Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Breeders‘ Cup 2022 (rozbory dostihů)

Breeders‘ Cup 2022 (rozbory dostihů)

Dnes začíná dvoudenní dostihové mistrovství světa Breeders‘ Cup, který se letos uskuteční na dráze v Keenelandu.

Závodiště Keeneland v Lexingtonu bude hostit Breeders‘ Cup teprve potřetí v historii, ale naposledy se zde konal před dvěma lety. Lexington v dostihů zaslíbeném americkém státě Kentucky, což je blíž východnímu pobřeží USA, takže časový posun není tak velký, jako když se loni Breeders‘ Cup konal na dráze Del Mar na západním pobřeží. BC Classic se tak zítra jako poslední bod programu odběhne ve 22:40 hodin, což platí i pro dnešní program.

(ob)

 

Páteční program patří dvouletým

 

Rozbory Míši Moricové

V pátek a v sobotu na dráze Keeneland vyvrcholí americká sezóna, přičemž první den Breeders‘ Cup mítinku Future Stars Friday nabídne pět grupových dostihů pro dvouletky. Ačkoliv něco poutavého se dá najít v každém z nich, osobně se podívám na trojici, jež mě zajímá nejvíce ať už kvůli tomu, že se v nich představí koně známí z evropských drah, či protože se jedná o dostih, v němž se rozdají body pro Kentucky Derby 2023.

 

20:00 - Breeders‘ Cup Juvenile Turf Sprint (Gr.1, 2l., tráva, 1100 m, )

Poprvé se také úvodní dostih Breeders‘ Cupu odběhne jako Gr.1, už počtvrté v řadě se jej ovšem pokusí vyhrál trenér Wesley Ward, jenž se tentokrát spoléhá na klisnu Love Reigns (Irad Ortiz). Kobylka po lehkém vítězství při debutu zamířila na Royal Ascot, kde obsadila čtvrté místo v Gr.2 Queen Mary Stakes. V srpnu pak vyhrála Listed, a přestože její trenér bez pochyb umí pracovat s ranými dvouletky, favoritkou je THE PLATINUM QUEEN (Hollie Doyle). Dcera plemeníka Cotai Glory má na kontě sedm startů a z toho čtyři vítězství, neboť pro trenéra Richarda Faheyho ovládla především Gr.1 Prix de l’Abbay de Longchamp pro dvouleté a starší koně. Čeká ji ovšem osmý start v sezóny a také poprvé distance delší než 1000 metrů, kterou by více uvítala i Dramatised (Moore), vítězka zmíněných Queen Anne Stakes.

STARTOVNÍ LISTINA

 

21:20 - Breeders‘ Cup Juvenile Fillies‘ Turf (Gr.1,2l., klisny, tráva, 1600 m)

Z dvojice Gr.1 dostihů pro klisny mě více zaujal ten konaný na trávě, neboť se v něm představí svěřenkyně Aidana O’Briena MEDITATE (Moore). Ta sice poslední dva starty prohrála, špatný výkon ale nikdy nepředvedla. Dcera plemeníka No Nay Never začala kariéru čtveřici vítězství, a to nejprve v maidenu, poté dvakrát uspěla v Gr.3, načež vyhrála také Gr.2 dostih na 1400 metrů. Na nejvyšší scéně doběhla v obou případech druhá a v pátek by mohla uvítat prodloužení distance, ovšem uvidíme, jak si drobná kobylka v Keenelandu povede. Její největší soupeřkou by měla být suverénní vítězka Gr.2 Jessamine Stakes, ryzka Delight (Saez), kterou má v péči Jonathan Thomas.

STAROVNÍ LISTINA

 

22:00 - FanDuel Breeders‘ Cup Juvenile (Gr.1, 2l. hřebci a valaši, písek, 1700 m)

V dostihu, kde si vítěz připíše 30 bodů do žebříčku možných účastníků Kentucky Derby 2023, to vypadá na souboj koní dvou předních amerických trenérů, tedy Boba Bafferta a Todda Pletchera. První jmenovaný se spoléhá hlavně na neporaženého CAVE ROCKa (Hernandez) po Arrogate. Tmavý hnědák má za sebou tři lehká prvenství, a to v maidenu a dvou Gr.1 kláních. V září totiž triumfoval na distanci 1400 metrů v Del Mar Futurity, načež nenašel přemožitele ani v American Pharoah Stakes na 1700 metrů. Tehdy svým soupeřům, včetně svého kolegy National Treasure (Velazquez), v závěru v pohodě odcházel, a pokud bude mít na špici znovu klid jako posledně, nejspíše vyhraje. Svěřenec Todda Pletchera, Forte (Irad Ortiz), totiž minule nezvítězil s takovou převahou, což jej z hlediska šancí staví až za Cave Rocka. Potomek plemeníka Violence získal první Gr.1 úspěch v září, když vyhrál 1400 metrů dlouhé Hopeful Stakes, a posledně v Gr.1 Claiborne Breeders‘ Futurity Stakes na 1700 metrů triumfoval pouze o krk. Sice se cení, že ukázal bojovnost, Cave Rock ale přeci jen vypadá o něco třídověji.

STAROVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM - PÁTEK

 

Hlavní dostihy sobotního programu

 

Rozbory Ondřeje Blahníka a Míši Moricové

 

20:10 - FanDuel Breeders' Cup Mile (Gr.1, 1600 m, tráva)

Kinross je v životní formě a vyhrál poslední čtyři starty. Jeho parketou je ale spíš 1400 metrů, na nichž zvítězil v Prix de la Foret. Bylo to na hodně měkké půdě a zdálo by se, že na americkém oválu by mohl zvládnout i míli, ale díky jeho výhře v Brittish Champion Sprintu přeci jen vypadá jako kůň, jemuž spíš sednou kratší dostihy. V Paříži za ním byla o 2 délky druhá Malavath, která může zužitkovat svoji americkou zkušenost, když byla loni druhá v Breeders' Cup Juvenile Fillies Turf. MODERN GAMES loni vyhrál přesvědčivě Breeders' Cup Juvenile Turf a letos si především na mílových tratích vedl velmi dobře. Vyhrál francouzskou jarní klasiku, v Sussex Stakes ho porazil jen Baaeed a na kanadské půdě zdemoloval pole Woodbine Mile 5 délkami. Naposledy v Queen Elizabeth II Stakes v Ascotu byl sice druhý, ale půda pro něj byla moc měkká. I tentokrát jsou hlášeny deště, ale přeci jen výborná zkušenost s americkými drahami by měla být na jeho straně. Dreamloper vystřelila v Prix du Moulin de Longchamp od soupeřů na 5 délek. Druhý Order Of Australia, vítěz BC Mile 2020, se tehdy na měkčí půdě nepokoušel o svou obvyklou ofenzivní taktiku. Jí se zřekl i ve Turf Mile Stakes na zdejší dráze, kde skončil třetí za jistým vítězem Annapolisem, který by měl být hlavní domácí zbraní. Druhý za ním byla Ivar, který má v BC Mile dobrou bilanci, když v roce 2020 byl čtvrtý a loni třetí. Taktovky v dostihu by mohl chopit Pogo, ale přestože v minulosti několikrát vyhrál na míli, jeho specialitou je 1400 metrů. (Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

 

Modern Games s Williamem Buickem jistě vyhrál Breeders' Cup Juvenile Turf – foto Alex Evers-breederscup.com

 

20:55 - Breeders‘ Cup Distaff (Gr.1, 1800 metrů, klisny, písek)

Pole tohoto dostihu pro klisny je skutečně našlapaná. Pozici favoritky si stále drží tříletá NEST (Irad Ortiz) v péči Todda Pletchera. Curlinova dcera pouze tři ze svých 10 startů nevyhrála, jinak vždy proběhla cílem vítězně, a to včetně trojice Gr.1 dostihů. Naposled se suverénně prosadila v Gr.2 Beldame Stakes na 1800 metrů. Hnědka se letos také postavila na start Belmont Stakes proti hřebcům, přičemž druhou příčkou rozhodně nezklamala, nicméně v předchozím běhání se od ní vítězství čekalo, leč Kentucky Oaks ovládnou nedokázala. I tam skončila druhá, když ji porazila tehdy výborně jdoucí Secret Oath (Saez), jež ale za jiných okolností na Nest nestačila. Jako hlavní soupeřka favoritky se jeví čtyřletá Malathaat (Velazquez), jejíž kariéra je neméně úspěšná a vloni v Breeders‘ Cup Distaff obsadila těsné třetí místo. V sezóně 2022 dvakrát podlehla Clairiere (Rosario), v červnu ji ale Malathaat nechala bez problémů za sebou na scéně Gr.1. Distance sedí jak Nest, tak Malathaat a nejspíše bude záležet hlavně na průběhu, která z nich nakonec vyhraje. Nest mírně preferuji asi jen kvůli tomu, že její výkon v Belmont Stakes mi přišel opravdu úžasný. (Míša Moricová)

STARTOVNÍ LISTINA

 

21:40 - Longines Breeders' Cup Turf (Gr.1, 2400 m, tráva)

Šancemi jednotlivých koní může zamíchat počasí, protože během dne má pršet. V tomto dostihu má tradičně nazbrojeno Evropa a tentokrát především trenér Godolphinu Charlie Appleby, jehož svěřenci jsou na čele sázkové nabídky. Nations Pride po zklamání v Derby zamířil do USA, kde absolvoval trojici startů. V prvním Gr.1 v Belmont Parku byl druhý, v Gr.1 v Saratoze již získal jisté prvenství, naposledy s převahou vyhrál Gr.3. V tom dostihu může být jisté porovnání s jeho tréninkovým partnerem Rebel’s Romancem. Německý Ardakan na něj ztrácel 7 délek, ale na rozdíl od něj musel v oblouku obíhat. Rebel’s Romance porazil v Grosser Preis von Berlin Ardakana jen o 2 délky, ale ty dostihy podle mě nelze zcela srovnávat. Rebel’s Romance je také kůň, který jde nahoru, vyhrál poslední čtyři starty a v tom posledním porazil německého derby vítěze Sammarca. William Buick si sice vybral Nation Pride, ale větší zkušenosti s distancí má Rebel’s Romance.

