Bratislavská bouřka v rytmu „Jazzu“ (analýza)
V neděli pozornost středoevropských turfmanů směřovala do Bratislavy, kde se odběhlo 29. Slovenské derby Raiffeisen Bank International.
Tradičně tři týdny po Českém derby se nejprestižnější klasika odběhla také na Slovensku. Většinou můžeme Slovenské derby označit také jako odvetu za České derby, ovšem pro jeho letošní edici to úplně neplatilo. Na start se totiž postavila pouze dvojice účastníků českého vrcholu, kteří v Chuchli obsadili čtvrté a osmé místo. Tomu, že v Bratislavě se sešla slabší konkurence, napovídá i to, že oba se tam vešli na pomyslné stupně vítězů.
Na úvod je důležité zmínit také stav dráhy. Krátce před startem derby se totiž do Bratislavy přihnala silná bouřka s vydatným deštěm, což mělo za následek jeho odložení o několik desítek minut. Prostor k oficiálnímu přeměření stavu dráhy sice nastal až po derby, ovšem naměřená hodnota 5,0 platila už při jeho konání. Běželo se tedy na měkku. O tom koneckonců vypovídá i výsledný čas přes 2:40,98, který rozhodně nebyl způsobený falešným tempem, protože první polovina dostihu byla dokonce o dvě vteřiny rychlejší než ta druhá.
RABBIT RED JAZZ (9:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport), který byl stájí Rabbit Trhový Štěpánov zakoupen už jako odstávče za 2.000 euro, debutoval v září vítězstvím ve Slušovicích a od té doby pravidelně startuje mezi špičkou. Že si s měkkou dráhou dokáže poradit, předvedl už stříbrem v Gerschově memoriálu. Sympatie k menší bratislavské dráze zase ukázal třetím místem ve Starohájském kritériu. Poté zamířil do Českého derby, a i když poprvé v kariéře skončil bez dotace, výkonem rozhodně nezklamal. V těsném doběhu ho totiž od čtvrtého Rex Of Thundera dělily necelé 2 délky.
V neděli cválal celý dostih před středem desetičlenného pole, útok zahájil při točení do cílové roviny a v jejím závěru i díky razantní podpoře Tomáše Lukáška odolal útoku Abrams Creeka. Při pohledu na jeho původ je každopádně úspěch v dostihu, který byl i vzhledem k podmínkám opravdovým testem vytrvalosti, přeci jen překvapením. Matka Jasmina je sice dcerou Monsuna, přesto ona i její potomci našli optimum na distancích do míle. Rychlý je i otec Red Jazz. Koneckonců i trenér Allan Petrlík před dostihem avizoval, že optimum Rabbit Red Jezze leží níže. Na kratších distancích tedy může předvést ještě více.
Abrams Creek (9:1) je naopak koněm, jemuž vytrvalost neschází. Koneckonců o dva týdny dříve skončil třetí v handicapu na 3200 metrů na německém derby mítinku v Hamburku. Tam ho sice o půl délky porazil stájový kolega Barabash, který měl v bratislavském Zlatém poháru na duo nejlepších výraznější ztrátu, nicméně nosili shodnou váhu, přestože Abrams Creek měl mít jako tříletek výhodu 8 kg. Už tehdy tedy ukázal zlepšení oproti šestým místům z dvojice českých derby trialů. V neděli se potvrdilo, že rychlost není jeho devízou. Byl totiž ježděný dříve než soupeři a při točení do cílové roviny se i kvůli volbě vnější stopy trochu propadl. V závěru se ale znovu rozcházel, takže profitoval z těžkých podmínek.
Rex Of Thunder (3,65:1) by uvítal pevnější podklad. Na měkku totiž podal slabší výkon už v Gerschově memoriálu, v němž ho Rabbit Red Jazz porazil o 3 délky, a že mu takové podmínky nesedí, avizoval už před Českým derby jeho stálý jezdec Michal Demo. Navíc podle původu i projevu zřejmě leží jeho optimum trochu níže. Na nervy svým příznivcům zahrál už před startem, když nechtěl vstoupit do boxů. Samotný dostih absolvoval podobně jako v Chuchli na konci pole, ale díky volbě vnitřní stopy se na začátku cílové roviny ocitl na čele.
Dionis (18:1) podobně jako stájový kolega Abrams Creek startoval na německém derby mítinku, ale mezi nezvítězivšími tam skončil s odstupem pátý a ani tamní handicap 64 kg ho nedoporučoval. Dle svého zvyku si ale počínal aktivně, takže mu sedla menší bratislavská dráha, a se stájovým kolegou má společné také to, že dobře zaběhl i na supervytrvalecké distanci.
Petarda (3,65:1) sice vlastní původ, který mu dával šance derby distanci prostát, ale podobně jako ve Starohájském kritériu zaostal za výkonem ze slovenské Velké jarní ceně. S odstupem času to navíc vypadá, že jeho suverenita z jarní klasiky byla způsobena také slabší konkurencí, byť se tehdy třetí Adriano o derby dnu úspěšně zařadil mezi mílařskou špičku.
Cape Crown (14:1) byl na šestém místě nejlepším z domácích. Na vítěze ztrácel necelých 6 délek, takže potvrdil výrazné zlepšení ze Starohájského kritéria.
Besthon (30:1) v závěru slábnul, takže vyběhl slabší formu než v 600 metrů kratším Memoriálu Tomáše Šatry.
Sadaar (45:1) už v předchozích startech ukazoval, že na špičku nestačí.
Machinos (12:1) dle očekávání dostih odvodil, ale v závěru mu rychle došly síly. Metry navíc v kombinaci s měkkou půdou hrály proti němu.
Monsieur (7:1) byl pro zranění zadržen při prvním probíhání cílem.
(Jaroslav Fabris)