Betfair Chase prvním dostihem britské překážkové trojkoruny

Bristol De Mai v Aintree 2017

Betfair Chase v Haydocku je prvním vrcholem britské překážkové sezóny, na startu nechybí vítězové posledních tří ročníků.

Betfair Chase v Haydocku je součástí britské překážkové trojkoruny, kterou tvoří Betfair Chase, King George VI Chase v Kemptonu a Cheltenham Gold Cup. Dostihy byly do trojkoruny zařazeny poprvé v roce 2005/2006 a miliónový bonus za vítězství ve všech třech dostizích bral hned další sezónu famózní Kauto Star. Od té doby se to již žádnému koni nepodařilo. Dostihy se totiž běží na dost odlišných drahách. Posledním, kdo měl šanci dosáhnout na trojkorunu byl v sezóně 2015/2016 Cue Card, po výhrách v Betfair Chase a King George VI Chase však spadnul v Cheltenham Gold Cupu. Cue Card také naposledy vyhrál Betfair Chase na 4800 metrů, od roku 2017 byla její distance prodloužena na 5100 metrů.

Letos se Betfair Chase zúčastní jen pět startujících, trojice z nich však patří k absolutní špičce a dva z nich jsou vítězi posledních tří ročníků.

LOSTINSTRANSLATION je obhájcem loňského prvenství. Již loni nastupoval jako spolufavorit, když předešlou sezónu zakončil mezi nováčky na steeplech jistou porážkou vítěze RSA Chase Topofthegame. V dostihu se rozjížděl zvolna, v závěru ale vygradoval zrychlení, na něž nedokázal nikdo odpovědět. Nepovedl se mu však start v King George VI Chase. Přestože se šlo na měkké dráze, nemusel mu sednout rychlý profil závodiště. Po skocích ho musel Robbie Power tlačit do tempa a v závěru ho zadržel. Koni jeho robustnější postavy tak podle očekávání víc sedl Cheltenham, kde v Gold Cupu bojoval o vítězství a skončil třetí.

Loni se před startem v Betfair Chase vítězně rozběhal v Carlisle v steeplechase na 4000 metrů. Trenér Colin Tizzard ale tvrdí, že v práci se ukazuje moc dobře. Loni ukázal, že mu to v Haydocku svědčí a jeho šance na obhajobu jsou slušné.

BRISTOL DE MAI vyhrál oba ročníky již na 5100 metrů. Loni měl políčeno na hattrick, ale o 1 ½ délky prohrál s Lostintranslation, když celý dostih odtáhl. Říkalo se o něm, že není úplně koněm do Cheltenhamu, v roce 2019 však v Gold Cupu obsadil třetí místo. Loni tam po Betfair Chase absolvoval zbylé dva starty. V Cotswold Chase byl druhý za později druhým v Gold Cupu Santinim, v Cheletenham Gold Cupu skončil s odstupem až devátý.

Na dráze v Haydocku má suverénně nejlepší bilanci. Ze pěti startů tu čtyřikrát vyhrál, dvakrát Betfair Chase a loni tu byl druhý. Je to jeho dostih roku. Dá se od něj čekat opět velmi dobrý výkon, do první trojky jasně patří, přeci jen ale má dva silné soupeře.

Lostintranslation poráží Bristol De Mai v Betfair Chase 2019

CLAN DES OBEAUX je vítězem posledních dvou ročníků King George VI Chase. Přestože v začátcích své kariéry dokázal být několikrát druhý ve velkých handicapech v Cheltenhamu, délka Gold Cupu 5300 metrů mu dělá problém. V roce 2019 v něm byl pátý, loni až sedmý. V Betfair Chase startoval před dvěma lety a skončil čtvrtý, to ale byl první start po sezóně poznamenané zdravotními problémy. Ani loni do sezóny nevstoupil vítězně, když v Down Royal prohrál s Road To Respectem. Jak říká jeho trenér Paul Nicholls, loni v tu dobu měl napracováno míň než teď. Navíc díky tomu, že dvakrát nezaběhl podle představ v Cheltenham Gold Cupu, tuto sezónu ho vynechá a zaměří se na Betfair Chase, King George VI Chase a Bowl Chase v Aintree nebo Punchestown Gold Cup. Betfair Chase tak pro něj není dostihem na rozběhání, ale jedním hlavních cílů. Paul Nicholls si s ním věří. Je to trenér s největším počtem vítězů v tomto dostihu, i když tehdy jen na 4800 metrů. Čtyřikrát uspěl s rekordmanem Kauto Starem, dvakrát se Silviniaco Conti.

Clan Des Obeaux by měl do Betfair Chase nastoupit v lepší formě než před dvěma lety a jak dobrým koněm je, ukázal dvěma výhrami v King George VI Chase. Bude to jeho první start po operaci dýchání a může mu pomoci aktuální dobrá forma svěřenců Paula Nichollse.

Clan Des Obeaux obhajuje prvenství v King George VI Chase 2019, Lostintranslation zadržen

BELLSHILL patřil mezi špičku irských překážkářů. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství v Punchestown Gold Cupu a Irish Gold Cupu. Loni ale již jeho výsledky tak dobré nebyly a před novou sezónou se stěhoval od Willieho Mullinse k Sandymu Thomsonovi.

KEEPER HILL vyhrál v Haydocku před rokem dvojkovou steeplechase na 4300 metrů, když nosil nejvyšší váhu. Čtvrté místo v Charlie Hall Chase před třemi týdny ve Wetherby nebylo špatné, na vítězného Cyrname však ztrácel 17 délek a tak silní soupeři tu jsou hned tři.

Tip: Clan Des Obeaux – Lostintranslation – Bristol De Mai

16:00 - STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 2,3 Lostintranslation, 3 Clan Des Obeaux, 3,5 Bristol De Mai, 15 Bellshill, 30 Keeper Hill

Fortuna: 2,3 Lostintranslation, 3,15 Clan Des Obeaux, 3,4 Bristol De Mai, 18 Bellshill, 33 Keeper Hill