Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Bratrovražedný souboj v „King George“

Bratrovražedný souboj v „King George“

V největší steeplechase první části britské sezóny to vypadá na „vánoční“ souboj dvou kolegů ze stejné stáje.

Ladbrokes King George VI Chase na 4800 je vrcholem nejen dvoudenního Chritsmas Festivalu v Kempton Parku, ale i první části britské překážkové sezóny. Přestože zdejší rovná dráha trojúhelníkového profilu sedí víc rychlejším koním, řada vítězů této steeplechase získala i cenný double v Cheltenham Gold Cupu na kopcovité dráze. Posledním z nich byl dvojnásobný vítěz Long Run, před dním rekordman tohoto dostihu Kauto Star, který King George VI Chase vyhrál pětkrát. Před třemi lety vítězný Might Bite svedl v Cheltenhamu bitvu s Native Riverem.

Tahákem letošního ročníku by měl být souboj dvou svěřenců Paula Nichollse, který trénoval čtyři vítěze této steeplechase. Všichni svůj triumf nejméně zopakovali, Kauto Star vyhrál pětkrát, a proto má na svém kontě rekordních 11 výher.

Clan Des Obeax vyhrál poslední dva ročníky King George VI Chase, ale v jeho dvou účastech v Cheltenham Gold Cupu mu patřilo páté a osmé místo. Cheltenham ani není takový problém, několikrát tam dobře zaběhl, spíš distance 5300 metrů už je přeci jen asi za hranicí jeho možností. Dráha v Kemptonu mu ale sedí dokonale a klasické 3 míle jsou pro něj to pravé.

V roce 2018 zde vyhrál před Thitlecrackem, loni byl naprosto suverénní. Po odpadnutí Lostintranslationa ale v poli zůstali spíš kratší koně, a přestože King Gerorge VI Chase mají pověst, že zde na rovné dráze může uspět kůň, který tak vytrvalý není, všichni vítězové museli předvést vytrvalost.

Clan Des Obeaux vstoupil do sezóny druhým místem v Betfair Chase v Haydocku na 5100 metrů. Prohrál jen s místním specialistou Bristol De Mai, kterému víc sedla hluboká dráha. V minulých dvou letech tak dobré výkony na úvod sezóny nepodal, proto mají někteří obavu, zda měsíc starý náročný start se na něm neprojeví. V Haydocku ho jel Sam Twiston-Davies, který dřív pro Paula Nichollse jezdil a s Clan Des Obeauxem vyhrál již loni, kdy si stájová jednička Harry Cobden vybral Cyrname a už před Betfair Chase byla jasné, že se stejně rozhodl i letos.

Cyrname se stal po deklasování soupeřů v Ascot Chase v únoru 2019 koněm s nejvyšším ratingem. Po zdolání neporazitelného Altiora vystoupal jeho rating ještě o libru na 177 lb. V King George VI Chase však skončil druhý s 21 délkovou ztrátou a při obhajobě Ascot Chase spadl na posledním skoku, když vedoucí pozici ztratil již při vbíhání do cílové roviny.

Koncem října to ale byl ten starý dobrý Cyrname. Ve Wetherby lehce vyhrál Charlie Hall Chase, navíc na 4800 metrů, čímž prokázal, že takhle dlouhou trať zvládne. Soupeři ale nebyli tak silní, jako budou teď. Harry Cobden ale v té chvíli měl jasno: „Je to nejlepší překážkář na ostrovech“.

„Musí být čerstvý. Loni nastoupil jen měsíc po těžkém dostihu s Atiorem. Teď má od Charlie Hall Chase dvou měsíční pouzu,“ má Paul Nicholls jasno v tom, proč loni podal tak špatný výkon. Kdo je ale z jeho svěřenců lepší, jasno nemá.

Paul Nicholls má na startu další dva svěřence. Real Steel k němu přešel od Willieho Mullinse, vítěz Ryanair Chase 2019 Frodon vstoupil do sezóny přesvědčivým vítězstvím v handicapu v Cheletenhamu, v Aintree skončil s odstupem za Santinim. V Kemptonu ale v lednu vyhrál.

Santini a Lostintranslation skončili v Cheltenham Gold Cupu na druhé a třetí příčce. S dráhou v Kemptonu ale nemají moc dobré zkušenosti. Santini před dvěma lety zklamal jako favorit třetím místem v Kauto Star Novices' Chase. Lostintranslation zde loni v závěru odpadl. Neměl ani dobrý vstup do sezóny, když na hluboké dráze při obhajobě Betfair Chase „utopil“.

Waiting Patientlyho je těžké udržet po celou sezónu v optimálním stavu. Předvedl ale několik velmi dobrých výkonů, stejně jako v jeho jediném loňském startu. Stejně jako druhý z Ryanair Chase Saint Calvados ale chodil kratší dostihy. Black Opovi zde byl loni druhý v kauto Star Novices‘ Chase, ale přeci jen se nezdá tak silný.

Tip: Clan Des Obeaux

STARTOVNÍ LISTINA

Tipsport: 3,25 Clan Des Obeaux, Cyrname, 5,5 Santini, 8,5 Lostintranslation, 15 Real Steel, 18 Saint Calvados, Waiting Patiently, 27 Frodon, 80 Black Op

Fortuna: 2,8 Clan Des Obeaux, 3,25 Cyrname, 6 Santini, 8 Lostintranslation, 15 Real Steel, 16 Saint Calvados, 17 Waiting Patiently, 25 Frodon, 80 Black Op

(Ondřej Blahník)