Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

„Arc“ je bez jasného favorita

„Arc“ je bez jasného favorita
Pařížská dráha Longchamp při Arc - foto: Jiří Šnajberk

Víkendové dostihy v Paříži, Irsku a Británii zamíchaly nabídkou na největší evropský dostih Prix de l’Arc de Triomphe.

Analýzy Ondřeje Blahníka

 

Snowfall kouzla zbavená

Qatar Prix Vermeille (Gr.1, 3+ kl., 2400 m, 600.000 €)

Na pařížském závodišti v Longchamp se včera odběhly hlavní předzkoušky na Prix de l’Arc de Triomphe. Největší pozornost byla směřována do Prix Vermeille, kde se poprvé ve Francii představila letošní suverénka a předběžná favoritka „Arcu“ Snowfall. Její kurz 1,2:1 tomu také odpovídal a na ostatní soupeřky nebyl brán zřetel. To se ukázalo jako chyba. TEONA si po nepovedeném Oaks v Epsomu, kde na suverénní Snowfall ztrácela 28 délek, zpravila chuť působivou výhrou v Listed ve Windsoru, přesto zde byla nabízena 12:1. V dostihu ji Olivier Peslier držel za La Joconde, pracující pro Snowfall, kterou nakonec využila líp ona. V rovině přes ní přešla a pozdě finišující Snowfall neměla šanci.

Frankie Dettori, který se Snowfall dominoval již v Oaks, po dostihu zmínil, že byl zřejmě moc vzadu a Hollie Doyle s La Joconde jela pomaleji, než by potřeboval. Na otázku, zda má pocit, že Snowfall je stejná klisna, na které seděl v Epsomu, však odpověděl: „Očividně ne.“

Snowfall nadále směřuje do Prix de l’Arc de Triomphe, ale již ne v pozici takové favoritky. Na sázkovém trhu je společně s dalšími adepty. Možnost, že by Teona také startovala v říjnovém vrcholu, tu je. Olivier Peslier se vyjádřil, že na to má, ale možná dá přednost dostihu klisen a také bude záležet na tom, jaká bude při „Oblouku“ půda. Vyhovuje jí rychlejší, jako byla teď.

VÝSLEDEK

 

Qatar Prix Foy (Gr.2, 4+, 2400 m, 130.000 €)

Favoritem starším koním určené předzkoušky byl letos suverénní Skaletti, loni druhý v Champion Stakes. Ten se však dosud specializoval na tratě do 2000 metrů a tady skončil čtvrtý. Jeho další kroky by měly opět směřovat na kratší trať, zřejmě k pokusu o hattrick v Prix Dollar a pak do Champion Stakes.

České publikum zajímal druhý start Opasana na francouzské black type scéně. Jeho tým mu vybral hodně těžký dostih po výhře v Listed. Český derby vítěz skončil v šestičlenném poli poslední, což by se vzhledem ke konkurenci dalo očekávat. Otázka, jak je skutečně dobrý, však zodpovězena nebyla. Radek Koplík ho v dostihu nedokázal usadit, Opasan hodně puloval a nedokázal tak pošetřit síly do závěru. Při lepším průběhu má příště v black type jistě šanci, ale vybral bych mu lehčí dostih než ten, kde ladí koně formu na Prix de l’Arc de Triomphe, i když to nejsou ta hlavní esa.

Jak jsem psal v tipu, odhadoval jsem, že tempo si stejně jako v Grand Prix de Saint-Cloud udělá Broome. Zpočátku se na něm podílel, ale pak se usadil na druhé pozici a do cíle se to už nezměnilo. Podle mě je třída, ale ne top, a v Prix de l’Arc de Triomphe asi nepoběží.

Kdo by ale mohl mít nějakou šanci, je vítěz tohoto dostihu. DEEP BOND je další japonským kandidátem, který se pokusí dobýt „Arc“. Nikomu z Japonců se to zatím nepodařilo. Orfevre, který byl dvakrát druhý, byl hodně blízko v roce 2012, ale radost mu zkazila Solémia. Po boji s Workfocem prohrál i Nakayma Festa, o půl délky za Montjeu skončil El Condor Pasa, když kvůli tomu běhal celý rok ve Francii.

Deep Bond jako takové eso nevypadal. Loni byl pátý v japonském derby a čtvrtý v St Legeru. Letos na jaře se také zaměřil na supervytrvalecké tratě. Vyhrál lehce Gr.2 na 3000 metrů a byl druhý v Tenno Sho (Spring) (Gr.1) na 3200 metrů. V Japonsku se běhá na pevných drahách v rychlém tempu. Deep Bond dostihy chodil z blízké pozice, ale že se s ním Cristian Demuro takhle chopí tempa jsem nečekal. Na rychlejší půdě na něj nikdo neměl nárok. V říjnu může být dráha měkká, ale zas by měl mít dostatek vytrvalosti. Neříkám, že by měl být jedním z favoritů, ale nepodceňoval bych ho. Za hlavní japonskou kandidátku je však brána Chrono Genesis, která těsně prohrála s Mishriffem Dubai Sheema Classic, a měla by nastoupit bez přípravného startu.

VÝSLEDEK

 

Qatar Prix Niel (Gr.2, 3 l., 2400 m, 130.000 €) 

Tahle předzkouška tříletých má asi vzhledem k Prix de l’Arc de Triomphe malou hodnotu. Favorit a Gr.2 vítěz Pretty Tiger skončil poslední. BUBBLE GIFT na pásce chytil Baby Ridera a prohodili si tak místa z Grand Prix de Paris, kde skončili šestý a pátý s odstupem víc jak 8 délek na Hurricane Lane. Jejich kurzy se pohybují okolo 50:1.

