Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Britský šampión Oisín Murphy ovládl Japan Cup

Britský šampión Oisín Murphy ovládl Japan Cup
Oisin Murphy s Filipem Minaříkem na jaře 2019 v Japonsku - foto: facebook Filipa Minaříka

Vítězem největšího japonského dostihu Japan Cupu se stal Suave Richard vedený britským šampiónem Oisínem Murphym.

Letošní ročník Longines Japan Cupu se odběhl jako Deep Impact Memorial na počest japonského šampióna a vítěze Japan Cupu 2006, který byl stejným stylem jako na dráze úspěšný i v chovu. Mezi jeho potomky patřila dvojnásobná vítězka Japan Cupu Gentildonna, loňský přední irský tříletek Sawon Warrior nebo 10 délkový vítěz Prix d’Ispahan A Shin Hikari. Dostih letos neměl na startu výraznou hvězdu s aktuální formou a situace před startem byla otevřená.

Útokem po bariéře se stal vítězem pětiletý SUAVE RICHARD. Kdysi druhý z derby zaznamenal dosud svůj jediný Gr.1 triumf loni na jaře v Osaka Hai na 2000 metrů. Již v loňské edici Japan Cupu ale byl třetí a na jaře stejné umístění získal v Dubai Sheema Classic. V létě byl opět třetí v Takarazuka Kinen za pozdější vítězkou Cox Plate Lys Gracieux a účastníkem Prix de l’Arc de Triomphe Kiseki. Poslední start absolvoval před měsícem v Tenno Sho na 2000 metrů, kde sice nestačil na vítěznou Almond Eye, ale byl ve skupince koní, kteří ukázali hezké zrychlení, což se mu teď na distanci 2400 metrů mohlo hodit. Před startem také patřil do okruhu favoritů a do dostihu odskočil s kvótou 5,1:1.

V jeho sedle se blýskl Oisin Murphy, který letos ve 24 letech získal titul britského šampióna. Loni byl spjatý především vynikajícím tříletkem Roaring Lione, ale byl partnerem i Benbatla, s nímž vyhrál Dubai Turf, s The Tin Manem uspěl ve Sprint Cupu. Letos slavil úspěchy především s klisnami. S Veracious vyhrál Falmouth Stakes, s Japonkou Deirdre Nassau Stakes. Poslední Gr.1 triumf získal již v Japonsku, kam zamířil po zisku titulu, který je v Británii vyhlašován koncem října na Champions Day.

Nadšený Oisín Murphy po doběhu sděloval: „Nemůžu tomu uvěřit. Je to teprve moje druhé angažmá v Janonsku a zatím jsem tady neměl moc jízd v Grupě 1. Věděl jsem, že kůň má velkou šanci a vše proběhlo, jak jsem chtěl. Jsem v sedmém nebi.“

Měření s hřebci málem vyšlo dobře pro dceru Deep Impacta Curren Bouquetd'or, která dosud měřila síly s klisnami a jako jediná reprezentovala klasický ročník. Byla druhá v japonských Oaks a v posledním startu získala stejné umístění v dalším Gr.1 Shuka Sho. Tady se držela blízko čela a její útok vypadal slibně, na vítěze však neměla.

I na dalších dvou místech se seřadili potomci Deep Impacta. Pro třetí místi si finišem došel loňský derby vítěz Wagnerian, jehož jméno byl před startem hodně zmiňováno.

Z ostatních předních evropských jezdců se nikdo neprosadil. Vítěz EJC 2019 Christophe Soumillon skončil s letošním účastníkem evropských dostihů Cheval Grandem devátý, Frankie Dettori byl desátý a Williem Buick s jedním z favoritů Rey De Oro až jedenáctý.

VÝSLEDEK

 

Sueve Richard vítězí v Japan Cupu před Curren Bouquetd'or. Na dlouho aktivního Daiwa Cagney zbylo až šesté místo

(Ondřej Blahník)