Blessed Kiss překazila německé vítězství
Neděle patřila především vrcholu sezóny, tedy 98. CPI PG Českému derby (VÝSLEDEK), které stejně jako loni skončilo překvapením.
České derby bohužel nebylo příliš pohledným dostihem, což ale není nic výjimečného. Předpokladů, proč tomu tak bývá, je hned několik. Boxy jsou totiž obvykle naplněny do posledního místa, nikdo příliš nechce vodit, ale zároveň většina účastníků dostihu chce být někde na pozici a nejlépe moc neobíhat. O úspěch se také pravidelně snaží několik koní s optimem na kratších distancích, a zvlášť pokud je tempo pomalejší, můžou být chtivější. Když k tomu připočteme tlak spojený s derby, není divu, že v jeho průběhu dochází k řadě stranic.
Nejvýraznější kolize letos potkaly v úvodním oblouku Dragona a v cílové rovině Thisisthekeyho, který měl dokonce blízko k pádu. I vzhledem k drobnohledu, kterému je derby každoročně podrobeno, považuji minimálně za nešťastné, že se zmíněnými situacemi Dostihová komise nezabývala. Sankci obdržel pouze žokej Blessed Kiss Wladimir Panov, a to za křižování v cílové rovině. Je možné, že právě bočení Blessed Kiss vyhodnotila Dostihová komise jako příčinu skrumáže v cílové rovině, na níž nejvíce doplatil Thisisthekey. To se ovšem z Dostihového protokolu bohužel nedozvíme, když v něm schází popis detailnější popis prohřešku, za který žokej Panov obdržel sankci.
Vítězství vybojovala BLESSED KISS (30:1). Svěřenkyně Igora Endaltseva byla zakoupena koncem dubna na Breeze-Up dražbě společnosti Osarus za 19.000 euro. Její otec Kentucky Dynamite sice nejlepších výsledků dosáhl na míli, ale dává i delší koně, když řada jeho potomků končí nad překážkami. U nás je dobře známý jeho nejúspěšnější potomek Wireless, jehož Václav Luka připravil k vítězství v listed nebo druhému místu v Gr.3. Z polosourozenců Blessed Kiss si vede nejlépe o dva roky starší Blessed Silence, která loni skončila druhá ve dvou mílových listed v Chantilly.
Blessed Kiss debutovala až v polovině listopadu, přesto do konce roku stihla trojici startů a postupně šla nahoru. Po sedmém místě v Lyonu totiž skončila čtvrtá na menší dráze v Salon-de-Provence a stejné umístění zopakovala i na prestižnější adrese v Deauville. Na tamní all-weather dráze přitom naběhala metry navíc, a protože se na distanci 1900 metrů nezdálo, že by jí docházely síly, naznačila vytrvalecké dispozice. Po tomto startu obdržela handicap 33,5 kg, ovšem letos si o 2,5 kg pohoršila. V obou francouzských startech totiž skončila daleko od podstatného dění, když se nechytala v Nancy ani před měsícem v handicapu v Longchamp. Mezi těmito starty ovšem zavítala do Karlových Varů, kde se ukázala ve výrazně lepším světla. V prvním vážnějším testu na derby totiž zvítězila o 4 a ½ délky, přestože nosila jednu z nejvyšších hmotností.
V neděli sice zanechala dobrý dojem už v paddocku, přesto mnoho příznivců nezískala, když s kurzem 30:1 odskakovala jako třetí největší outsider. Po startu nikam nespěchala a ještě do lahovického oblouku točila jako předposlední. Už v jeho závěru jí ale žokej Panov nasměroval do vnější stopy, takže Blessed Kiss rozdala mnoho metrů. Zároveň se ale vyhnula všem kolizím, už v polovině cílové roviny převzala vedení, a i když se německý Poldi’s Liebling nevzdával, udržela převahu krku. Stala se tak první klisnou vítěznou v derby od v roce 2005 úspěšné Ready For Life a zároveň prvním vítězem připravovaným ve Velké Chuchli od v roce 1997 úspěšné Nory Jeane. Za největší překvapení posledních let jí nicméně označit nemůžeme, protože loňský vítěz Joseph odskakoval dokonce s kurzem 50:1.