VÝSLEDEK

 

Tarnawa míří za svým cílem

Irish Champion Stakes (Gr.1, 3+, 2000 m, 890.000 €)

V tomto dostihu se sešla skutečně velká jména. Vždyť ST MARK’S BASILICA patří do trojice nejlépe hodnocených koní planety. Poetic Flare je zas nejlepším tříletým mílařem, pokud se neběží na měkkém povrchu. A Tarnawa loni neokusila hořkost porážky a vyhrála Breeders‘ Cup Turf. Kromě této trojice však běžel jen Gr.3 vítěz Patrick Sarsfield, letos dvakrát druhý v Listed.

Právě ten udával nijak závratné tempo. Kevin Mannigs totiž po startu stáhl Poetic Flare za něj, což se mu zpočátku moc nelíbilo. Dostih se tak zvrhl ve sprint na posledních stovkách metrů. V něm nejvíc akceleroval St Mark’s Basilica a vyhrál o ¾ délky. Poetic Flare měl nevýhodu, že šel sám a neměl s kým bojovat a prohrál o nos i s Tarnawou. Přestože se běželo na rychlejší dráze, výsledný čas 2:11,19 byl díky průběhu nejpomalejším časem historie dostihu. Za rekordem Saddler’s Wellse z roku 1984 zaostal o 10,24 sekund. Loni zaběhla Magical asi o 6 sekund rychleji.

Po dostihu se navíc projednávalo, zda zůstane pořadí zachováno. St Mark’s Basilica totiž bočil doprava a vytlačoval Tarnawu. Sice nedošlo ke kontaktu a stále si před ní držel délku náskoku, ale kobylu tím poškodil. Ryan Moore sice pobízel ze správné strany, ale nevynaložil větší úsilí si ho srovnat. Po dostihu se prý omluvil jezdci Tarnawy Colinu Keanovi, vyfasoval denní trest, ale díky převaze v cíli bylo pořadí zachováno, což roztrpčilo trenéra Tarnawy Dermota Welda. Ale jak řekl po dostihu: „Všechny cesty teď vedou do Longchamp.“

Pro Tarnawu je totiž Prix de l’Arc de Triomphe letošním dlouhodobý cílem. Do sezóny vstoupila až začátkem srpna v Gr.3 na 2400 metrů zde v Leopardstownu a v závěru soupeřům utekla o 6 délek. Tady potvrdila, že je i letos ve výborné formě. Není se tak čemu divit, že u většiny sázkových kanceláří nyní zaujala pozici mírné favoritky pro „Arc“. Loni ukázala, že to umí i na hluboké dráze, když v Longchamp o Arc mítinku finišem získala Prix de l’Opera pro klisny na 2000 metrů. V Breeders‘ Cup Turf pak na rychlé dráze porazila Magical. Je tedy pro ni dobře, že je k povrchům variabilní, přestože na 2400 metrů ve větších dostizích uspěla na rychlejší dráze.

VÝSLEDEK

 

Jako hurikán

Cazoo St Leger Stakes (Gr.1, 3 l., 2900 m, 743.000 £)

Jediný dostih, který ve své kariéře HURRICANE LANE prohrál, bylo Derby, kde ztratil dvě podkovy a skončil třetí. V Irish Derby si nechal moc utéct Lone Eagla a chytil ho jen tak tak, v Grand Prix de Paris byl již zcela suverénní. Jeho dlouhodobým cílem bylo St Leger v Doncateru a tady potvrdil roli velkého favorita. Když to rozjel, nebylo co řešit. Druhý skončil stejně jako v Derby Majo Star, který nevypadá jako taková hvězda, ale třetí The Mediterranean byl čtvrtý v Grand Prix de Paris a druhý v předzkoušce The Voltigeur Stakes, a v poli byla celá řada dalších slušných koní.

Svým výkonem ukázal, že by měl v Paříži patřit k favoritům. Ze čtveřice z nich má nejvyšší kurz, ale podle mě není jisté, kdo je z Godolphinu jednička. Adayar ho sice porazil v Derby a Mishriffa v King George VI and Queen Elizabeth Stakes, ale Hurricane Lane si výborně osahal pařížskou dráhu.

VÝSLEDEK

 

S Love už nikdo nepočítá

Moyglare ''Jewels'' Blandford Stakes (Gr.2, 3+ klisny, 2000 m)

Love byla loni velká hvězda. Válcovala soupeřky v 1000 Guineas, Oaks v Epsomu i v Yorkshiru. Byla předběžnou favoritkou „Arcu“, ale z něj byla kvůli měkké půdě škrtnuta ještě dřív než ostatní O’Brienovi koně kvůli kontaminovanému krmivu. Letos se vrátila výhrou v Prince Of Wales’s Stakes, ale už nebyla tak suverénní a v dalších startech prohrála. Byla třetí v King George VI and Queen Elizabeth Stakes a International Stakes v Yorku.

V tomto dostihu měla vodičku a už se zdálo, že by mohla splnit roli favoritky, ale nakonec jí těsně porazila tříletá LA PETITE COCO, která před tím s jasnou převahou vyhrála Gr.3 v Corku.

Přestože jí sázkové kanceláře pro Prix de l’Arc de Triomphe stále nabízejí okolo 20:1, kurz 62:1 na Betfairu dává tušit, že to ani letos její cíl nebude.

VÝSLEDEK

 

Sázková nabídka na Prix de l’Arc de Triomphe

Bet365: 4,3 Tarnawa, 4,5 Adayar, Snowfall, 5,5 Hurricane Lane, 10 Mishriff (podle mě nepůjde), 13 Chrono Genesis, Teona, St Mark’s Basilica (neměl by jít), 17 Deep Bond

(Ondřej Blahník)