Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Apple’s Jade opět na štítě

Apple’s Jade opět na štítě
Apples Jade vítězí v Irish Champion Hurdle - foto: Dublin Racing Festival (inpho photography)

Hvězda minulé sezóny Apple’s Jade ani tentokrát nepředvedla očekávaný výkon a v Hatton‘s Grace Hurdle našla opět přemožitele.

Apple’s Jade patřila od začátku kariéry mezi výjimečné klisny. Již jako čtyřletá byla druhá v Triumph Hurdle a vyhrála vrcholy pro čtyřleté proutěnkáře v Aintree a Punchestownu. Další rok uspěla v Mares‘ Hurdle v Cheltenhamu i podobném dostihu na Punchestown Festivalu. Rok poté sice triumfy v těchto dostizích neobhájila, ale na začátku sezóny získala sérii vítězství.

I do loňské sezóny vstoupila ve velkém stylu. Své soupeře porážela s výraznou převahou na všech distancích. Vyhrála v Leopardstownu Christmas Hurdle na 3 míle i Irish Champion Hurdle na 2 míle. Ve všech těchto dostizích udávala svižné tempo a své soupeře doslova utahala. Jejímu stylu vyhovovala i rychlejší dráha. Přestože v minulosti uspěla i na měkké dráze, právě rychlost byla vždy její devízou. Nebylo tedy úplně takovým překvapením, že na měkké dráze v Champion Hurdle neuspěla. Dostih jí ale mohl vzít trochu síly, v Aintree Hurdle nakonec těsně prohrála a v Punchestown Champion Hurdle skončila až pátá.

Po důkladném odpočinku se čekalo, že v nové sezóně naváže na své staré výkony, ale v úvodním startu v Navanu ji s výraznou převahou porazil Bacardys. Její výkon by se však mohl svést na hodně měkkou dráhu. I nyní v Baroneracing.com Hatton's Grace Hurdle byla měkká dráha, ne však tolik. Jack Kennedy s ní ale upustil od ofenzivní taktiky a držel jí za vedoucím Killultagh Vic. Již při točení do roviny bylo vidět, že opět na triumf nedosáhne. Zbylo na ní třetí místo 13 délek od vítězky.

Je možné, že pokud jí opět sednou podmínky, poběží na rychlejší dráze a vrátí se k svému ofenzivnímu stylu, jímž své soupeře porážela, může se opět dostat na vrchol. Zatím to však vypadá, že hvězda Gordona Eliotta pohasíná.

HONEYSUCKLE dosud v kariéře neprohrála. Dcera německé proutěnkářky First Royal začala loni kariéru mezi klisnami, kde nasbírala čtyři vítězství v kategorii nováčků. Na jaře ve Fairyhouse i s nejvyšším statusem. Na této dráze absolvovala prakticky všechny své dosavadní starty, když jednou běžela i na taktéž pravotočivé dráze v Thurles. Její vítězství byla vždy suverénní a to platilo i při vstupu do nové sezóny v půlce listopadu, kdy s přehledem porazila Easy Game, který patřil ke špičce mezi nováčky.

Díky své pověsti nastoupila nyní i mezi elitou jako favoritka s kurzem 1,9:1. Rachael Blackmore s ní převzala vedení již na začátku roviny a v cíli měla pohodlný náskok 9 délek. Na to zareagovaly sázkové kanceláře a udělaly z ní spolufavoritku Mares‘ Hurdle spolu s Benie Des Dieux. Na 11:1 také klesl její kurz u většiny společností na Champion Hurdle.

Trenér Henry De Bromhead vidí Cheltenham jako prioritu. Zvažuje, že jí před tím dá jeden přípravný start. Je pravděpodobné, že s ní vynechá vánoční dostihy a je možné se přestaví v Irish Champion Hurdle začátkem září v Leopardstownu, kde si poprvé vyzkouší levotočivou dráhu. Uvidíme, kam až to klisna v majetku Kennetha Alexandera, generálního ředitele GVC Holdingu vlastnícího několik sázkových společností, dotáhne.

Bacardys patřil mezi přední nováčky na proutěnkách, když v Ireland Champion Novice Hurdle v Punchestownu porazil těsně Finian’s Oscara. V dalších letech však své ambice nenaplnil. Až letos na jaře bylo nadějné jeho druhé místo v Champion Stayers Hurdle v Punchestownu za Unowhatimeanharry.

V úvodním startu v nové sezóně však s přehledem porazil Apple’s Jade a poměr sil s ní neotočil ani teď, přestože na vítězku neměl nárok. Vypadá to, že se ale konečně chytil. Uvidíme, kam ho Willie Mullins pošle příště. Teď absolvoval oba starty na 4000 metrů. O Vánocích v Leopardstownu jsou ale vrcholy na 2 a 3 míle.

VÝSLEDEK

 

Honeysuckle vítězí v Hatton’s Grace Hurdle před Bacardysem a Apple’s Jade

(Ondřej Blahník)