Barthesa zpět na vítězné vlně (analýza)
Vrcholem prvního dne dostihové sezóny byl 46. Memoriál Rudolfa Deyla, tedy hlavní předzkouška Jarní ceny klisen.
Bez přítomnosti diváků a majitelů byla včera na Hipodromu Most zahájena dostihová sezóna, která kvůli pandemii nového typu koronaviru odstartovala s měsíc a půl velkým zpožděním. Dostihy se bohužel konaly na pevné dráze, jejíž stav odpovídal naměřené hodnotě 2,6. Na úvod se krátce zastavím také u naměřených časů. V handicapu IV. kategorie na 2200 metrů byl totiž oficiálně časem 2:15,77 vytvořen nový rekord mostecké dráhy. Pokud ovšem se stopkami shlédnete záznam dostihu, zjistíte, že realita je zhruba o 3 sekundy jinde. Koneckonců už skutečnost, že prvních 200 metrů zmíněné čtyřky bylo údajně o 3,31 sekundy rychlejších než prvních 200 metrů Deylova memoriálu, napovídá, že něco nehraje.
Na start 1400 metrů dlouhé předzkoušky úvodní klasiky se postavila devítka klisen. Ze šestice klisen, které se ve dvou letech dostaly přes handicap 70 kg, jich byla přítomná polovina. Absentovala Sterli, jejíž jediná klasická přihláška směřovala do Oaks. Scházela také Franceska Bella, která sice do Jarní ceny hlášená je, ale optimu by měla rovněž najít na delších distancích, a protože je stájovou kolegyní Barthesy, nepřekvapí, když rovnou půjde delší cestou. Chyběla i vítězka Ceny zimní královny Fraga, jejíž trenér Václav Luka ovšem často klasické trialy vynechává. Příkladem budiž v jarních klasikách úspěšní Lady Westminster a Ingnacious Reilly.
BARTHESA (1,7:1) platila za jasnou favoritku. Loni díky suverénním vítězstvím v Simsonově ceně a Ceně Masise až do konce léta kralovala dvouletému ročníku. Na podzim ovšem svěřenkyně Heleny Voskové dvakrát nesplnila roli desetinové favoritky na mílové distanci, na čemž nesly vinu i nepovedené průběhy. V Ceně zimní králolovny převzala vedení už v oblouku, přičemž nebylo šťastné, že na ní tlačila stájová kolegyně Franceska Bella. I proto jí v závěru chyběly síly, aby odolala útoku Fragy. Ve slovenské analogii dostihu zase rozdávala metry v obloukách a v závěru se nedostala před od startu vedoucí Queen Operu.
Včera zahájila dostih blízko špice a už v oblouku se třetí stopou posunula do čela. V cílové rovině jí žádné soupeřka nedokázala ohrozit, takže Barthesa zvítězila pohodlně o bezmála 3 délky. Ukázala tak, že její loňské úspěchy nebyly pouze dílem ranosti. Tou disponoval její otec Alhebayeb, který své jediné grupové vítězství získal už v půlce července jako dvouletý, když ovládl July Stakes. Matka ani polosourozenci mnoho neukázali, takže i když bába Kumta ovšem dala dvě black-type vítězky, Barthesa odešla z dražebního ringu neprodána po nejvyšší nabídce 800 liber. Následně byla velmi levně zakoupena pro majitele Josefa Dufka.
Jako rychlejší klisně jí mostecký hipodrom sedí, takže by na něm měla zvládnout i míli. Ta by měla ležet na horní hraně jejího optima. Směrem k prvnímu klasickému dostihu jí nenahrává statistika, že pouze pětice vítězem Deylova memoriálu následně zvítězila v Jarní ceně klisen a naposled na tento double dosáhla v roce 2007 Hanover Lady. Jiná statistika je ovšem na její straně. Od roku 2014 se totiž svěřenkyně Heleny Vocáskové zúčastnily šesti dámských klasik a pouze jednou z toho nebylo vítězství.
Včera čtyřikrát vítězný žokej Tomáš Lukášek pro EquiTV sdělil: „Barthesa prokázala třídu. Co se od ní čekalo, to udělala, jen z ní mám takový pocit, že jde pořád na 50 %. Ale zatím to stačí. Je líp ovladatelná než loni, trochu vyspěla. Byl jsem na vážkách, ale teď si myslím, že míli prostojí a udělá radost v Jarní ceně klisen.“ Úspěšný den měla v Mostě i rodina Vocáskových, zástupci rodinné centrály získali trojici vítězství. Asistent trenérky František Vocásek po dostihu prozradil: „Šla z pozice, umí jít koncem, tak to bylo dobré. Jako dvouletá byla nervóznější, teď se usadila. Majitel Josef Dufek je na operaci s kolenem, tak snad bude mít radost.“
BARTHESA
byla zakoupena prostřednictvím
Eternity (6,5:1) vypadala dobře v paddocku, ale neměla ideální průběh. Po startu byla chtivější. V oblouku na bariéře neměla dost místa, takže ztratila pozici a žokej Adam Florian jí musel vytáhnout do vnější stopy. Nakonec vybojovala druhé místo a může jít ještě nahoru. Každopádně polosestra Emerita zvítězila v Listed na 1400 metrů, což v kombinaci s jejím projevem napovídá, že míle pro ni bude stropem.
Rabbit Breath (38:1) byla po startu rychle na nohách a cválala v první vlně. Mostecká dráha obecně nahrává koním s ofenzivní taktikou, což včera ještě zvýraznila pevná dráha. Třetí místo uhájila s přehledem, ale za necelé čtyři týdny jí metry navíc nejspíš nepomůžou.
Achird (6,5:1) naopak delší distance přijde vhod, když i míle pro ni zřejmě bude krátká. Vždyť její matka Alleviate podala podle hodnocení Racing Postu čtveřici nejlepších výkonů na distancích přes 2800 metrů. Jiří Palík uštědřil Achird výraznější pobídky už v oblouku, přesto se propadla ze středu pole. V cílové rovině se dlouho kroutila. Za distancí se rozešla, ale trio nejlepších už bylo příliš daleko. Už loni chodila koncem, takže parametry mostecké dráhy jí nenahrávají.
Miluška (35:1) už loni mezi špičkou ročníku sbírala umístění kolem konce tabule. Tady na to jediná zástupně českého chovu v poli navázala.
Kathy Ames (6,5:1) loni chodila aktivně, ale včera hůře odskočila. Postupně si pozici lepšila vnější stopou, ovšem v cílové rovině neměla co nabídnout. Nenavázala ta na polosestru Astorii, která vyhrála loňskou edici dostihu.
Redhead Lady (50:1) ve dvou loňských startech mnoho nepředvedla, když v Klasifikaci obdržela známku 45,5 kg. Tentokrát rozhodně předvedla zlepšení, když se podílela na tempu a na čtvrtou Achird ztratila 1 a ¾ délky, přestože nosila o kilo více.
Aniela (25:1) na rozdíl od soupeřek do Jarní ceny hlášená není. Ani ona nebyla daleko od čtvrtého místa, ale přestože by jí rychlost scházet neměla, v dostihu neměla výraznější moment.
Renata (33:1) zahájila dostih na konci pole. V oblouku se vnější stopou snažila posunout vpřed, ale v cílové rovině odpadla. Nezvrátila tak sestupnou tendenci svých forem.
(Jaroslav Fabris)