Vítězství klisny s francouzským handicapem 31 kg napovídá o slabé kvalitě klasického ročníku, a i když o jeho úrovni zatím skutečně nemám nejlepší mínění, zas tak tristní jeho vysvědčení být nemusí. Zahraniční hodnocení totiž vlastní rovněž druhý Poldi’s Liebling (německý handicap 92,5 kg), třetí Mon Cheri (francouzský handicap 36,5 kg), pátý Darkolva (ostrovní rating 75 kg) nebo šestý Dragon (francouzský handicap 35 kg). S výjimkou Poldi’s Lieblinga, jehož hodnocení může být vzhledem k letošnímu debutu zavádějící, sice ani ostatních nevlastní zrovna oslnivé známky, nicméně zároveň napovídají, že by Blessed Kiss měla umět více, než zatím ve Francii ukázala.
závěr Českého derby, foto: Jana Syručková
Poldi’s Liebling (5:1) byl prvním německým koněm na startu Českého derby od roku 2011. Jako Gr.3 vítěz budil respekt, ale protože letos kvůli zdravotním problémům ještě nevyběhl, nad jeho formou se vznášel otazník. Navíc podle původu na vytrvalce nevypadal a také by uvítal měkčí dráhu. V průběhu dostihu ovšem cválal blízko čela, zkraje cílové roviny převzal vedení a se silami vydržel až do konce. Stejně jako vítězka figuruje na přihláškách do Slovenského derby. Menší dráha by pro něj neměla být problémem a start v nohách je plusem, takže Bratislava může být dějištěm úspěšné odvety.
Mon Cheri (8:1) při otevřenosti letošního derby vypadal jako nejjistější sázka. Bylo totiž pravděpodobné, že půjde z konce pole a měl by se tak vyhnout případným karambolům. 400 metrů před cílem se mu otevřel prostor pro jeho koncovku, kterou stejně jako ve Velké jarní stihl třetí příčku.
Carmella (25:1) také ukázala dobrý závěr. Od druhého místa z Velké červnové šla navíc evidentně nahoru. V ní se totiž sedmička nejlepších vešla do necelých 3 délek, zatímco tentokrát Carmella nechala nejlepšího z tehdejších soupeřů přes 5 délek zpět. Svým výkonem si řekla o roli favoritky pro Oaks.
Darkolva (8:1) sice v polovině cílové roviny musel hledat volný prostor, přesto uzavřel tabuli. Před startem visel otazník nad jeho vytrvalostí, a i když vzhledem k pomalejšímu tempu stále neznáme jasnou odpověď, minimálně potvrdil příslušnost ke špičce ročníku.
Dragona (10:1) poznamenala zmíněná kolize v prvním oblouku, kde mu cestu zkřížil Saul. Navíc je narostlým koněm, o jehož vytrvalosti nepanují pochyby, takže by mu sedlo rychlejší tempo.
Res Judicata (9:1) útočil po bariéře, kde do něj v polovině cílové roviny vinou řetězové reakce narazil Thisisthekey, což ho jako subtilního koně dost rozhodilo. Přesto získal aspoň poslední dotaci.
King Heart (16:1) to dle očekávání zkusil zezadu, ale přestože je Jaroslav Línek silovým žokejem, nepodařilo se mu ho udržet na konci pole a už v prvním oblouku se posunul do jeho středu. Vzhledem k tomu, jak výrazně puloval, lze osmé místo považovat za slušný výsledek. Pokud se podaří jeho temperament zklidnit, určitě má na víc.
Forever Dry (20:1) absolvoval dostih na konci pole, takže se vyhnul všem kolizím, ovšem jeho finiš na vnější straně dráhy na nejlepší nestačil. V poctivějším dostihu by možná pochytal více soupeřů, ale asi mu trocha třídy schází.
Black Bard (70:1) na rozdíl od Velké červnové nastoupil s beránky, a protože byl dost chtivý, po třetině dostihu převzal vedení. Dá se očekávat jeho návrat na kratší distance.
Top One (12:1) nepředvedl podobnou koncovku jako ve Velké červnové. V cílové rovině se mu několikrát zavřel prostor k útoku, ale ani s volnou stopou by nejlepší neohrozil.
Oriental Glory (25:1) absolvoval třetí start v rozmezí tří týdnů, a možná i proto nehrál v dostihu výraznější roli.
Saul (4,5:1) se podle derby zápisníku Martina Cápa z dostihu vrátil se zraněním, což bylo zřejmě hlavním důvodem, proč nenavázal na výkon z Velké červnové. Oba koně dohlášení v posledním termínu tak skončili daleko od dotovaných příček.
Cape Freedom (11:1) podobně jako ve Velké červnové rozdal v obloukách cenné metry, ale jeho odstup od nejlepších napovídá, že na ně stejně neměl.
Thisisthekey (4:1) nakonec odskočil v roli favorita, i když už v paddocku vypadal hodně nervózně. V samotném dostihu pak byl jeho projev zcela jiný, než jakým se prezentoval v Bratislavě. Po startu se totiž posunul blízko čela, kde puloval. Tečku za nepovedeným dostihem pak udělala zmíněná kolize v cílové rovině, ale ani bez ní by o nejvyšší příčky nebojoval.
Golden Alighieri (50:1) dle očekávání dostih neprostál a i kvůli strkanici v cílové rovině dokončil daleko za soupeři.
(Jaroslav Fabris)
Další dražbou společnosti OSARUS
bude dražba ročků 4. - 5. září