Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Bratislava: Ideal Approach nebo George Boole

Bratislava: Ideal Approach nebo George Boole
Vítěz Velké květnové Ideal Approach - foto: Jana Syručková

Hlavním dostihem nedělních dostihů v Bratislavě je Veľká aprílová cena Vetis na 1800 metrů, kde jsou favority čeští zástupci.

Do sezóny zde vstupuje přední mílař Ideal Approach, který na tamní dráze často startuje. Před dvěma lety tento dostih vyhrál, loni byl třetí, když dostih podle svého zvyku odvodil. V rovině pak prohrál souboj se Zorianou a v závěru ho předstihli ještě Mooreen a Portorikos.

Mooreen tehdy nosila o 1,5 kg méně, nyní to bude o 3. Loni ale již byla rozběhaná a v prvním startu v Lysé nijak zvlášť neuchvátila. V dalším staru vyhrála Jarnů míľu, ale dařilo se i Ideal Approach, který vyhrál Velkou květnovou.

Pokud bude přijatelná dráha, měl by na tom být lépe Ideal Approach. Neznám momentální stav dráhy, ale podle předpovědi mělo v Bratislavě pršet před týdnem. Nějaké deště jsou hlášeny i na zítra, ale nemusí to být nic hrozného. Pokud nebude měkko, měl by už v prvním startu uplatnit svůj ofenzivní styl, přestože svěřenci Luboše Urbánka před týdnem v Chuchli moc nezářili. V sedle bufe mít Tomáše Lukáška, který se vrátil ze zimního působení v Kataru. Tipsport ho má 4:1, což není špatné.

 

Loňská Veľká aprílová cena, kde byla za vítěznou Zorianou druhá Mooreen, před čtvrtým Ideal Approach

Ideal Approach se loni střetl s George Boole. Přední tříletek z předešlé sezóny se začal specializovat na distance od míle do 1800 metrů. V Ceně Scottish Rifla ho těsně porazil, v Bratislavské míľi ho Ideal Approach jasně porazil, i když byl mezi nimi rozdíl 2 délek.

George Boole začínal sezónu vždy až v květnu. František Holčák ale měl zřejmě dobré podmínky k tréninku, protože ho na dráhu vysílá už teď. S prvním startem by však nemusel mít problém, vždyť před dvěma lety z fleku vyhrál slovenskou Velkou jarní cenu.

Domácí bude reprezentovat i Furious Felix, který se na podzim vypracoval do jedniček, když ze třetího místa ve Veľké októbrové na 2000 metrů ztrácel na druhého Ideal Approach 1 1/4 délky. Měl však 3,5 kg výhodu a na „Ideala“ to bylo delší a moc měkko. Furious Felix běhal spíš na delších tratích, přestože se zdá, že má kratší původ, když jeho otcem je Overdose a matka Free Hope běhala na Slovensku bez úspěchu malé dostihy do míle. Pochází ale z vytrvalé rodiny a jejím otcem je francouzský překážkový plemeník Lord Du Sud. Kde asi byla její parketa ukázala při výhře na proutěnkách ve Švédsku. Furious Felix se sice zlepšil, zatím ale nejlepším nedorostl.

Větší šanci by neměl mít ani Thisisthekey. Po jeho vítězství ve Starohájském kritériu, kde ukázal zrychlení ze zadní pozice, to vypadalo, že by mu mohla sednout chuchelská dráha a mohl by mít šanci v derby. Tam ale projevil nervozitu už v paddocku a ani v dalších startech se nijak nezklidnil. Zkrácením distance se tu spíš řeší jeho horší ovladatelnost.

Zajímavá je ale trojice koní z Maďarska, která se tu ale těžko zařazuje. Šestiletý Sárkányfű patří v Maďarsku k mílařské špičce. Loni byl druhý v Millenniumi Díj na 1800 metrů. Neztratil se ani v italském Listed, kde sice na první čtveřici nestačil, ale distance 2200 metrů pro něj mohla být již dlouhá.

Na konci sezóny se v Köztársasági Díj opět na 1800 metrů střetl s vítězkou jarní klasiky Medynou. Vypadalo to, že ta si své soupeře jen vychutná, ale Sárkányfű ji dokázal na cílové pásce porazit. Její kaňkou na kariéře je ale osmé místo z trojkového handicapu v Baden Badenu, kde na distanci 2000 metrů po startu nestíhala. Ve čtyřech lech by ale mohla mít ještě nějaký progres a Maronka Gábor možná přiváží větší šanci než loni pátého Humanica, který se věnoval delším dostihům.

Těm se věnoval i Emines, který vyhrál Magyar derby 2017 a byl čtvrtý v Kincsem Díj 2 1/2 délky za Oriental Sky. Druhý byl v maďarském St Legeru. Loňskou sezónu však vynechal a tohle bude náročný návrat.

 

Sárkányfű čtvrtý v Říme čtvrtý v Listed na 2200 metrů

 

Sárkányfű těsně poráží Medynu v Köztársasági Díj na 1800 metrů

Přímý přenos z bratislavských dostihů můžeteb sledovat LIVE.

(Ondřej Blahník)