Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Antonio Fresu se těší na Evropský pohár žokejů

Antonio Fresu se těší na Evropský pohár žokejů

Miroslav Hlahulek představuje italského žokeje Antonia Fresu, účastníka EJC 2021, jemuž položil několik otázek.

Blog Miroslava Hlahulka

Vítězství v letošním ročníku Kincsem Díj v sedle svěřence Václava Luky Markoni LP a druhá účast v EJC byly podmětem k bližšímu představení italského žokeje Antonia Fresu a položení několika stručných otázek tomuto věčně veselému a velmi otevřenému rodákovi ze Sardinie, ostrova, který je pověstnou líhní vynikajících jezdců.

Antonio se narodil 24. listopadu 1991 v Ozieri v rodině s dlouhou dostihovou tradicí. Se svou maminkou se později přestěhoval do severoitalské Brescie, ale vždy při návratech na Sardinii trávil čas v rodinných stájích a snil o tom stát se žokejem. Po opuštění střední školy a vyučení se v Pise začal svou jezdeckou kariéru v tehdy silné stáji Scuderia Siba pro trenéra Stefana Bottiho. 17. května 2011 absolvoval svůj první dostih v sedle Ramivi na San Siru, ve kterém skončil čtvrtý. 23 července téhož roku získal ve Varese první vítězství kariéry s Didalem.

Už od začátku kariéry se snažil využít každou příležitost a měl velkou důvěru rodiny Botti, za kterou se odplácel výbornými výkony a v roce 2013 bojoval s Dariem Vargiu o italský jezdecký šampionát ve kterém skončil těsně druhý. Důležitým mezníkem byl pro něj rok 2014, kdy se rozhodl odejít sbírat zkušenosti do Newmarketu. První rok v tvrdé konkurenci nebyl jednoduchý, ale pomalu se začal prosazovat, bohužel zranění v tréninku a tříměsíční pauza v roce 2015 jeho kariéru pozastavily. První část sezóny 2016 strávil v Anglii a podařilo se mu vyhrát Gr.2 pro arabské plnokrevníky v Newbury.

V říjnu téhož roku přišla nabídka od francouzského trenéra Erwana Charpyho na spolupráci v Dubaji. Antonio se dlouho nerozmýšlel a i vzhledem ke krizi italského turfu nabídku přijal. Hned první dostih v Emirátech se mu podařilo vyhrát a následně získal i několik Listed vítězství. Poté začal pravidelně v práci jezdit klisnu Furia Cruzada, se kterou dosáhl prvního Gr.2 vítězství v Al Maktoun Challenge. Ve své úvodní Dubajské sezóně získal 24 vítězství a zimu tráví na arabském poloostrově pravidelně již pět sezón, během kterých získal 139 vítězství včetně UAE Oaks s Nomorerichblondes, Al Maktoun Challenge s Military Law a své první Gr.1 vítězství kariéry v Golden Shaheen s Zendenem v letošním roce. Ten byl pro Antonia v arabských zemích doposud nejúspěšnějším nejen díky dosavadnímu rekordu 32 vítězství, několika hattrickům, ale také účastí v Dubai World Cupu a nejbohatším dostihu světa Saudi Cupu se svým oblíbencem Military Law.

 

Antonio Fresu s Military Law – foto archiv Antonia Fresu

Na zbývající část roku se Antonio v posledních sezónách vrací do Itálie, kde k jeho největším úspěchům patří několik vyhraných Listed dostihů, vítězství v Gr.3 Premio Elena a Sergio Cumani s Party Goer a Gr.2 Premio Dormello s Telepatic Glances.

I letos během pobytu v Itálii spolupracuje s trenérem Endem Bottim a naposledy se blýskl hattrickem a trojicí druhých míst v neděli v Římě, kde mu jen o nos uniklo vítězství v Gr.3 Premio Piazzale s Fulminixem.

Během své kariéry získal přes 650 vítězství (i když jak říká, statistiku si nevede). Kromě spojených arabských emirátů, Anglie a Itálie jezdil například v Saudské Arábii, Bahrajnu, Německu, Švédsku, Španělsku, Polsku, České Republice a Maďarsku, kde letos doběhl třetí v Derby s Binabikem a zvítězil v největším vytrvaleckém dostihu Kincsem Díj se svěřencem Václava Luky Markoni LP.

 

Antonio Fresu s Makoni LP po vítězství v Kincsem Díj

 

Antonio kdo byl prvním žokejem ve vaší rodině s dlouhou dostihovou tradicí?

„Já už patřím do čtvrté generace jezdců naší rodiny. Žokejové byli můj pradědeček, dědeček Tonino, tatínek Stefano a strýc Gianluca.“

Které vítězství v kariéře je pro tebe nejdůležitější?

„V Golden Shaheen se Zendenem.“

Kdo byl či je tvým nejoblíbenějším koněm?

„Řekl bych určitě Military Law.“

Letošní (pátá) sezóna v Dubaji byla tvou nejúspěšnější, vrátíš se i na letošní zimu do Dubaje?

„Určitě ano. Mám smlouvu s Musabbehem Al Mheirim.“

Letos jsi 2x jezdil v Budapešti, byl jsi třetí v Maďarském Derby a vyhrál Kincsem Díj. Jaký dojem v tobě zanechal maďarský turf a závodiště v Budapešti?

„Kromě toho, že Budapešť je nádherné město, má skvělé závodiště s hezkou dráhou. Velmi se mi tu líbilo a jsem spokojený, že se mi podařilo v Kincsem Díj s koněm Václava Luky zvítězit.“

Co říkáš na svěřence Václava Luky MarkonI LP?

„Je to pěkný kůň, podal dobrý výkon, zanechal ve mně dobrý dojem a věřím, že by mohl uspět i mimo střední Evropu.“

EJC jsi se zúčastnil už v roce 2017, jak na Pražské dostihy vzpomínáš?

„EJC se mi moc líbil i když osobně jsem nedosáhnul dobrých výsledků. Je to skvělá akce, perfektně organizovaná a moc rád se do Prahy vracím.“

Jezdil jsi v mnoha zemích, které závodiště je tvým nejoblíbenějším?

„V Itálii Milán. V Anglii Ascot, Doncaster a Sandown. A samozřejmě Dubajský Meydan.“

Vzpomínáš si na loňský 23. červen v Římě?

„To byl fantastický den, podařilo se mi vyhrát 5 dostihů. Zatím můj největší počet během jediného dostihového dne.“

Zenden s Antoniem Fresu dominuje v Golden Shaheen 2021