Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Ascot: Hledá se král dlouhých proutěnek – rozbor JLT Long Walk Hurdle – 22. 12.

V sobotu se v Ascotu odběhnou JLT Long Walk Hurdle na 4900 metrů pro proutěnkáře, kteří se specializují na dlouhé tratě.

Mezi nimi ale poslední dobou moc stálic není. Penhill, který vyhrál Stayers‘ Hurdle, se zaměřuje až na jarní starty. Druhý Supasundae většinou běhá na kratších tratích. Třetí Wholestone sice vstoupil vítězně do nové sezóny, ale minule v Newbury vyloženě zklamal, což se dá říci i o dalších koních, kteří byli dříve na výsluní.

Dostih je tedy dost otevřená záležitost. Zkušené vytrvalce zde prověří řada mladších koní, z nichž se může vyklubat nějaká hvězda.

JLT LONG WALK HURDLE (Gd.1, 4900 m, 100.000 liber)

Ascot – sobota – 15:25 – 4. dostih

1 AGRAPART (8:1) – Běhal spíš na tratích 4000 metrů. V lednu ale vyhrál Cleeve Hurdle v Cheltenhamu na 3 míle, kde porazil Wholestona. Tehdy se běželo na hluboké dráze, která je pro něj stěžejní. Naopak v prvním sezónním startu v Aintree, kdy v dostihu na 4000 metrů přišel na úrovni Unowhatimeanharry, se běželo na „good“. Hlášená měkká dráha by mu tak měla vyhovovat víc.

2 CALL ME LORD (3:1) – Udělal velmi dobrý dojem na konci sezóny v Sandownu, kde opanoval dostih na 4300 metrů. Oproti Lil Rockeferer a Wholestone, kteří skončili za ním, měl sice výhodu 6 lb, ale nadělil jim 16 délek. Před tím sice běhal kratší dostihy, ale je mu teprve 5 let a přechod na delší tratě by nemusel být problém. Vyzkoušené to ale nemá.

3 GARO DE JUILLEY (41:1) – Absolvoval letní sezónu, během níž odešel od Paula Nichollse. V říjnu vyhrál větší handicap na 3800 metrů v Chepstow. Takhle dlouhý dostih zatím neběžel a i jeho rating ho mezi špičku nepasuje.

4 PAISLEY PARK (8:1) – Svůj první dostih na 3 míle vybojoval vzepjetím na posledních metrech, kdy předvedl působivé zrychlení. Před měsícem se ale v Haydocku běželo na pevnější dráze a on se před tím zaměřoval na kratší dostihy. Na svém kontě ale má pouhých šest startů na překážkách a svou parketu může najít právě tady.

5 SAM SPINNER (8:1) – Loni tady ve svých pěti letech zazářil, když před tím přesvědčivě opanoval handicap v Haydocku. Zase taková hvězda to ale nebyla, když z pozice favorita Stayers‘ Hurdle stačil jen na páté místo. Ani v dalším startu v Aintree moc neoslnil a to platí i o jeho vstupu do nové sezóny, kdy v Long Distanec Hurdle v Newbury jeho jezdec Joe Colliver neuseděl kolizi s padající Momellou na předposlední překážce. Je možná, že by ze sebe možná něco dostal, ale tehdy spíš pozici ztrácel.

6 SOUL EMOTION (10:1) – Loni si ve čtyřech letech ve Francii vyzkoušel i steeply. Na jaře se ale v Británii opět vrátil na proutěnky a oba starty v Sandownu vyhrál. Byly to handicapy na 4000 metrů ale se špičkou se v nich nesetkal. Další zlepšení ale může být reálné. Teprve ale vstupuje do sezóny.

7 THE MIGHTY DON (34:1) – Na podzim už má za sebou tři starty. Po těsném vítězství v handicapu v Cheltenhamu se zúčastnil Long Distance Hurdle, kde skončil třetí. To bylo slušné, na Unowhatimeanharry ale neměl nárok. Proti řadě nevyzkoušených koní ale nemusí být špatným tipem „do dálky“.

8 TOP NOTCH (14:1) – Běhá na tratích 4000 metrů a zpravidla steeplechase. Dle jezdeckého obsazení by měl mít menší šance než stájoví kolegové Call Me Lord a Soul Emotion.

9 UNOWHATIMEANHARRY (5:1) – Již mezi nováčky patřil mezi nejlepší, což potvrdil i později, i když na vítězství ve Stayers‘ Hurdle nedosáhl. Loni ale šel s formou dolů, když tu na Sam Spinnera ztrácel 11 délek a nedařilo se mu ani na Cheltenham Festivalu. Před novou sezónou se podrobil operaci dýchacích cest, což se asi vyplatilo. Úvodní start v Aintree na 4000 metrů na něj byl ještě krátký, Long Distance Hurdle v Newbury ale již patřily jemu, když pomohly i Barrym Geraghtym vyžádané beránky.

10 WEST APPROACH (34:1) – Přestože vždy patřil k širší špičce, kvalit svého polobratra Thistlecracka nikdy nedosahoval. Již druhou sezónu se věnuje steeplechase, kde byl naposledy pátý v Ladbrokers Trophy v Newbury.

11 YOUNEVERCALL (13:1) – Naposledy suverénně obhájil dvojkový handicap na 4200 metrů v Kemptonu. S 3 mílemi má také zkušenosti. Zda ale momentální výška jeho ratingu odpovídá jeho výkonnosti, bude muset teprve ukázat.

Tipařův verdikt: Mezi startujícími je řada mladých nadějí, kteří ještě nejsou prověřeni na téhle distanci nebo v silné konkurenci. Mezi první skupinu patří Call Me Lord, který se předvedl na konci sezóny v Sandownu a nárůst distance může zvládnout. Já se ale budu spíš držet prověřených koní. Vypadá to, že UNOWHATIMEANHARRY se opět dostal do fazóny a může navázat na formu z Long Distance Hurdle. Měkčí dráha by měla být plusem pro Agraparta. (ob)

Tip: Unowhatimeanharry – Call Me Lord - Agrapart