Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Arc se blíží

Arc se blíží

Eduard Němeček se zamýšlí nad šancemi potenciálních účastníků vrcholu letošní evropské rovinové sezóny.

Komentář Eduarda Němečka

Za necelé dva týdny bude na pařížském závodišti v Longchamp odběhnuta Cena Vítězného oblouku. Už teď známe odpověď na otázku, která byla v posledních týdnech v souvislosti s tímto dostihem nejvíce diskutována. Nejlépe hodnocený plnokrevník současnosti čtyřletý Baaeed, zakončí kariéru v Ascotu v Champion Stakes a v Paříži ho tedy neuvidíme. Rodokmen i projev na dráze naznačovaly, že by Baaeed dosud nevyzkoušenou distanci 2400 metrů s největší pravděpodobností zvládl. Vítězství v Paříži by bylo skvělým zakončením jeho hvězdné kariéry a rozhodování to jistě nebylo lehké. Přesto chápu, že realizační tým nakonec zvolil „konzervativnější“ postup, podobný tomu, který tak trochu kopíruje cestu Frankela, se kterým je Baaeed často srovnáván.

Neúčastí Baaeeda však Cena Vítězného oblouku rozhodně neztrácí na zajímavosti. Dostih pravděpodobně nebude mít jednoznačného favorita. V současné chvíli se nabízí celá řada otázek, na které dostaneme jednoznačnou odpověď až v neděli 2. října.

Jak si povedou domácí Francouzi proti zbytku světa? Jak dopadne souboj tříletých a starších? Zvládne předběžný sázkový favorit Luxembourg prodloužení distance? Napraví si reputaci suverénní vítěz Irish Derby Westover po nepodařeném vystoupení v Ascotu? Dokáže zopakovat skvělý výkon loňský překvapivý vítěz Torquator Tasso? Prodlouží vítěznou G1 sérii pětiletá Alpinista? Podaří se konečně vítězný průlom Japoncům? Zlepší se forma australské superstar Very Elleegant natolik, aby dokázala bojovat o vítězství?

Francouzi budou letos spoléhat na tříleté hřebce. Vítěz Francouzského Derby Vadeni předvedl impozantní zrychlení i počátkem července v Eclipse Stakes v Sandownu a byl favoritem i 10. září v Leopardstownu v Irish Champion Stakes. Tam sice u bariéry neměl tolik prostoru k závěrečnému útoku, přesto však   3. místo vzbudilo trochu pochybností o jeho vytrvalosti. S tou by naopak neměl mít problém jeho přemožitel z tohoto dostihu, další tříletý francouzský kůň, Frankelův Onesto. Ten se zlepšuje v průběhu celé sezóny a můžeme se jen těšit, co dalšího ukáže.  Francouzi by mohli mít na startu ještě dva velmi zajímavé tříleté hřebce, kteří prokázali v posledních týdnech výbornou formu. Jsou to Simca Mille a Lassaut.

Antepost favoritem je nyní vítěz z Leopardstownu Camelotův Luxembourg. Ve dvou letech neporažený svěřenec Aidana O’Briena přezimoval jako předběžný favorit Epsom Derby. Letošní kampaň zahájil třetím místem v 2000 Guineas v Newmarketu po velmi nevydařeném průběhu. Pak měl delší pauzu zaviněnou zraněním. Na dráhu se vrátil povinným a poněkud upracovaným vítězstvím v polovině srpna v Curragh. Trenér O’Brien avizoval, že po tomto startu půjde Luxembourg nahoru, což se v Leopardstownu plně potvrdilo. Pokud naváže na tento výkon a zvládne prodloužení distance o 400 metrů, bude v Paříži jistě patřit k adeptům na přední umístění.

