kvalifikaci. Mezi přední koně se posunul před vbíháním na travnatý ovál, poslední překážku ještě skákal na pátém místě, ale v rovině nezrychloval a skončil sedmý.

Templář (45:1) se držel dle svého zvyku v popředí. V závěru ale z podstatného dění vycouval a potvrdil roli outsidera.

Player (11:1) se nadějně třetím místem předvedl v první kvalifikaci. Tady jeho cesta záhy skončila, když neustál doskok za druhou překážkou, kterou najížděl příliš blízko naváděcího křídla.

VÝSLEDEK

Přímý přenos České televize

(Ondřej Blahník)