Breeders‘ Cup 2020: Authentic má Classic, Evropa čtyři vítězství

Authentic s Johnem Velazquezem vítězí v Breeders Cup Classic - foto: breederscup.com - Jessica MorganEclipse Sportswire

Breeders‘ Cup 2020 je za námi. Suverénem Breeders‘ Cup Classic se stal Authentic, Evropané kralovali na trávě.

Neoficiální dostihové mistrovství světa BREEDERS‘ CUP má za se dva nabité dny. Evropanům se dařilo druhý den. V pátek mezi dvouletými se neprosadili, v sobotu ale brali všechna vítězství v dostizích na travnatém povrchu.

Classic pro vítěze Kentucky Derby

Hlavním dostihem, kterým celý mítink vrcholí, je Longines Breeders' Cup Classic na 2000 metrů. Dostih o 6 miliónů dolarů se běží na písku a bývá záležitostí domácích. Letos zde nebyl výrazný favorit a šance se dávaly pětici koní. Statistika sice nenahrává tříletým, letos se však jeden z nich radoval.

AUTHENTIC porazil v Kentucky Derby, které se letos běželo začátkem září, Tiz The Law. Z vnějšího boxu se dostal do čela a vedoucí pozici uhájil. V Preakness Stakes se mu to tak nepovedlo a prohrál se Swiss Skydiver. Bob Baffert tvrdil, že měl jít víc aktivně, a tak se dalo čekat, že se zde ujme vedení. Přestože měl v poli 10 koní druhé nejvyšší číslo, John Velazquez neměl problém ho poslat na špici a diktovat s ním tempo. Ani v rovině nepolevoval a připsal si jisté vítězství.

Improbable letos vyhrál tři Gr.1 a měl být nejlepším starším koněm. To se také potvrdilo, na stájového druha však neměl. Global Campaign mezi favority nepatřil. V posledním startu ale porazil Tacituse, který zde skončil za ním. O čtvrté místo ale svedl velký souboj s Maximum Security a Tiz The Law. Sehraný Tom’s D’Etat se nechytal.

VÝSLEDEK

Tarnawa neprohrála ani v Breeders‘ Cupu

Tarnawa s Colinem Keanem poráží Magical v BC Turf – foto: breederscup.com - Jessica Morgan/Eclipse Sportswire

Longines Breeders' Cup Turf na 2400 metrů je dostihem, kde jsou tradičně nejvíc úspěšní evropští zástupci. Ne jinak tomu bylo i letos.

TARNAWA loni vyhrála tři grupy, neuspěla však v Oaks ani v British Champions Fillies & Mares Stakes. Letos začala sezónu až v srpnu a neokusila hořkost porážky. Vyhrála všechny tři starty včetně Prix Vermeille a Prix de l’Opera v pařížském Longchamp. Tady ji Colin Keane držel vzadu, pak ale svěřenkyně Dermota Welda předvedla silný finiš a lehce vyhrála.

Magical byla v tomto dostihu před dvěma lety druhá za Enable a teď získala stejné umístění, když musela bojovat s domácím Channel Markerem, který dostih odvodil. Za nimi doběhli další Evripané Lord North a Mogul.

VÝSLEDEK

BC Mile překvapivě pro O’Brienovo trio

Order Of Australia poráží Circus Maximus v BC Mile - foto: breederscup.com - Carolyn Simancik/Eclipse Sportswire

FanDuel Breeders' Cup Mile se stala nečekaně kořistí svěřenců Aidana O’Briena, s nimiž se moc nepočítalo. Vítězem se stal největší outsider ORDER OF AUSTRALIA, který se dosud zaměřoval na delší distance a ve svém třetím životním startu byl čtvrtý v irském derby, zatím ale vyhrál jen dva dostihy bez black type statusu. Přesto prý Aidan O’Brien řekl Pierru-Charlesi Boudotovi, že je to kůň na míli a bude mu vyhovovat menší ovál.

Circus Maximus neodskočil do dostihu špatně jako loni, nepodílel se ale ani na tempu, jak jsme od něj zvyklí. V rovině s ním musel Ryan Moore měnit stopu, v cíli ale ztrácel jen ½ délky. Třetí místo získal Lope Y Fernandez, s nímž Frankie Dettori útočil zezadu. V Irish 2000 Guineas byl sice třetí, pak se ale věnoval sprintům.

Z domácích byl nejlepší Ivar, obhájce Uni nestačil. Favorizovaný vítěz 2000 Guineas Kameko útočil z dobré pozice po bariéře, ale v závěrečných metrech nezrychloval.

VÝSLEDEK

Evropanky uspěly mezi klisnami i ve sprintu

Také zbývající dva travnaté dostihy sobotního programu se stěhovaly do Evropy. V Maker's Mark Breeders' Cup Filly & Mare Turf na 1900 metrů hájila čest před domácími britská AUDARYA s Pierrem-Charlesem Boudotem, pro něhož to byl druhý úspěch dne. Svěřenkyně Jamese Fanshawa se mezi špičku dostala až letos a v srpnu šokovala vítězstvím Prix Jean Romanet v Deauville, v Prix de l’Opera pak skončila třetí za vítěznou Tarnawou. Tady vybojovala těsné prvenství domácími, které vedla favoritka Rushing Fall.

VÝSLEDEK

Breeders' Cup Turf Sprint na 1100 metrů vyhrála britská GLASS SLIPERS, která neobhájila prvenství v Prix de l'Abbaye de Longchamp na Arc mítinku, před tím ale také na distanci 1000 metrů vyhrála Gr.1 v irském Curragh.

VÝSLEDEK

Vrcholem na písku není jen „Classic“

Na pískové dráze se odběhly i další tradiční vrcholy. Klisnám určený Longines Breeders' Cup Distaff na 1800 metrů se stal jasnou kořistní MONOMOY GIRL, která již tento dostih vyhrála před dvěma lety. Loňskou sezónu vynechala, ale letos se vrátila do vítězných kolejí a vyhrála všechny své starty.

Vítězka Preakness Swiss Skydiver neměla svůj den a skončila mezi poraženými. Největší konkurentkou byla vítězce Valiance.

VÝSLEDEK

Breeders' Cup Sprint na 1200 metrů vyhrál WHITMORE. V posledních dvou ročnících byl vždy třetí, ve svých sedmi letech ale již nevypadal v takové formě. Jeho vítězství však bylo přesvědčivé.