Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ange Guardian už popáté vítězný v kvalifikaci (analýza)

Ange Guardian už popáté vítězný v kvalifikaci (analýza)
Ange Guardian s Jiřím Kouskem v Memoriálu M. Svobody 2020 - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

V Pardubicích byla jednou z trojice sobotních jedniček druhá kvalifikace na Velkou pardubickou, v níž znovu kraloval Ange Guardian.

Dostih, jehož plný název zní Cena města Pardubic - II. kvalifikace na Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou - Memoriál Mjr. M. Svobody, patří do kategorie národní listed (NL) a koná se na distanci 5800 metrů. Posunutí pardubické sezóny způsobilo, že většina středoevropských adeptů na start ve Velké pardubické zamířila před třemi týdny do první kvalifikace, aby měla splněny kvalifikační podmínky s dostatečným předstihem před vrcholem sezóny. Když totiž odečteme zájemce z Francii a Irska, jejichž účast v pardubických kvalifikacích nelze očekávat, zbývá 27 přihlášených koní do Velké pardubické. Z nich jich do první kvalifikaci zamířilo 14, přičemž 13 jich procválalo cílem. Mezi ostatními přihlášeními koňmi jsou navíc koně se zdravotními problémy nebo koně mířící do jiných dostihů. Vždyť třetí kvalifikace přijde na řadu už za dva týdny. Vzhledem ke zmíněným okolnostem tedy nebylo slabší pole druhé kvalifikace překvapením.

ANGE GUARDIAN (2,1:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) by nicméně zaujímal roli favorita i proti silnějším soupeřům. Vždyť v předchozích čtyřech startech v pardubických kvalifikacích nepoznal svěřenec Josefa Váni přemožitele. Jeho vítěznou sérii v posledních dvou letech přerušila pouze Velká pardubická, která je pro něj příliš dlouhá. Přesto i v ní sbírá cenná umístění. V roce 2016 v našem neslavnějším dostihu skončil dokonce druhý, přestože se jednalo o jeho teprve čtvrtý start v pardubickém krosu. V dalších letech postupně přidal páté, šesté a znovu páté místo.

V sobotu se do jeho sedla vyhoupl Jiří Kousek, který se do akce vrátil po pětiměsíční pauze. Dostih zahájil v zadní části pole, přičemž za Dropem se začal posouvat vpřed. Havlův skok už překonával v čelní vlně a na trávu točil jako první. Na ní s ním dokázal držet kok pouze tréninkový kolega Sottovento, který za poslední překážkou zaútočil a v cíli ztrácel pouhý krk. Ange Guardian každopádně zvítězil už v páté kvalifikaci, čímž vyrovnal rekord Trezora. Konkrétně v druhé kvalifikaci završil hattrick. I letos je hlášený do Velké pardubické, ale pro ní má Josef Váni hned několik adeptů, přičemž distančně by mu lépe sedla 5200 metrů dlouhá Cena Labe.

Sottovento (10:1) šel loni nahoru, když se ze čtyřek vyšplhal ke třetímu místu v Ceně Labe. Letos se rozcvičil v klasické steeplechase a v sobotu podal bezpochyby životní výkon. Polobratr tří black-type vítězů většinu dostihu cválal za tempařem Bridgeurem. Chyboval na Velkém anglickém skoku, ale ani tam výrazněji neztratil. Na takto dlouhé distanci se představil poprvé a evidentně mu nedělala problém.

Lombargini (9:1) také absolvoval kvalifikační premiéru. V Ceně Labe Sottoventa porazil, ale tentokrát na něj ztrácel 17 délek. Jejich rozestup nemusel být takový, ale Lombargini se na třetí místo posunul v závěrečném oblouku, kdy už byla dvojice nejlepších příliš daleko. V cílové rovině tak nebyl vyjížděný.

Stretton (2,7:1) byl jediným koněm, který ukázal srovnatelnou třídu s Ange Guardianem. Na rozdíl od něj je ale specialistou na Velkou pardubickou, v jejíchž posledních dvou edicích skončil třetí a druhý, ovšem v kvalifikacích se nikdy nedostal přes čtvrté místo. To získal i tentokrát. Chyboval na předposledním skoku, ale i pokud by skočil čistě, bojoval by maximálně o třetí místo.

Tiep de l`Est (33:1) zahájil dostih na konci pole a porazil jen výrazně slábnoucí soupeře. Nakonec skončil pátý, takže vylepšil loňskou osmou příčku, ale zatímco před rokem ho od Ange Guardiana dělilo zhruba 28 délek, tentokrát jich ztrácel 40.

Bridgeur (10:1) se sice představil bez stálého jezdeckého partnera Jaroslava Myšky, jehož nahradil Jakub Kocman, ale taktika byla tradiční. Diktoval tedy tempo, ale za Havlovým skokem mu došly síly. V předchozích čtyřech kvalifikačních startech předvedl lepší výkony.

Moula (33:1) měl problém s tempem soupeřů už od Dropu a za Kamenou zdí byl dokonce pobízen bičíkem. Do cíle se dostal s velkou ztrátou. Na kontě má sice jeden kvalifikační bronz, ale ten už je sedm let starý. Do aktuální sezóny vstoupil druhým místem ve čtyřkovém handicapu, které odpovídají jeho aktuální výkonosti.

Vernois (33:1) ztrácel dalších více jak 20 délek. Chyboval na Francouzském skoku i Suchém příkopu, každopádně daleko od podstatného dění dokončil i všechny loňské starty. Přitom když předloni jako pětiletý skončil druhý v Ceně Peruána, zdálo se, že má velký potenciál.

Borderland (120:1) to ve čtrnácti letech nemá jednoduché ani v nižších kategoriích. Jeho pouť druhou kvalifikací skončila pádem jezdce už na čtvrtém skoku, tedy na Prodlouženém Taxisově příkopu.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)