Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Arcturus v „Českém turfu“ bez problémů (analýza)

Arcturus v „Českém turfu“ bez problémů (analýza)
Arcturus s Janem Vernerem vítězí ve Velké ceně českého turfu - foto: Zenon Kisza (fotokisza.com)

V největším srovnávacím dostihu na 2400 metrů konečně letos zabodoval loňský vítěz slovenské trojkoruny.

Velká cena českého turfu Charvát Group a Lokotrans Slovakia na 2400 metrů měla podobné složení jako Zlatý pohár o derby dnu. Chyběl ale vítězný Ramssio. Z derbystů se na startu objevil jen jeden.

ARCTURUS (2,2:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) vyhrál loni slovenskou trojkorunu a byl druhý v Kincem Díj za pozdějším vítězem Grosser Preis von Bayern (Gr.1) Nanchem. V Českém derby ale skončil až pátý. Letos začal sezónu později. V Lázeňské míli byl druhý za Mormilem, když na něj byla distance. Stejné umístění získal i ve Zlatém poháru na 2400 metrů za Ramssiem.

Vypadalo to, že jeho distanční optimum leží někde mezi, tak na 2000 metrů, ale tady si bez problémů poradil i na 2400 metrů. V dostihu se držel zhruba na třetí pozici, v rovině postupně zrychloval a v cli měl pohodlný náskok 3 ½ délky. Jan Verner si po dostihu pochvaloval parádní svezení.

Trenér František Holčák získal již šesté vítězství v tomto dostihu a drží rekord, úspěšný byl ale především v devadesátých letech a od posledního vítězství s Jagminem uběhlo 20 let.

František Holčák po doběhu sděloval: „Dráha mu pasovala. Je to lehčí koníček a umí po tomhle povrchu utíkat. Ani s delší chuchelskou rovinou nemá problém. Je možné, že mu ještě letos najdeme dostih v zahraničí.“

Rusel (5,5:1) na sebe upozornil druhým místem v Memoriálu judr. Otakara Frankenbergera, kde přišel koncem. V derby šel z pozice a skončil šestý. Tady šel opět zezadu a táhlým koncem si došel pro druhé místo, když vítěze neohrozil.

Cacophonous (8,5:1) vyhrál Karlovarskou dvojnásobnou míli s nízkou váhou, ve dvojce na 2400 metrů na témž závodišti byl těsně druhý. Mezi jedničkové koně zatím nepatřil. Výkon ale nepodal špatný, když dobrou pozici v rovině si získal nejkratší cestou v oblouku.

Palmera (12:1) se u nás představila již čtvrtým místem ve Zlatém poháru, kde ji však nesedl pomalejší úvod a nemohla těžit ze své vytrvalosti. Tady to bylo rychlejší a usadila se hned za vedoucího Orfea, oba však hodně vytočili oblouk při snaze jít na bariéru a svou výhodnou pozici ztratila. V rovině s výraznějším progresem nepřišla a doběhla čtvrtá.

Orleano (33:1) letos vyhrál trojku ve Varech. Páté místo v tomto dostihu je jeho životní úspěch.

Boomboom Kiss (3,3:1) byl loni pátý v EJC Middle, na konci sezóny pak byl třetí v Listed na 2200 metrů v Drážďanech. Letos se zaměřil na tratě 2400 metrů. Po čtvrtém místě v Memoriálu Vlastimila Smolíka se zaměřil na Francii, kde byl blízko šestý v Listed a v Class 2 porazil Ramssia. Poslední forma byla horší, ale to se šlo na pevnější dráze, on však preferuje měkčí podklad. Proto mu to mělo vyhovovat, ale nebyl v dostihu vidět a šesté místo je zklamáním.

Indian Eagle (15:1) sice vyhrál Listed v Itálii, ale ve Francii jen malé dostihy. Na dráhu se vátil po dvouleté pauze šestým místem ve Zlatém poháru, který odvodil ve falešném tempu. Tady tak aktivní nebyl a v rovině z podstatného dění vycouval.

Orpheus (33:1) loni vyhrál Memoriál Vlastimila Smolíka, pak šel však s formou dolů a letos se chytil až vítězstvím ve trojce, o kategorii výš ale na to nenavázal. Tady dostih odvodil a v rovině se propadl na poslední místo.

VÝSLEDEK

 

(Ondřej Blahník)