Bridport šokoval, vyhrál „Maška“ v kurzu 35:1 (analýza)

Bridport s Janem Vernerem vítězí v Meporiálu Jaroslava Maška - foto: Jana Syručková

Hlavním dostihem nedělního programu ve Velké Chuchli byl Memoriál Jaroslava Maška - Velká cena Vodafone & Českých lídrů, kde se střetla silná konkurence.

Dostih na 1400 metrů byl v minulosti ponížen do II. kategorie. Letos se běžel opět jako jednička s dotací 150.000 Kč a měl překvapivého vítěze.

BRIDPORT (35:1) byl loni v létě vydražen za 800 GNS, když před tím na podzim jako dvouletý absolvoval jeden negativní start, a zůstal v majetku i tréninku manželů Myškových, když běhá za stáj pojmenovanou po jejich synovi Jakub Myška-Myšková.

Jeho nízká pořizovací cena je dost zvláštní. Svým debutem sice neuchvátil, ale nějaká vyložená ostuda to také nebyla. Navíc je z velmi dobré rodiny Khalida Abdullaha. Také jako roček stál 75.000 GNS. Jeho matka Enharmonic sice vyběhla jen jednou ve dvou letech, je ale polosestrou vítěze Dewhurst Stakes Distant Music a polosestra New Orchid dala vítězku Sprint Cupu (Gr.1) African Rose.

Kromě Bridporta má na dráze ještě o rok mladšího Onebaba (No Nay Never), který stál jako roček 110.000 GNS. I on v jednom startu ve dvou letech nic neukázal, ale nedávno byl mezi nováčky třetí v class 5 na 1400 metrů ve Wolwerhamptonu, za což dostal rating 75 lb a další progres se dá očekávat. Jejich polosestra po Camelot byla na podzim dokonce vydražena za 480.000 €.

Bridport vstoupil do loňské sezóny až koncem října v Mostě, kde na distanci 2000 metrů předvedl nadějný výkon, když se v závěru dotáhl za Montjeu Third. Necelé dva týdny nato však neuspěl v maidnu na 2200 metrů v Mnichově, když na měkké půdě začal v rovině ztrácet.

Novou sezónu začal již koncem března v Saint-Cloud, kde na míli nic zvláštního nepředvedl. U nás se ukázal už první chuchelskou neděli, kdy ve dvojkovém handicapu na 1400 metrů chvíli sahal po vítězství, ale v konci ho předstihl Let Fire.

Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by měl jít za tři týdny tak s formou nahoru, aby porazil ostřílenou špičku o kategorii výš, přestože zatím toho tolik nenaběhal a ještě nějakým progresem by nepřekvapil.

Svým jistým vítězstvím tedy mnohé překvapil. Dostih absolvoval ve střední části pole, v rovině ho Jan Verner posunul mezi přední koně, ale až zrychlením v závěrečných metrech získal jistou převahu.

Nevypadá to, že by měl být klasickým sprinterem. Spíš by mu měla vyhovovat míle a loni zvládnul i delší tratě. Vždyť je synem vytrvalého High Chaparrala.

Red Persian (5,7:1) k nám loni přišel s velkými ambicemi. Vyhrál v Irsku ve dvou letech i úvodní start mezi tříletými, kdy šel sprint stylem start-cíl. V prvních startech našem území se mu však ofenzivní taktika moc nevyplatila. Zlepšil se až když začal chodit víc zezadu. Tady byl po startu dokonce poslední. V cílové rovině si však vnějškem lepšil pozici a došel si pro druhé místo, když nesl o 2 kg víc než Bridport. Vypadá to, že jeho tým již na něj přišel a jeho cíl startovat v červnu v Gr.3 v Drážďanech vypadá reálně.

Tropical Bond (33:1) loni vyhrál čtyři starty na distancích od 1400 do 1800 metrů. Přestože to bylo často s hodně vysokými váhami, pořád to byly jen trojky. V mostecké dvojce na 2000 metrů byl čtvrtý, 1 1/4 délky za Bridportem. Jeho páté místo ve Velké dubnové nebylo špatné, ale na nejlepší ztrácel. Teď ale podal životní výkon, což je sympatické i díky tomu, že českých odchovanců se v jedničkách moc neuplatní.

Noble Cliffs (3,5:1) podal loni nejlepší výkon v EJC Million, kde šel z pozice. To se mu povedlo i teď a na čelo se dostal 300 metrů před cílem, ale nevydržel až do konce. I on byl z těch, kdo nesl penalitu 2 kg. Jako favorit sice zklamal, ale na první start v sezóně to bylo dobré a příště může jít nahoru.

Master Of Gold (7:1) bývá na jaře v dobré formě, což dokázal třetím vítězstvím v Gomba handicapu. Tady ale nepředvedl svoji očekávanou koncovku a první čtveřice mu odešla na o víc jak 2 délky.

Lexceed (6:1) byl sice loni osmý v EJC Million, ale úspěšnější je na mostecké dráze. Tady byl ve hře ještě na distanci, ale v konci zeslábl.

Celine My Heart (35:1) byla s nízkou váhou druhá v Gomba handicapu. S normální váhou tady porazila jen slábnoucí soupeře.

Benidiction (5,7:1) ukázal v Gomba handicapu dobrou formu a tady patřila k favoritům. Po startu z vnějšího boxu jí ale Giuseppe Virdis přibrzdil, což se jí moc nelíbilo a v oblouku ztratila kontakt s polem. Na distanci měla světlý moment, kdy se dostala po bariéře do kontaktu s předními koňmi, ale pak už nepřidávala.

Facts And Figures (18:1) si počínal jako obvykle ofenzivně. Držel se na druhé pozici, po zatočení do roviny se ujal vedení, ale pak se z podstatného dění vytratil.

Rabbit Havana (18:1) po startu přešla do vedení. 300 metrů před cíle ale přes ní začali přecházet soupeři, na což nedokázala reagovat.

Let Fire (18:1) úvodní den v Chuchli vyhrál koncovkou dvojku před Bridport. Tady ale nic nepředvedl a skončil vzadu.

Efily (35:1) byla po startu rychle na nohou a podílela se na udávání tempa. V rovině ale začala slábnout. Její parketou jsou kratší tratě.

Anitschka (15:1) patřila mezi naše přední sprintery, ale v poslední době takové výkony nepředvádí. Ani po změně trenéra nezastavila klesající formu a dostih v závěru jen dokončila.