Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Aztek vyhrál Zlatý pohár

Aztek vyhrál Zlatý pohár
Aztek s Markem Stromským vyhráli Zlatý pohár - foto Terezz Bartoníková

Jeden z našich z našich nejlepších překážkářů získal v 11 letech další velký triumf, když vyhrál Zlatý pohár v Pardubicích.

Analýza Ondřeje Blahníka

Zlatý pohár (steeplechase, 3900 m)

V Pardubicích se v sobotu odběhl jeden z největších překážkových dostihů sezóny, kterým je vrchol pro koně specializující se na klasické steeplechase Zlatý pohár. Bohužel dotace tomu neodpovídala, kdeže jsou doby, kdy se tento dostih běhal o víc jak milión korun. Teď je to ostudných 300.000 korun. Navíc chyběla předzkouška dostihu a distance byla poprvé zkrácena na 3900 metrů. I když byly doby, kdy se dostih běhal i na 5000 metrů, tohle vadilo zřejmě nejmíň.

V Pardubicích na tento dostih nedokáží sehnat peníze a není ani dobrá kolize s Gran Corsa Siepi d'Italia, která se ten samý den běžela v italském Meranu s dotací 60.000 €. Možná by tedy bylo rozumné ho jinak zakomponovat do sezóny.

Na startu se přesto sešla slušná konkurence, především díky dvěma koním v majetku Jiřího Charváta, z nichž byl nakonec úspěšnější ten míň čekaný. Teplé počasí dostihům moc nepřálo a dostihy se běžely na pevnější půdě. Na rozdíl od některých jiných dostihů dne však tady nikdo škrtnut nebyl.

AZTEK (4,5:1) patří nejen k nejlepším českým odchovancům, ale k nejlepším našim koním vůbec. Na rovinách byl špička na vytrvaleckých tratích a vyhrál Velkou cenu českého turfu, Zlatý pohár a dvakrát Cenu prezidenta. Po přechodu na překážky se také zařadil mezi elitu. Vyhrál Gran Corsa Siepi Di Merano, dvakrát Křišťálový pohár, loni Wielkou Partynickou. Ve Zlatém poháru byl dvakrát čtvrtý a možná právě jemu zkrácení distance z 4400 na 3900 metrů vyhovovalo.

V 11 letech už letos nevypadal v takové formě. Ve Wroclawi byl v prvním startu třetí za Dominiquem, druhý sice vyhrál, ale polský Sorreno, kterého porazil, nevypadá jako hvězda. Ve Zlatém poháru si však vedl nejlépe. Marek Stromský, který s ním už několik velkých dostihů vyhrál, ho vedl zpočátku v zadní části sedmičlenného pole, před třetí překážkou před cílem ho však posunul a před obloukem do roviny byl jediný, kdo pronásledoval unikajícího Perry Owense, kterého v cílové rovince udolal o ¾ délky.

Perry Owens (10:1) běhal proutěnky v Irsku, kde sice neměl nijak vysoký rating 118 lb, ale dokázal několikrát vyhrát i se umístit a na tyto zkušenosti dokázal navázat, když se před tím neukázal špatně na rovině v Chuchli. Tři překážky s ním Marcel Novák převzal vedení a udělal si mírný náskok, v rovině pak po boji prohrál s vítězem.

Dominique (1,55:1) loni na jaře vyhrál Gran Corsa Siepi di Milano, ve Stříbrné trofeji v Pardubicích pak spadl na poslední překážce ve vedoucí pozici. V zimě se v Pise nejprve ukázal dobře, ale v Gran Corsa Siepi Nazionale na to nenavázal. Ve Wroclawi však lehce porazil Azteka, proto byl považován za hlavního favorita dostihů. V dostihu se držel na dobré pozici, za druhou překážkou před cílem byl čtvrtý, ale na rozdíl od soupeřů nijak pod tlakem. V rovině si jen pod rukama došel pro třetí místo. Po Jan Faltejsek podal komisí k vysvětlení „přizpůsobení se momentálnímu výkonu koně“. Těžko říct, co to konkrétně znamená.

Protocolar (17:1) loni patřila mezi přední čtyřleté krosaře. V minulém startu šla poprvé klasickou steeplechase, kde prohrála s Yarou, tentokrát ale podala lepší výkon. Byl to teprve její čtvrtý start v životě a může se ještě zlepšovat.

Dusigrosz (8:1) obhajoval loňské prvenství, ale víc by mu sedla měkká dráha. Anton Orčinskij, který nahradil zraněného Jakuba Kocmana, ho vedl vzadu a útočil koncem, stačil však jen na páté místo.

Figaro Des Bordes (22:1) začínal na ostrovech v point-to-point. Loni na jaře byl třetí ve steeplechase v Bratislavě, ale další start absolvoval až letos, kdy byl v menším dostihu v Pardubicích druhý. Když se po startu nikomu nechtělo, Lukáš Matuský s ním začal diktovat tempo, což bylo asi správné, protože vypadá na tempaře. V závěru sice nedokázal odpovědět a útok soupeřů, ale možná by mu seděla delší trať. I on zatím sbírá zkušenosti.

Yara (10:1) v prvním letošním startu porazila Protocolar. Je to solidní klisna, na top špičku jí však něco schází.   

VÝSLEDEK