Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Anylýza: Faltejsek ve Velké popáté

Anylýza: Faltejsek ve Velké popáté
Dramatický souboj ve Velké pardubické 2018. Zleva Zarif (schovaný), Hegnus, Stretton, Ange Guardian, Tzigane Du Berlais - foto: Jana Syručková

V Pardubicích proběhl hlavní mítink sezóny jehož vrcholem byla tradiční Velká pardubická s Českou pojišťovnou.

V té nakonec startovalo 20 účastníků, když v týdnu byl škrtnut Theophilos a pak i Sztorm. Letos se naše největší cross country na 6900 metrů běžela na pevnějším podkladu než v minulých letech a o pořadí v cíli se rozhodovalo až v dramatickém souboji v cílové rovině.

TZIGANE DU BERLAIS se ukazoval nadějně již o začátku své kariéry, kdy byl druhý v Ceně ČASCH pro čtyřleté. Za 26.000 € pořízený polobratr Gitane Du Berlais, vítězky Gd.1 Novices' Chase, která na ostrovech dosáhla na rating 154 lb, ale dozrával pomalu. Že by mohl patřit k extratřídě naznačil až loni, kdy vyhrál Cenu Peruána před Vicodym, který mu porážku oplatil v Ceně Labě. Oba tehdy ukázali, že by se letos měli zařadit mezi adepty Velké pardubické.

Letošní parné počasí ale zkomplikovalo sezónu řadě koní, kterým nevyhovuje extrémně pevná dráha. Mez ně patřil i svěřenec Pavla Tůmy, který byl v první startu po nevýrazném výkonu zadržen. Objevil se až na poslední kvalifikaci, před níž konečně v Pardubicích zapršelo. Jan Faltejsek s ním šel tehdy v klidu na jistotu, závěrečným spurtem, kdy stihl druhé místo, ale předvedl, že se s ním do Velké musí počítat. Další suché období však jeho šancím nenahrávalo, i díky již podzimnějšímu počasí se však pořadatelům podařilo dráhu dát do lepšího stavu než v létě.

Zpočátku si počínal mnohem aktivněji, než jsme u něj zvyklí, když se držel v předních koních. Pak se ale trochu stáhl a ještě při vbíhání na travnatý ovál měl před sebou pětici soupeřů. Dostih ale pro sebe rozhodl závěrečným finišem v cílové rovině, kde ho Jan Faltejsek vytáhl na ven a s povoleným "poprsákem" přespurtoval soupeře.

Jak zpracoval Jaroslav Fabris trendy Velké pardubické, v posledních deseti ročnících zvítězili vždy koně, kteří v ní buď startovali poprvé nebo úspěšně obhajovali. Tento trend tedy pokračuje a vypadá to, že Tzigane Du Berlais v sedmi letech může směle hledět i do budoucna.

Jan Faltejsek, který po třech triumfech s Orphee Des Blins a s Charme Lookem získal pátou výhru, po dostihu sděloval: "Tvrdil jsem, že si myslím, že sedím na nejlepším koni, jen bylo otázkou, do jaké míry se to povede. Ale bylo vidět, že kvalita tam je. Udělal na mě již velký dojem v kvalifikaci, kdy jsem ho nechával spokojeně v klidu a to co předvedl na posledních 200 metrech každý kůň neumí."

Majitel Jiří Charvát naznačil jeho další plány: "Celou sezónu byla tvrdá dráha, takže do dneška běžel v podstatě jen jednou. Je tedy extrémně pošetřený, takže bychom se možná mohli podívat do Cheltenhamu."

Tzigane Du Berlais s Janem Faltejskem vítězí ve Velké pardubické - foto: Jana Syručková

Hegnus se letos vrátil po roční zdravotní pauze a pod novým vedením v červnové kvalifikaci zopakoval druhé místo. Před Velkou se rozcvičil výhrou předzkoušky Ceny Vltavy a tady potvrdil dlouhodobou příslušnost k naší špičce, když v minulosti vyhrál Cenu Labe i na úvod kariéry Zlatou sponu tříletých. Marek Stromský ho držel blízko špice, při vbíhání na travnatý ovál se přes něj sice dostali nastoupivší soupeři, v rovině ale opět nastoupil a potvrdil svojí vytrvalost.

Stretton byl úspěšný již na začátku překážkové kariéry, kdy těsně prohrál Cenu ČASCH pro čtyřleté, o rok později již uspěl v Ceně Jana Kašpara. V dalších letech ale tak výrazně vidět nebyl, přestože stále patřil mezi širší špičku. Před Velkou se představil již v červnu, kdy v Pardubicích vyhrál dvojku na 5200 metrů, ale na úplně silné soupeře nenarazil. Nyní však zaběhl životní dostih. Thomas Garner, který v Británii nepatří ke špičce, ale před dvěma lety vyhrál Kingwell Hurdle (Gd.2), ho držel v předních koních, přes poslední překážku ho "poslal" jako první, v dramatickém finiši sice prohrál, ale ukázal, že se na něj příště nesmí zapomínat.

Zarif patří ke stálicím pardubického vrcholu. V minulých třech ročnících neskončil hůř jak čtvrtý a to dokázal i v tomto ročníku. Úvod měl opět trochu vlažnější, ale za Velkým vodním příkopem ho již Raffaele Romano začal posouvat mezi přední koně a do roviny točil s plnými šancemi.

No Time To Lose šel opět koncem. Na Havlově skoku ale ještě dost ztrácel. V rovině sice předvedl silný finiš, ale stačilo mu to jen na pátou příčku. S Josefem Váňou mladším tedy neobhájil, když k uplatnění své vytrvalosti by asi potřeboval měkčí dráhu, než jaká v neděli byla.

Ange Guardian nastoupil za předposlední překážkou a chvíli to vypadalo, že se bude opakovat situace z letošních kvalifikací, které vyhrál. V rovině ale nezrychloval a přestože letos pro něj byla půda výrazně lepší, možná mu přeci jen trochu vytrvalosti schází.

Bridgeur se podle očekávání ujal diktování tempa. Ještě na předposlední překážce to vypadalo, že by mohl mít šanci, ale pak přes něj rychle přešli soupeři. Jaroslav Myška se o něm vyjádřil, že to není bojovník, ale asi mu prostě na nejlepší trochu schází.

Vandual se letos vrátil na dráhu po delší pauze. Zvládl sice dvě kvalifikace a byl v červnu druhý za Strettonem, ale mezi absolutní špičku nepatřil. To potvrdil i tady , kdy na nejlepší šestici výrazně ztrácel.

Nikas se v posledních letech viditelně trápil. Výkonem v poslední kvalifikaci ale naznačil, že jeho účinkování ve Velké nemusí být ostuda a to se také potvrdilo. Přestože v závěru zeslábl, v dostihu se dokázal držet s těmi nejlepšími a asi v jeho posledním startu nechal vzpomenout na doby, kdy patřil k naší absolutní špičce.

Pareto celý dostih prakticky nebyl v dostihu a potvrdil, že pardubický kros mu sedí mnohem méně než steeplechase na trávě.

Ribelino po svém vítězství ve velké pardubické před třemi lety šel s formou hodně dolů. Nic se nezměnilo ani tuto sezónu. Za Velkým anglickým skokem přestal stíhat a dokončil poslední.

Temlář, Ter Mill, Universe Of Gracie a nešťastný Vicody skončili na Taxisu. Leighton Aspell neuseděl na Vajgarosovi Irskou lavici, Delight My Fire ztratila šance na Poplkovickém skoku, před kterým zůstal stát Kasim.

Ondřej Blahník