Bristol De Mai + Haydock = VL

Bristol De Mai v Aintree 2017

Bristol De Mai dokázal potřetí vyhrát první díl britské překážkové trojkoruny Betfair Chase v Haydocku.

Betfair Chase na 5100 metrů je prvním vrcholem britské překážkové sezóny. Odběhla se za deště a další velké vítězství v ní slavil její bílý specialista.

BRISTOL DE MAI vyhrál Betfair Chase v letech 2017 a 2018 a loni byl druhý za Lostintranslationem. Dráha v Haydocku mu vyhovuje a před startem tu měl bilanci 4 vítěztsví a jedno druhé místo. Tu si ještě vylepšil. Přestože loni se běželo na „good to soft“ a před tím vyhrál na „good“, přeci jen nejlepší výkon zde předvedl na měkké dráze. A déšť způsobil, že tentokrát se běželo na hluboké, což byly podobné podmínky, jako když před třemi lety porazil o 57 délek Cue Carda.

V dostihu zpravidla udává tempo, tady mu s ním zpočátku pomohl Bellshill, pak již to bylo jen v jeho režii. V závěru se ho snažil ohrozit Clan Des Obeaux, ale jeho nástup v pohodě odrazil a připsal si třetí triumf v tomto dostihu.

Daryl Jacob si jízdu na něm pochvaloval: „Byl jsem rád za déšť. Taková dráha mu vyhovuje a v Haydocku na rovné levotočivé dráze to má rád. Myslím, že by mohl být ideálním koněm do Grand National. Je to výborný skokan.“

„V King George VI Chase nikdy nezaběhl, tak tam nemíří ani letos. Asi mu v další startu vybereme nějaký handicap, třeba Rowland Meyrick Chase ve Wetherby,“ doplnil trenér Nigel Twiston-Davies.

Clan Des Obeax je vítězem posledních dvou ročníků King George VI Chase. V Betfair Chase byl před dvěma lety čtvrtý, loni začal sezónu druhým místem v Royal Down. Přestože v Kemtonu loni vyhrál na měkké dráze, z hluboké měl jeho tým obavy. V rovině to chvíli vypadalo, že by mohl Bristol De Maie ohrozit, nakonec ale stačil jen na druhé místo s 2 délkovým odstupem.

„Sam Twiston-Davies ho zajel dobře, hluboká dráha ale na něj byla moc. Loni měl před King George VI Chase lehčí dostih, tohle jednoduché nebylo, Kempton je ale jeho hlavním cílem a ukázal, že je na tom dobře,“ sdělil jeho trenér Paul Nicholls. Pro King George VI Chase je brán jako favorit před stájovým kolegou Cyrname.

Lostinstraslation obhajoval loňské prvenství a nastupoval jako favorit, nakonec ale dokončil s odstupem třetí. Také loni začal dostih vlažně, ale tady již při vbíhání do roviny bylo vidět, že na to letos nemá. Možná mu také nesedla hluboká dráha.