Loni druhý Broome již letos v Americe startoval, ale dostih v Saratoze se mu nepovedl, když útočil příliš zezadu. Přestože letos v Ascotu vyhrál Hardwicke Stakes, zdá se, že letos bude mít o dost těžší pozici. O’Brienovou jedničkou by měl být STONE AGE. Ten patřil v Derby k favoritům, ale skončil až šestý, 2 délky před Nation Pride. S ním se následně utkal v Belmont Parku a prohrál jen o hlavu, v Saratoze už to bylo o 3 délky, ale v obou startech se musel vypořádat s vnějším startovním číslem, když on je především ofenzivním koněm. To ukázal jak v Derby Trialu v Leopardstownu, kde stylem start-cíl vyhrál o 5 délek, tak v posledních dvou startech. V nabitých Irish Chamion Stakes se držel dlouho a prohrál jen o necelé 3 délky a ani páté místo na měkké půdě v Chamion Stakes v Ascotu nebylo špatné. Na distanci 2400 metrů šel sice jen Derby, ale v původu má dost vytrvalosti a startovní box číslo 3 bude jeho ofenzivnímu stylu vyhovovat.

Trochu se zapomíná na Mishriffa. Ten sice nemá tak dobrou sezónu jako loni, ale v Eclipse Stakes skoro porazil Vadeniho. Následně v Ascotu špatně odstartoval a v Yorku ho porazil jen Baaeed. V irish Champion Stakes skončil čtvrtý těsně před Stone Agem, ale tamní dráha s kratší rovinou jeho finiši moc nesedla. A to by mohl být problém i na zdejším oválu, který má dokola 1600 metrů. Přestože loni vyhrál Dubai Sheema Classc, 2400 metrů už je pro nej na hraně a poslat ho do letošního močálu Prix de l’Arc de Triomphe bylo jen plýtvání silami.

Z domácích kandidátů vypadá nejlíp War Like Goddess, která byla loni na cestě k výhře v Breeders' Cup Filly & Mare Turf, ale nakonec v byla těsném doběhu třetí. Loni se ten dostih běžel na 2200 metrů, letos na 1900 metrů a zřejmě proto ji William Mott posílá do delšího dostihu. Formu má, letos ze čtyř startů prohrála jen jednou velmi těsně. (Ondřej Blahník)

STARTOVNÍ LISTINA

 

22:40 – Longines Breeders‘ Cup Classic (Gr.1, 3+, 2000 m, písek)

Ani v hlavním bodu programu se nemíním odklonit od favorita, protože v případě nejlepšího koně světa mi to opravdu nepřijde rozumné. Čtyřletý FLIGHTLINE (Prat) po Tapit má na kontě pouhých pět startů, ovšem všechny vítězné. Svěřenec Johna Sadlera vloni zdemoloval konkurenci ve dvojici menších dostihů, aby sezónu zakončil vítězstvím v Gr.1 Malibu Stakes, a to o 11 a ½ délky. Letos se pak ukázal v Gr.1 Metropolitan Handicapu v červnu, načež demonstroval svou mimořádnost v září, kdy o téměř 20 délek deklasoval konkurenci v Gr.1 Pacific Classic Stakes. Pokud se předvede v podobném světle, měl by znovu vyhrát, byť společnost se v Breeders‘ Cupu Classic schází solidní. Ze čtyřletých jmenujme Life Is Gooda (Irad Ortiz), vítěze Breeders‘ Cup Dirt Mile, Pegasus World Cupu a letos další dvojice Gr.1 klání, nicméně 2000 metrů mu nikdy nevonělo. Zmínku si zaslouží i spolehlivý Hot Rod Charlie (Gaffalione), který ve velkých dostizích pravidelně sbírá umístění, ovšem na vítězství to asi ani tentokrát nebude.

Navíc posledně jen těsně porazil Rich Strikea (Leon) v Gr.2 Lukas Classic Stakes, a jelikož osobně o Rich Strikeovi, vítězi Kentucky Derby v pozici největšího outsidera, nadále nemám nejlepší mínění, šance Hot Rod Charlieho v Breeders‘ Cup Classicu hodnotím velmi střízlivě. Více se mi líbí Epicenter (Rosario), který obsadil druhá místa jak v Kentucky Derby, tak Preakness Stakes, a posledně vyhrál Gr.1 Travers Stakes. V sobotu se poprvé střetne se staršími koňmi, což platí i pro Taibu (Smith). Ten sice zklamal v Kentucky Derby, v dalších dvou běháních pro svým vrstevníkům si ale počínal skvěle, když zejména vyhrál Gr.1 Pennsylvania Derby. Oproti Epicenterovi je pošetřenější a v sobotu by toho mohl využít, leč co se týče třídy, Epicenter se mi jednoznačně zamlouvá víc. (Míša Moricová)

STARTOVNÍ LISTINA

DOSTIHOVÝ PROGRAM - SOBOTA

 

PŘÍMÝ PŘENOS