Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Bartošův návrat na Sternkranzovi (analýza)

Bartošův návrat na Sternkranzovi (analýza)
Sternkranz a Capivari ve Zlatém poháru EŽ 2022 - foto Jana Syručková

Nejbohatší český dostih přes proutěné překážky byla jasná záležitost pro loňského vítěze Sternkranze. Josef Bartoš se v jeho sedle vrátil po delší zdravotní pauze.

Analýza Ondřeje Blahníka

Zlatý pohár Elektrizace železnic Praha

(proutěné překážky, I.kat., 4200 m)

Tenhle dostih je s dotací 360.000 korun nejbohatším dostihem přes proutěné překážky naší překážkové sezóny. Křišťálový pohár na 3400 metrů v Pardubicích se poběží o 300.000 korun. Pořadí na prvních dvou místech bylo jako loni, ale průběh dostihu byl jiný. Loni musel Sternkranz s Lukášem Matuským zabojovat, aby porazil Capivariho, letos to pro něj byla lehká záležitost. Teď ho vedl Josef Bartoš, který se vrátil do sedla po zranění, které utrpěl na jaře při pádu v Itálii, a hned s ním získal takový triumf.

STERNKRANZ (1,85:1) ukázal své kvality v zimě 2020/21, kdy Josef Váňa mladší vyvezl několik koní do Cagnes-Sur-Mer, kde se v prosinci a lednu účastnili tamních dostihů. Sternkarnz tam tehdy vyhrál handicap přes proutěnky o 80.000 € na 4000 metrů a byl třetí v Grand Prix de la Ville de Nice - Bernard Secly (Gd.3), steeplechase na 4600 metrů. Jedna z výhod bylo, že tam běhal po jeho oblíbené měkké půdě. Stejný plán měl následovat i loni, kdy se rozběhal vítězstvím právě ve Zlatém poháru EŽ, ale plány na Cagnes-Sur-Mer vzaly za své, protože Josefu Váňovi mladšímu přišla v platnost distance. Za dřívější pozitivní nález L’Estrana. Ta mu vypršela na konci ledna a Sternkranz mohl spolu s dalšími koňmi opět zamířit do Francie, tentokrát do Pau, kam se v zimě sjíždí překážková špička. Tam je uspět ještě o něco těžší, přesto byl Sternkranz třetí v steeplovém handicapu o 95.000 €.

Josef Váňa mladší avizoval, že je to přípravný start do zimní sezóny. Ten vyšel na jedničku, když v rovině převzal vedení od vedoucího Rata a nikým neohrožován mířil k cíli. Je vidět, že by v osmi letech mohl jít ještě o trochu nahoru a starty v Cagnes-Sur-Mer by tentokrát mohly vyjít podle plánu.

Capivari (7:1) tento dostih v roce 2020 vyhrál, loni Sternkranze aspoň trochu potrápil, ale letos neměl nárok. V deseti letech již je za zenitem. Doby, kdy ve Francii vyhrál Gd.1 pro čtyřleté proutěnkáře už jsou dávno pryč. I on by ale měl zamířit do Cagnes-Sur-Mer, ale do menších dostihů.

Stuke (4,5:1) v roce 2019 vyhrál Gran Corsa Siepi d’Italia, o rok později Gran Corsa Siepi di Merano. Loni byl v Gran Corsa Siepi d’Italia třetí a začátkem září v Meranu čtvrtý. Od té doby kvůli zranění nestartoval. Na dráhu se vrátil před třemi týdny, kdy na provinční dráze ve slovenské v Senici vyhrál malý rovinový dostih. Tady mu soupeři odskočili již po vběhnutí do závěrečného oblouku. V rovině porazil jen zesláblého Rata.

Rate (3,5:1) patřil na rovinách ke špičce. Před dvěma lety vyhrál Velkou jarní, loni Velkou dubnovou. V původu má dost vytrvalosti, ale v dostizích měá chtivý projev. Letos byl přesměrován na proutěnky a ve Francii absolvoval tři menší dostihy, v nichž byl sice vždy do pátého místa, ale kvalita tam nebyla tak vysoká. Francouzský rating zatím nemá, ale podle společnosti, v níž běhal, by to bylo tak 54 kg. Tady se ujal vedení, ale stále byl dost chtivý. Ještě na začátku roviny vedl, ale po pobídce Jaroslava Myšky nezrychlil, ten ho přestal jezdit a dostih jen dokončil. Je možné, že měl nějaký zdravotní problém nebo se jen po aktivním průběhu, kdy nešetřil síly, vyčerpal. Ve Francii běhal o něco kratší dostihy.

Dumon Roclay (35:1) mezi jedničkové koně nepatří. Na protilehlé straně přestal stíhat a byl zadržen.

VÝSLEDEK