 

Luxembourg s Ryanem Moorem – foto Petra Mikesková

Z ostrovních tříletých potenciálních účastníků je velmi zajímavým koněm další Frankelův syn, svěřenec Ralpha Becketta Westover. Ten zaujal krásným závěrem v Epsom Derby, díky kterému po nepříznivém průběhu stihl ještě 3. místo. Poté potvrdil roli favorita výborným výkonem v Irském Derby. Jako favorit nastupoval i v Ascotu do největšího srovnávacího letního dostihu King George VI and Qeen Elizabeth Stakes. Tam však své šance pohřbil, když se celou první polovinu dostihu přetahoval o vedení s Broomem a v závěru mu zcela došly síly. Od té doby jsme ho na dráze neviděli. Ale pokud je cíleně připravován na „Oblouk“, je zdravotně v pořádku a podaří se ho v dostihu usadit, určitě dobrým výsledkem nepřekvapí.

Ze starších koní má nejnižší kurz v nabídce britských sázkových kanceláří sériová G1 vítězka Alpinista. Její třída, vytrvalost i bojovné srdce jsou naprosto nezpochybnitelné. Konkurence v Paříži však bude mnohem silnější, než se kterou se při svých dosavadních vítězstvích potkala. I když nesmíme zapomenout, že v loňském roce dokázala v Německu porazit i Torquatora Tasso, který následně minulý ročník Ceny Vítězného oblouku velmi překvapivě vyhrál. Obhájce loňského vítězství letos střídá lepší a horší výkony, a i když je známo, že jeho forma vrcholí na podzim a roste s měkčí půdou, případný druhý triumf by byl velkou senzací. Sázkové kanceláře však jsou v jeho případě již opatrnější, takže loňského kurzu 66:1 se letos jistě nedočkáme.

Japonci by letos měli vyslat do boje o první vítězství dva adepty. Letošní vítěz japonského Derby Do Deuce se představil před necelými dvěma týdny v přípravné Prix Niel, kde ho porazili již zmiňovaní domácí tříletci Simca Mille a Lassaut. Druhým Japoncem by měl být letos neporažený čtyřletý špičkový vytrvalec Titleholder, který se na dráze ukázal naposledy v červnu a půjde do dostihu bez přípravného evropského startu. Japonce nemůžeme nikdy podceňovat, ale jejich srovnání s evropskou vytrvaleckou špičkou je velmi obtížné.

Jinou formu přípravy zvolil realizační tým u další superstar, která by se měla pokusit o zisk prestižní trofeje. Touto hvězdou je sedmiletá australská Verry Elleegant, loňská vítězka Melbourne Cupu, která byla nakonec v pondělí do dostihu za 120 000 Euro dohlášena. Do Evropy dorazila již před několika týdny, připravuje ji ve Francii trenér Graffard a už absolvovala dva přípravné dostihy. V tom druhém naznačila zlepšení formy, bez dalšího výrazného progresu se však v Arcu neobejde.

Na konec jsem si nechal loňského vítěze Epsom Derby, kterým je čtyřletý Frankelův Adayar. Ten už se Ceny vítězného oblouku zúčastnil v loňském roce. Jeho 4. místo bylo tehdy trochu zklamáním, ale na jeho výkon měla jistě vliv náročná sezóna, ve které získal vysoko ceněnou dvojici vítězství (kromě Epsom Derby i King George VI and Qeen Elizabeth Stakes v Ascotu) a drobné zdravotní problémy na konci léta. Letos se na dráhu vrátil až 8.září v class 2 v Doncasteru, kde při lehkém vítězství v dostihu tří koní vypadal opět výborně. Jestli tento jediný přípravný start bude Adayarovi stačit k tomu, aby v Paříži uspěl, to je těžké předpovídat. Ale pokud se Arcu skutečně zúčastní, bude mít výhodu, že oproti velké většině ostatních půjde do dostihu čerstvý. Kdybychom měli možnost využít předběžné sázky, právě Adayar by byl mojí volbou.

 

Ante Post Bet 365: 5 Luxembourg, 7 Alpinista, 9 Torquator Tasso, Titleholder, Vadeni, 10 Onesto, 11 Adayar, 17 La Parisienne, Westover, 21 Verry Elleegent, 26 Do Duce, 34 Simca Mille

 

Adayar  po výhře v King George VI and Queen Elizabeth Stakes – foto Petra Mikesková