Barthesa kraluje dvouletému ročníku (analýza)
Prvním jedničkovým dostihem pro dvouleté byla nedělní 40. Cena Masise - Pohár Statku Blata Český ráj, kterou hostilo karlovarské závodiště.
Od roku 2015 vítězí v Ceně Masise pouze klisny. Protáhnutí této série nebylo žádným překvapením, protože v osmičlenném poli se nacházela šestice klisen včetně čtveřice vítězek. Naopak jedinými hřebci na startu byli mezi nezvítězivšími předposlední Torrero a debutující Marios.
Roli jednoznačné favoritky splnila BARTHESA (1,33:1 – uváděny jsou kurzy společnosti Tipsport). Svěřenkyně Heleny Vocáskové zvítězila hned v prvním dostihu pro dvouleté a od té doby je jasnou ročníkovou jedničkou. Na úspěšný debut totiž navázala suverénním představením v Simsonově ceně, v níž nejlepšímu ze soupeřů nadělila 9 délek. V Karlových Varech sice její převaha nebyla tak výrazná, ovšem žádné drama nedopustila. Po startu jí její stálý jezdec Tomáš Lukášek posadil hned za vedoucí Ambru, od níž převzala vedení 400 metrů před cílem, kterým procválala s pohodlnou převahou 3 a ¾ délky. Jejím dalším cílem je Cena zimní královny, když do při EJC konaného Gerschova memoriálu přihlášená není.
Ranosti a rychlosti má Barathesa v původu dost. Vždyť její otec Alhebayeb dosáhl obou svých vítězství jako dvouletý, přičemž už v polovině července ovládl July Stakes (Gr.2, 1200 m). Jeho polobratr Humidor měl dokonce ještě více rychlosti, když jeho parketou byla „tisícovka“, na níž zvítězil v Listed. Aktuálně má Alhebayeb na dráze první ročník tříletých. Jeho nejúspěšnějším potomkem je sice Talk Or Listen, který zvítězil v Listed na 2100 metrů, ale většina jeho potomků preferuje kratší distance.
Matka Barthesy Rondo Alla Turca (Noverre) se v pěti startech nedostala přes desáté místo a její nejvyšší dosažený Racing Post Rating má hodnotu 65 liber. Její první dva startující potomci obdrželi maximálně RPR 58 respektive 60 liber. Bába Barthesy Kumta ovšem dala na Cheltenhamském Festivalu vítězného Kadouna a dvě black-type vítězky. Jednou z nich je Blessyourpinksox, která dala v Českém derby třetího Bonyse. Rodina Barthesy tedy napovídá, že může zvládnout i delší distance. Koneckonců jejími tréninkovými kolegyněmi jsou poslední dvě vítězky Oaks (Dylanka, Falcon Baby) a obě rovněž debutovaly v prvním dostihu pro dvouleté.
Achird (11:1) mohla za Barthesou skončit druhá už v Simsonově ceně, ale v cílové rovině neměla pro svůj finiš dostatek prostoru. Také tentokrát přišla s dobrou koncovkou, a i protože její matka vyběhla nejlepší formy na distancích 2800 – 3000 metrů, dá se od ní na delších tratích čekat ještě více.
Torrero (17:1) byl při debutu se stínidly příliš chtivý. Bez této pomůcky si počínal lépe, a jak to většinou u koní trenéra Šavujeva bývá, předvedl po zahřívacím startu progres. Je prvním potomkem klisny Tres Forte, která už jako dvouletá získala vysoký francouzský handicap 42,5 kg.
Maverana (27:1) je tréninkovou kolegyní Achird a také pro ni platí, že by měla více ukázat na delších distancích. V sedle měla stájovou jedničku Jana Ráju, kterého přes léto na měsíc vyřadily z dostihů problémy se zády.
Ambra (10:1) byla podobně jako při vítězství v Lysé nad Labem rychle na nohách, ale na větší dráze se před ní dostala čtveřice koní, i když ještě 120 metrů před cílem hájila druhé místo.
Miluška ex Meggle (12:1) byla jediným zástupcem českého chovu, i když je po ve Francii působícím plemeníkovi I Was Framed. Oblouk vytočila více zeširoka a její koncovka neměla takovou údernost jako při předchozích startech.
Shenah (27:1) šla na rozdíl od minulých startů zezadu a bez výraznějšího momentu skončila předposlední. Její původ napovídají, že by měla setrvat na sprinterských distancích.
Marios (11:1) zaplatil nováčkovskou daň hned na startu, kde ztratil zhruba 5 délek. Celý dostih absolvoval bez kontaktu se soupeři a v cílové rovině se kroutil, takže toto běhání mnoho neřeklo.
(Jaroslav Fabris)