Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Angkor Wat i Chiouboucar ukázali potenciál (analýza)

Angkor Wat i Chiouboucar ukázali potenciál (analýza)
Angkor Wat lehce vítězí v Karlových Varech, foto: Monika Vodičková

Vrcholem sobotních dostihů v Karlových Varech byla Jarní cena Priller & Post Cup, která je prvním trialem pro České derby.

V programu karlovarského Dostihového dne evropské šlechty je dostih II. kategorie pro tříleté koně na 2000 metrů od roku 2015. Dnes se tedy odběhl teprve jeho pátý ročník, přesto už se v něm představila dvojice vítězů Českého derby (Touch of Genius, Blessed Kiss) i dvojice vítězů St Legeru (Sanok, Nagano Gold). Mezi klasickými předzkouškami tak obvykle zaujímá významnou roli a letošní edice napověděla, že by to mohlo platit i tentokrát. Minimálně dvojice nejlepších koní totiž ukázala velký potenciál.

ANGKOR WAT (5:1) poutal pozornost už od prvních startů. Vlastní totiž výborný původ, a proto byl jako roček vydražen za 80.000 euro. Jeho otcem je Nathaniel, mezi jehož potomky září dvojnásobná vítězka Prix de l’Arc de Triomphe Enable. Především je ale Angkor Wat z výborné rodiny. Jeho bába Lady Vettori totiž dala pětice grupově umístěných koní včetně Lope de Vegy. Ten ve Francii ovládl dvojici klasických dostihů a ještě lépe si vede jako plemeník, kvůli čemuž jeho připouštěcí poplatek postupně stoupl z 15.000 euro na 80.000 euro. Matka reprezentanta stáje Joly Flower Bowl toho sama mnoho neukázala. V chovu ale dala listed umístěného Face Surface a účastnici dvou francouzských klasik Petite Noblesse, která dosáhla na tamní handicap 47,5 kg.

Seznamovací start absolvoval Angkor Wat v září. Jeho projev byl dost „zelený“, když se za cílem dokonce zbavil své jezdkyně Simony Laubeové. Přesto ho porazili pouze na opačné straně dráhy finišující Great Gunnar a Astoria, kteří posléze uspěli i mezi elitou ročníku. O tři týdny později tak jezdecky posílený Angkor Wat odskakoval v roli favorita. Přes kolizi v oblouku a hledání prostoru v cílové rovině jí dokázal splnit, když se v závěru dostal před o 1,5 kg více zatíženého Manoamano, který posléze skončil stříbrný také v Ceně zimního favorita. Na jejím startu byl rovněž Angkor Wat. Tehdy byl ale chtivější, když se s ním na špici chytil Lauderdale. V závěru se tak propadl na čtvrté místo.

V Karlových Varech se postaral o rozruch už při zavádění koní do startovacích boxů, když je prorazil. V samotném dostihu cválal od startu blízko špice. Ještě před závěrečným obloukem se posunul do čela a na jeho konci už měl k dobru zhruba 4 délky. V cílové rovině ho pak nikdo ohrozit nedokázal, takže zvítězil suverénně o 4 a ½ délky. Bezpochyby tak ukázal, že má velký potenciál.

S výhledem na derby je nicméně trochu varováním jeho projev. V průběhu dostihu byl totiž znovu chtivější. Otec Nathaniel byl sice vytrvalce, ale dosavadní zkušenosti s jeho potomky na českých drahách (King Heart, Wotan) napovídají, že mají právě k chtivosti sklony. Pohled na druhou polovinu rodokmenu zase prozrazuje, že většina jeho polosourozenců našla parketu na distancích do dvou kilometrů. To každopádně nevylučuje jeho úspěch v Českém derby, ve kterém díky vysoké třídě uspěli i kratší koně. Ve hře je stále i jeho start ve Velké jarní ceně, v níž by rozhodně nebyl bez šancí. Otazníkem spíše je, jak by se na něm start po dvoutýdenní pauze na kratší distanci podepsal.

Chiouboucar (3,3:1) sice nesplnil roli favorita, nicméně jeho akcie pro České derby rozhodně neoslabily. Většinu dostihu totiž cválal na konci pole, takže do cílové roviny točil dobrých 10 délek za Angkor Watem. Při hledání volného prostoru navíc musel ukázat „tvrdé lokty“. Poté přišel dobrým závěrem, ale vítěze už ohrozit nedokázal. Právě dvojice nejlepších nosila nejvyšší hmotnost 60 kg. Pro vítěze Pražského zimního favorita by další metry navíc měly být plusem. Otec Rail Link totiž zvítězil v Prix de l’Arc de Triomphe a dal několik úspěšných supervytrvalců včetně nám dobře známého Trip To Rhodose.  

Tularka (6:1) sice vyběhla poprvé od srpna, ale už druhou příčkou v Ceně Masise ukázala třídu. Tehdy se rozcházela v závěru, a i protože její matka Okavango zvítězila na 2400 metrů, metry navíc jí dle očekávání přišly vhod. Zhruba 450 metrů před cílem jí sice přibrzdil prostor hledající Chiouboucar, přesto se ještě dokázala rozejít. Hlášená je i do Českého derby, ale především směrem k Oaks podala slibný výkon, byť její otec Toronado byl mílařem.

Mike Of Jape (35:1) potvrdil dobrou formu trenérky Jany Novákové, jejíž svěřenci letos vyběhli desetkrát a právě toto čtvrté místo je jejím nejhorším umístěním. Potomek vítězky Velké ceny českého turfu Mainly Monroe každopádně ukázal, že se neztratí ani v lepší společnosti, než kterou za sebou nechal před dvěma týdny v Brně. Delší distance mu dle očekávání sedla.

Államfö (15:1) už loni patřil k širší špičce ročníku, ale v sobotu potvrdil, že na nejlepší vrstevníky mu přeci jen trocha třídy schází. Jeho matka Álomvilág, jejímž je prvním potomkem, se sice zúčastnila maďarského Oaks, ale jinak preferovala distance kolem míle a jediné vítězství získala v V. kategorii.

Moon Shot (5:1) měl prospět návrat na delší distanci. Po startu a v závěrečném oblouku měla ale menší kolize a v cílové rovině chvíli hledala volný prostor. I proto se v závěru nerozešla tak, jako při umístěních v Ceně zimní královny a v Pražském zimním favoritovi.

Benjamin (10:1) byl jediným debutantem, což se projevilo už při odskoku. V těžké konkurenci nebyla jeho premiéra špatná, ale České derby pro něj může přijít příliš brzy.

La Coral (60:1) dostih částečně odvodil a v závěru mu došly síly. Zástupce úspěšné napajedelské rodiny, kterou v 60. letech založila La Lézardé, je synem Blue Corala a parketu by měl nalézt na distancích kolem míle.

Corston (10:1) byl po startu aktivní a vnější stopou se posunul před střed pole. V závěru ale neměl co nabídnout. U Tipsportu byl vypsán v překvapivě nízkém kurzu 5:1, ovšem výraznější progres oproti debutu neukázal.

Anjellico (25:1) si počínal aktivně, ale v závěru vyklidil pozice. Distance mu přitom podle původu i podle pátého místa z Pražského zimního favorita měla vyhovovat.

Goldenton (70:1) měl kolizi v prvním oblouku, v tom druhém zase rozdával metry. Ztrácel ovšem výrazně, takže mu zřejmě schází třída, přestože dva jeho polosourozenci startovali v Českém derby.

VÝSLEDEK

VIDEO

(Jaroslav Fabris)