Více informací...

Objednat...

Bristlol De Mai jde na rekord Kauto Stara (rozbor dostihu)

Bristol De Mai v Aintree 2017

Bristol De Maui v Haydocku pokusí získat čtvrté vítězství v Betfair Chase, která je prvním dílem britské překážkové Triple Crown.

Betfair Chase je první z trojice steeplechase, která spolu s King George VI Chase a Cheltenham Gold Cupem tvoří britskou překážkovou trojkorunu. Běhá se od roku 2005 a jejím rekordmanem je fenomenální Kauto Star, který ji vyhrál čtyřikrát v letech 2006, 2007, 2009 a 2011. Dostih má během šestnáctileté historie více několikanásobných vítězů a je vidět, že prostě musí koni sednout. Dvakrát jí vyhrál Silviniaco Conti, třikrát Cue Card. Právě jeho deklasoval při svém prvním vítězství Bristol De Mai. Byl to první ročník, kde se distance z 4800 metrů protáhla na 5100 metrů a od té doby je jejím králem. Prohrál jen jednou s Lostinransatlionem, který sezónu zakončil třetím místem v Cheltenham Gold Cupu. Bristol De Mai patří k nejlepším steeplerům v Británii, svěřenec Nigela Twistona-Davise byl před dvěma lety třetí v Cheltenham Gold Cupu, ale nejlíp je nachystán právě v Haydocku. Teď se pokusí o čtvrté vítězství, v sedle bude mít stálého parťáka Daryla Jacoba, ale proti sobě výborného irského hosta A Plus Tarda s Rachael Blackmore.

16:00 – 6. dostih – Haydock

Betfair Chase (Gd.1, 5100 m, 250.000 £)

A PLUS TARD – Před dvěma lety vyhrál na vánočním mítinku v Leopardstownu vrchol na 2 míe, přesto loni neměl problém přejít na dlouhé tratě, kde vyhrál Savills Chase v Leopardstownu a byl druhý v Cheltenham Gold Cupu, což je důkaz o jeho kvalitách i vytrvalosti. Henry de Bromhead většinou koně do Haydocku neposílá, ale s dráhou by nemusel mít problém, půda by mu měla vyhovovat. Není divu, že je favoritem dostihu, ale první start v sezóně v Irsku nikdy nevyhrál, i když na vině mohla být příliš měkká dráha.

BRISTOL DE MAI – Dráhu v Haydocku miluje. Ze šesti startů zde prohrál jen jednou, když ho v Betfair Chase 2019 porazil Lostintranslation. To bylo také jedinkrát, kdy ze čtyř startů v Betfair Chase prohrál. Poprvé uchvátil 57 délkovým náskokem před Cue Cardem. Byl to první ročník, kdy se distance dostihu protáhla na 5100 metrů a běželo se na jeho oblíbené měkké dráze. Další rok ale porazil Native Rivera i na „goodu“. Sice by to pro něj bylo lepší měkčí, na první start v sezóně ale bývá nachystán na 100 %.

CHATHAM STREET HAD – Loni upoutal lehkým vítězstvím v handicapu v Cheltenhamu. Čtvrté místo v Marsch Novices’ Chase na Festivalu také nebylo špatné a doma i Irsku dokázal na konci sezóny vyhrát i 3 míle. Při vstupu do sezóny zřejmě podlehl vysoké váze, přesto v této konkurenci by musel ještě něco přidat a i délka dostihu už může být za hranou.

CLONDOW CASTLE – Na jaře přešel na 3 míle a v Kemtonu vyhrál velký handicap. Velmi dobře zaběhl i v Bowl Chase v Aintree, kde nestačil jen na suverénního Clan Des Obeauxe. Při vstupu do sezóny však mírně zklamal v Charlie Hall Chase ve Wetherby. Trenér Tom George to vysvětlil příliš měkkou dráhou, ale i tady bude „good to soft“.

IMPERIAL AURA – Ukazoval se dobře již jako nováček, kdy na Cheltenham Festivalu jistě porazil perspektivního Galvina. I do minulé sezóny vstoupil výborně, když lehce vyhrál první dva starty. V lednu v Kemtonu však chyboval na jedné z prvních překážek a na jaře v Cheltenhamu byl v Ryanair Chase zadržen, když přestal stíhat. Jeden výpadek nemusí nic znamenat a do nové sezóny může být opět dobře připraven, ale bude to pro něho první start na takhle dlouhé distanci.

NEXT DESTINATION – Patřil k nejlepším nováčkům na proutěnkách, ale na dráhu se loni vrátil po dvou vynechaných sezónách, když přešel od Willieho Mullinse k Paulu Nichollsovi. Mezi nováčky ve steeplechase si vedl velmi dobře a na Cheltenham Festivalu ho porazil jen Galvin, který nedávno ukázal dobře v Down Royal. V poli má jeden z nejnižších handicapů 153 lb a je škoda, že ho nevyužije v Trophy Chase v Newbury, kde byl původně jako předběžný favorit. Majitel si však přál startovat tady, kde to bude mít těžší. Je to ale nadějný kůň a musí se s ním počítat.

ROYAL PAGAILLE – Minulou sezónu si vedl skvěle a vyhrál s přehledem první tři starty. Za demolici soupeřů v Haydocku dokonce dostal vysokou známku 166 lb. Přestože na Cheltenham Festivalu mohl ještě běhat mezi nováčky, byl poslán do Gold Cupu, což se ukázalo nad jeho síly. Nemusel mu sednout zvlněný terén a také rychlejší půda, protože úspěchy slavil na rovných drahách a na měkké až hluboké půdě. Návrat do Haydocku mu tedy přijde vhod, ale měkké půdy se nedočká.

WAITING PATIENTLY – Slávu získal skoro před čtyřmi lety, když v Ascot Chase porazil Cue Carda. Od té doby sice nevyhrál, ale když dokončil, nebyl hůř jak třetí. Jeho specialitou jsou tratě okolo 4000 metrů, ale běhal velmi dobře i na 2 mílích a před rokem byl druhý v King George VI Chase na 3 míle v Kemptonu. Na jaře v Aintree však byl v Bowl Chase zadržen, když na trati 5000 metrů přestal v závěru stíhat. Tohle je ještě o 100 metrů delší a jeho vytrvalecké schopnosti jsou otázkou, přestože jeho nový trenér Christian Williams tvrdí, že to nebude problém.

Tipařův verdikt: Druhým místem v Cheltenham Gold Cupu ukázal A Plus Tard svoji schopnost prostát dlouhé tratě a z pole by měl mít nejvíc třídy. Do posledních třech sezóny sice nevstoupil vítězně, ale Henry De Bromhead by ho sem jistě nevezl jen tak. BRISTOL DE MAI to však v Haydocku miluje a na tento dostih je specialista. V nejlepší formě je právě zde, a přestože se nedočká oblíbené měkké půdy, k sázce na něj láká vyšší kurz. Z ostatních schopnost prostát takhle dlouhou trať potvrdili jen Next Destination a Royak Pagaille, který však vypadá jako typický „bláťák“.